fbpx

Je lepší inteligentní elektroinstalace, nebo bezdrátová chytrá domácnost?0

Jednotlivé prvky svého domova můžeme propojit tak, aby nám lépe sloužily, nebo se dokonce automaticky přizpůsobovaly našim potřebám. Nejdříve však musíme vyřešit dilema, zda upřednostníme dražší kvalitu, či levnější alternativu.

Technologie prošly v posledních dekádách rychlým vývojem, díky čemuž ušetříme mnoho času a energie. Například místo abychom ráno ručně přikládali palivo do vychladlých kamen, necháme běžet topení. Rekuperační jednotka zužitkuje teplo vydýchaných plynů, které potom vypustí ven a dovnitř přivede čerstvý vzduch (nebo stále chodíme otevírat a zavírat okna v různých místnostech). Při odchodu svůj domov zakódujeme, aby byl chráněný alarmem (anebo prostě „jenom” spoléháme na zamčené dveře) …

Pokud však tyto přístroje fungují izolovaně, stále ještě spotřebovávají naši mentální kapacitu. Průběžně musíme přecházet mezi jednotlivými předměty a mačkat tlačítka, například abychom zesílili, nebo ztlumili topení. Proto vznikají „chytré” domy a byty, které lze ovládat jednodušeji, anebo se dokonce samy přizpůsobují svým obyvatelům. Některé takové systémy chytrých domů mají formu elektroinstalace, zatímco jiné jsou bezdrátové.

Reklama

Spolehlivost a bezpečnost kabelů

„V tuzemsku, ale taky v Dubaji pracujeme na luxusních domech, které stojí obvykle přes 10 milionů Kč. A naši klienti zpravidla inteligentní elektroinstalaci z praktických důvodů chtějí, a to i za situace, že vstupní náklady na jejich nové bydlení stoupnou zhruba o desetinu,” popisuje projektový manažer Jan Páral z české společnosti Smarteon Systems, která tyto systémy instaluje a programuje. Lidé, kteří mají dostatek finančních prostředků, obvykle preferují kabelové řešení kvůli vyšší rychlosti, stabilitě a bezpečnosti. Navíc potom nemusejí řešit výměnu baterií, protože jejich chytrá domácnost může získávat elektřinu z centrální distribuční sítě nebo vlastního zdroje – typicky ze střešního fotovoltaického systému. 

Propojený chytrý dům může být snadným cílem pro hackery. Obecně jsou více zranitelné bezdrátové komunikační systémy. Foto Pixabay.com

Bezdrátový přenos dat bývá pomalejší například kvůli stěnám a dalším překážkám, které má v cestě. A navíc: “Bezdrátovou komunikaci lze různými způsoby napadnout. Hackeři mohou dálkově vypnout vybrané přístroje, případně špehovat lidi nebo krást jejich citlivá data. Nic takového nedokážou přes kabel, pokud do objektu nemají fyzický přístup,” vysvětluje bezpečnostní odborník Lucas Paus, jehož služby využívají globální společnosti Eset a Deloitte.

Bezdrátové řešení chytré domácnosti koupíte levněji

Relativně pomalejší a riskantnější alternativa jistě skýtá i svoje pozitiva. Zatímco inteligentní elektroinstalace stojí řádově statisíce korun, bezdrátové řešení seženeme zhruba za tisíce až desetitisíce Kč. Potom jenom připevníme několik přístrojů, a můžeme třeba slovně poručit světlu, aby zhaslo – podobně jako kdybychom nechali položit novou kabeláž, která by ovšem vyžadovala hlubší stavební úpravy, přesněji zásah do zdiva.

Hackeři mohou dálkově vypnout vybrané přístroje v chytré domácnosti, případně špehovat lidi nebo krást jejich citlivá data.

Cena ovšem bývá úměrná kvalitě, což platí taky pro různé bezdrátové balíčky. Některé jsou závislé na internetu a data odesílají na vzdálená úložiště (do takzvaného „cloudu”), dokáží integrovat jenom omezený počet prvků a obsahují pouze jednoduché tovární nastavení. Jiné mají vlastní síť a miniserver (takže všechny citlivé informace zůstávají doma), umějí zapojit například i žaluzie nebo podlahové vytápění, a zahrnují individuální IT servis. Právě program neboli software přitom rozhoduje, jestli domácnost bude chytře přizpůsobená svému majiteli, jeho životnímu rytmu a unikátním potřebám, nebo bude jeho domácí pohodu spíše narušovat.

Západní kvalitě konkuruje východní cena

Hardware, tedy fyzické komponenty pro inteligentní elektroinstalaci vyrábí například rakouská společnost Loxone Electronics či americká Control4. Levnější bezdrátové řešení nabízí bulharská Teracomunications (Shelly) nebo čínská Itead Intelligent Systems (Sonoff). A když nahlédneme do statistik internetového vyhledávače Google, zjistíme, že nejhledanější je čínská varianta: Měsíčně láká řádově statisíce lidí, zatímco každý ze zmíněných západních konkurentů zajímá přibližně desetitisíce potenciálních uživatelů.

Je tedy lepší inteligentní elektroinstalace, nebo bezdrátová chytrá domácnost? Odpověď na titulní otázku tohoto článku záleží na individuálních preferencích a taky možnostech každého člověka, eventuálně rodiny.

Autor: Redakce Nazeleno.cz