fbpx

Jedete na dovolenou? Užijte si ji s ohledem na přírodu0

Na léto se těšíme nejen pro jeho příjemné teploty, dny prozářené sluncem a celkovou pohodu, ale také díky dovoleným. Víte ale o tom, že právě s nimi se pojí zvýšená produkce odpadu? Podívejte se s námi na tipy, které vám pomohou užít si chvíle volna ekologicky.

Zdroj: Pixabay

Jak doma, tak na dovolené

Na dovolené chceme především vypnout a nic neřešit. To se ale odráží i na našich běžných návycích, jako je šetření vodou, třídění odpadu nebo obyčejné házení odpadků do koše. A nikdo přece nestojí o odpadky zanesené pláže nebo lesy. I na dovolené tedy myslete na naši přírodu. Na pohodě vám to neubere.

Šetrná doprava

Pokud vyrážíte na dovolenou s rodinou nebo partou přátel, nejezděte zbytečně několika vozy takzvaně „po jednom“. Uděláte tím radost nejen přírodě, ale při dnešních cenách pohonných hmot také peněžence. Chystáte se na výlet po tuzemsku? Vyrazte na něj místo autem třeba na kole, elektrokole nebo vlakem. Stejně tak můžete tyhle dopravní prostředky využít na dovolené pro poznávání tamějších krás.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Nekupujte zbytečnosti

Před odjezdem na dovolenou si napište seznam toho, co budete potřebovat, a řiďte se jím. Proč? Nebudete pak v panice kupovat zbytečnosti, které ve finále nevyužijete. Na dovolené se pak vyvarujte kupování neužitečných suvenýrů, ze kterých se doma časem stanou pouze lapače prachu.

Pytlíky, krabičky, lahve

Vybavte se znovupoužitelnými pomocníky na svačiny a nápoje. Látkové pytlíky využijete určitě i při nákupech na trzích, do krabiček zabalíte hezky sandwich, a protože je v létě třeba dodržovat pitný režim, oceníte i znovupoužitelnou lahev na vodu.

Zdroj: PIxabay

Digitální průvodci a vstupenky

Cestujte a poznávejte bez zbytečného tisku. Vstupenky na kulturní, sportovní i další akce můžete mít v dnešní době klidně jen v telefonu. A průvodci? Pro celou řadu destinací existují ve formě interaktivních aplikací, které si můžete stáhnout do mobilu. Skvělé jsou například USE-it mapy pro evropská města, ve kterých na vás kromě známých taháků čekají i originální tipy od místních obyvatel.

Zero waste kosmetika

Ideální pro cestování a zároveň udržitelná. Taková je zero waste přírodní kosmetika. A nejlépe od českých výrobců. Vyzkoušejte tedy tuhé šampony, deodoranty, mýdla, kondicionéry, zubní pasty a další hygienické pomocníky, které navíc seženete i v cestovních velikostech, jež sednou každému příručnímu zavazadlu. Obaly od přírodní kosmetiky bývají plně recyklovatelné a vyrobené z šetrných materiálů. K tomu se ještě vybavte kovovými holicími strojky s vyměnitelnými břity či bavlněnými odličovacími tamponky a bude to ještě lepší!

Zdroj: Dezeen

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.