fbpx

Je čas na výběr nové lednice. Umíte si správně vybrat?0

Právě před létem se zvyšují naše požadavky na lednici, a proto se i častěji pouštíme do nákupu nové. Jestliže je ta vaše v chodu již 15 let a více, rozhodně je její výměna ekonomickým i ekologickým počinem.

Nezůstávejte u staré lednice

Starší lednice mají zbytečně vysokou spotřebu a mohou se objevit i další problémy, kvůli kterým je lednici vhodné vyměnit. Nevěděli jste léta, co to je plíseň v lednici, a teď zděšeně týden co týden prostor uvnitř myjete, protože se vám na některých místech po stěnách lednice objevují černé flíčky? Neváhejte s výměnou. Různé utěsněné lemy kolem polic mohou povolit a tyto prostory se pak jednoduše kontaminují plísní. Usazuje se zde vysrážená voda a dává základ pro vznik plísně. Příčinou může být i skutečnost, že lednice již nechladí, jak má, ale tohle běžným pozorováním nepostřehnete.

Když se ještě vrátíme ke spotřebě, zhruba desetiletá lednice má dnes dvojnásobnou spotřebu než ta nová ve stejné cenové kategorii. Nové ledničky mají též často chytřeji vyřešeno ukládání i jiné drobné detaily, které rovněž pozitivně ovlivní chlazení.

Dalšími znaky, že je čas na výměnu lednice je častější nutnost odmrazování. Dnes by měla být jasnou volbou „no frost“ technologie. Jestliže se potraviny rychleji kazí, nebo osychají, jde o další znamení pro výměnu lednice.

Chladničky pokaždé jinak

Co domácnost, to jiná ideální lednice. Prvními volbami při výběru jsou rozměry a též volba mezi kombinovanou a samostatnou. Samostatné ledničky umí u větších modelů nabídnout skutečně impozantní rozměry s obrovským množstvím prostoru. A potřebujeme jej skutečně dost. Obvykle se počítá 50 litrů na osobu v domácnosti. Pokud však doma trávíme více času, máme zahrádku, chybí nám špajz, nebo jíme hodně mléčných výrobků, ale i různou zeleninu či ovoce ve větším objemu, oceníme rozhodně prostoru ještě více.

Kombinovaná lednice je samozřejmou volbou, pokud nemáme a neplánujeme samostatnou mrazničku. Dobře zvažte, jestli vám bude vyhovovat mraznička nahoře nebo dole. Přizpůsobit byste se měli nejmenšímu členovi domácnosti. A též tomu, jestli preferuje dobrý přístup především do horních polic lednice, nebo do mrazáku. Kombinované lednice nabízí různý poměr mezi objemem lednice a mrazničky. Každý sám nejlépe ví, kolik mrazícího prostoru potřebuje a kolik si kvůli této velkorysosti může nechat sebrat z objemu lednice.

Dopřejte si doma „ameriku“

Americké ledničky jsou vlastně kombinované ledničky s benefity. Nejčastěji jsou mraznička i lednička řešeny jako užší prostor. Amerika mívá často ještě nějaký ten benefit navíc. Třeba vstup do prostoru k nápojům bez nutnosti otevírat dveře lednice, výrobník ledu či ledové tříště, ev. přímo čepování nápojů ze dveří lednice. Tyto vychytávky nás fascinují. Rozhodně však dobře přemýšlejte, jestli se vůbec s americkou ledničkou k vám domů dostanete. Není to žádný drobeček. Ale pokud víte, že vymoženosti, ale třeba i design amerických ledniček pozvedne váš komfort bydlení, jděte do ní.

Autor: Komerční sdělení