fbpx

Je možné postavit mrakodrap ze dřeva? Ve Vancouveru to chtějí dokázat0

Třicet pater, žádná ocel ani beton, jenom dřevo. Že vám to připadá nepředstavitelné? Ve Vancouveru chtějí dokázat, že to lze. Vyroste tu nejvyšší dřevěný mrakodrap.

Dokážete si představit, že by vedle newyorských mrakodrapů z betonu a oceli začaly růst mrakodrapy ze dřeva? Ano, přiznávám – představa přinejmenším trochu přitažená za vlasy. Dřevo jako stavební materiál bylo zkrátka z měst téměř vytlačeno, setkáváme se s ním spíše v interiéru či na fasádách. V posledních letech však opět získává na pozornosti i jako konstrukční materiál. Do provokativního projektu, kdy ze dřeva chce postavit mrakodrap, se pustil i architekt Michael Green. Jeho 30podlažní mrakodrap navržený do Vancouveru se díky svým technologiím stane jedním z nejzelenějších mrakodrapů na světě a dost možná i nejvyšším svého druhu.

Lisované dřevěné trámy jsou při požáru bezpečnější než ocel.

Reklama

Proč právě dřevo? Motivací pro návrh Tallwoodovy budovy ze dřeva byl podle tvůrce nejen levnější stavební materiál, ale i snaha o ekologii. Dřevo totiž představuje důležité místo pro ukládání emisí CO2 a pokud navíc pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů, dá se považovat za obnovitelný zdroj.


Interiér vancouverského mrakodrapu. Foto: mg-architecture.ca.

Vancouverský mrakodrap je součástí malé, ale významné skupiny „dřevomrakodrapů“, které postupně rostou napříč kontinenty od Ruska přes Norsko po Austrálii. Cílem je představit možnosti, jak nemuset využívat zdroje surovin ze vzdálených oblastí, ale spíše zdroje místní – tedy lesy, kterých je v Kanadě dostatek.

Hlavní konstrukci navrhnul architekt z laminovaných dřevěných trámů místo klasické oceli. Trámy jsou vyrobeny ze slepovaných dřevěných vláken slisovaných tlakem. Tedy způsobem podobným jako se například vyrábějí OSB desky. Trámy jsou pevné a odolné proti požáru – odolnější dokonce než zmiňovaná ocel. Na trámech se totiž při působení ohně vytvoří spálená krusta, která chrání hlubší vrstvy dřeva. Nechráněné ocelové nosníky se naopak při požáru začnou prohýbat a ztrácí únosnost.


Dřevěný mrakodrap pokoří metu 30 podlaží. Budou následovat další mrakodrapy ze dřeva? Foto: mg-architecture.ca.

Michael Green vystihuje poselství dřevěného mrakodrapu naprosto dokonale: „Jsme ve fázi, kdy jsme schopni začít ukazovat, co všechno je v tomto směru možné. Je to trochu jako s Eiffelovou věží, která byla postavena v době, kdy nikdo neuměl stavět vysoké konstrukce. Ukázalo se ale, že to možné je a tak jsme mohli zas o něco posunout naši představivost.“ Tvůrci sami říkají, že záleží hlavně na dalším výzkumu, zdali se dočkáme i vyšších dřevostaveb, než představuje současná meta 30 podlaží. Že by nás čekala nová renesance dřeva v architektuře

Autor: Redakce Nazeleno.cz