fbpx

Je tady podzim a s ním i zarosená okna. Co s tím?0

Na podzim a v zimě se znovu začínáme setkávat v rosením oken. Kondenzovaná voda stéká na těsnění rámu, kde pak ráda bují plíseň. Zamezit rosení oken není jednoduché, ale dá se řešit.

Orosená okna v interiéru vznikají tak, že se na chladných sklech kondenzují vodní páry z vzduchu v místnosti. Kondenzovaná voda většinou stéká na těsnění rámu a na okenní parapet a v těchto místech se pak často tvoří škodlivé plísně. Voda také postupně degraduje i okenní rám, a vnitřní rosení skel je tedy jednou z příčin nižší životnosti oken. Rosení oken je fyzikální jev, který nelze úplně potlačit, pár možností, jak vznik kondenzované vody na sklech omezit, však existuje.

Proč se okna mlží?

Kondenzace vody nastává v případě, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu či skla okna. Pokud se vám okna hodně mlží, je to známka příliš vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti. Vlhkost se do vzduchu dostává různými cestami – nejvíce vzduchu zvlhčuje vaření v kuchyni bez digestoře či nezavřené dveře do koupelny. Na koncentraci vodních par se podílí také lidé (vydechovaný vzduch, jedna osoba vypotí cca 50 – 100 g vody za hodinu, záleží na fyzické aktivitě), domácí zvířata a květiny.

Reklama

V zimě zapomeňte na mikrovětrání. Rosení oken spíš zhoršuje

Na mlžení oken se podílí také teplota v místnosti. Pokud méně topíte, vnitřní sklo okna je více chladné a voda se na něm zkondenzuje. Typicky to nastává v ložnici během noci, kdy chceme raději spát v chladnějším vzduchu.

Kvalitní okna se rosí méně

Rosením často trpí moderní plastová okna, která díky své konstrukci místnost izolují téměř hermeticky. Vlhkost se na nich většinou sráží u spodního okraje skla, kde je sklo v kontaktu s vnitřním distančním rámečkem. Ten je totiž u levnějších oken vyroben z hliníku a vzniká okolo něj chladnější oblast – tzv. tepelný most.

Větrání na Nazeleno.cz:

 • Vše, co potřebujete vědět o větrání s rekuperací tepla

 • Bydlíte v domě s novými okny? Žijete v plynové komoře

 • Správné větrání se často podceňuje

Na rosení skla má zásadní vliv také povrchová teplota okna. Je-li nízká, okna se pochopitelně rosí více. Platí přitom, že méně kvalitní okna s nižšími izolačními schopnostmi mají povrchovou teplotu nižší, než okna kvalitnější – například zasklená trojskly. Pokud se chytáte okna měnit, měli byste proto volit taková, která budou mít co nejlepší izolační vlastnosti. Poznáte to nejen na menším rosení, ale také na daleko větším tepelném komfortu v místnosti. U okna s vyšší povrchovou teplotou vám zkrátka nebude tolik zima.

Větráme, ale málo

Pro základní prevenci rosení oken stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven. Jakmile se teplota vzdušná vlhkost v místnosti sníží, okna se rosit přestanou. I větrat se však musí umět. Odborníci často uvádějí, že lidé větrají málo a zbytečně žijí ve vlhkých místnostech s příliš vydýchaným vzduchem a vysokou koncentrací CO2, nebo naopak větrají dlouho, ale s malou intenzitou.

Kvalitní okna s izolačními trojskly se mlží méně. Často však jde o velkou investici. (Foto: redakce)

Větrat je potřeba co nejčastěji, ovšem jen krátce a intenzivně. „Dvě osoby sedící u televize v běžně velké místnosti by měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,“ uvádí energetický auditor Karel Murtinger. Nemusíte mít přitom obavu, že se časté větrání nějak negativně projeví na vašem účtu za topení. I když je venkovní vzduch chladnější, je také sušší a rychleji se v místnosti opět prohřeje.

V letních měsících může proti rosení oken pomoci i mikrovětrání. Okno při něm není dovřeno úplně, ale mezi rámem a křídly zůstává několikamilimetrová mezera, kterou do místnosti neustále proudí čerstvý vzduch. Naopak v zimě je mikrovětrání nevhodné a rosení oken spíš zhoršuje. Vzduch se totiž v místnosti vyměňuje pozvolna. Rámy oken a ostění okolo oken bývá venkovním vzduchem ochlazováno. Ven naopak proudí teplý, vlhký vzduch. Vlhkost v něm obsažená může na ochlazeném ostění nebo okně kondenzovat.

Jak omezit rosení oken?

 • Často větrejte – v místnosti byste měli větrat alespoň třikrát denně cca 10 minut. Větrání by mělo být intenzivní. Nemusíte mít obavy z energetických ztrát – během deseti minut větrání nestačí prochladnou stěny a chladný čerstvý vzduch se v interiéru rychle prohřeje.
 • Udržujte vlhkost v bytě pod 50 %  – při této úrovni vlhkosti nedochází ke kondenzaci vody na sklech oken tak snadno.
 • Před den vytáhněte žaluzie a rozhrňte závěsy či záclony. Sklo okna se tak může lépe prohřívat.
 • V kuchyni používejte digestoř, větrejte koupelnu a prádlo sušte na balkóně – snížíte tím vlhkost vzduchu v interiéru.
 • Místnosti vytápějte na  minimálně 21 °C, aby se okno dobře prohřálo. Těžko se to samozřejmě realizuje v ložnici.
 • Zvažte investici do oken s lepšími izolačními vlastnostmi, případně do větracího systému s rekuperací tepla.
 • V zimě nepoužívejte mikrovětrání, protože zbytečně ochlazuje okno a příliš nepomůže. Raději vícekrát větrejte intenzivně.
 • Pokud se vám okna zamlží, vyvětrejte a poté více zatopte. Kondenzovanou vodu na těsnění a parapetu průběžně utírejte, abyste předešli růstu plísní.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi