První jarní dny jsou za námi a počasí nenasvědčuje tomu, že by pořádná zima přece jen ještě letos přišla. Proto je ten správný čas na tradiční jarní úklid a také na revizi střechy a okapů, které byly v minulých měsících vystaveny silnému větru a nevlídnému počasí.

Pozor na bezpečnost práce
Pokud se rozhodnete revizi střechy provést sami, pamatujte na vaši bezpečnost. Mnohdy jsou právě ta místa střechy, kde je nutné kontrolu provést, nejhůře přístupná. Provést například kontrolu oplechování komínu u střechy s velkým sklonem může být bez zabezpečení velmi riskantní. Lepší je proto takovou činnost přenechat odborné firmě. Doporučuji spíše vizuální kontrolu střešní krytiny, například z bezpečí střešního okna.
Kritická jsou místa okolo komínů a střešních oken
Stejně tak lze provést kontrolu lemování střešního okna a jeho případného vyčištění, aby nic nebránilo plynulému odtoku vody. Zda je vše v pořádku, můžeme zjistit také kontrolou podstřeší. Pokud prostor slouží například jako nezateplená půda, snadno zjistíme případné zatékání, které se projeví jako vlhké mapy v prkenném bednění. Toto doporučuji zkontrolovat především v místě komínového tělesa a střešních oken. Překontrolujte, zda kvůli náporu sněhu nedošlo k utržení hromosvodu, případně k uvolnění střešních tašek v místě úžlabí.
ReklamaOkapy poškozuje hlavně tající sníh
Při jarní kontrole se důkladně podívejte na okapy. Na první pohled zjistíte, zda nedošlo k jejich poškození vlivem sjíždějícího sněhu. Pokud si troufnete zkontrolovat a vyčistit podokapní žlab a průchodnost svodové roury například pomocí proudu vody, nepřekvapí vás první přívalové deště, které by mohly v případě ucpaného žlabu napáchat škody. Zároveň také zkontrolujte, zda jsou všechny spoje těsné a okapový systém nikde neprotéká.

Střešní krytina – důležitá je hlavně kvalita materiálu
Poškození, které se po zimě může objevit, často souvisí se špatným výběrem střešní krytiny podle zátěžové oblasti nebo nedodržením technologického postupu při samotné montáži. Pro správnou funkčnost střechy jsou vedle střešní krytiny důležité i další její části – od izolace přes různé doplňky až po okapové systémy. Pokud zjistíte, že poškození vaší střechy po zimě je většího rozsahu, je nejlepší zavolat odborníka. Ze zákona je záruka na práci dva roky. Jsou však i firmy, které nabízejí pozáruční servis v délce až 3, 5 či dokonce 10 let. Na ně byste se měli zaměřit především.
Kontrola střecha a okapů – na co nezapomenout:
- Zjistěte stav střešní krytiny.
- Prověřte oplechování střešních prvků a prostupů (komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků).
- Vyčistěte lemování za komínem, vikýřem nebo střešním oknem (pokud je třeba), aby mohla voda dobře odtékat.
- Prohlédněte také okapy a odtokové roury. Dát při tom pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky či těsnost jednotlivých dílů.
- Vyčistěte okapy od usazenin.
- U starších pozinkovaných okapů dejte pozor na korozi. U plastových okapů prověřte možné popraskání vlivem mrazu.
- Zkontrolujte těsnění a kvalitu nátěrů střešních oken.
- Důkladně projděte podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce jestli se na částech dřevěných krovů netvoří houba a plíseň.
- Shrňte si všechny zjištěné skutečnosti a poškození všech výše uvedených částí. Malé závady můžete odstranit svépomocí, na ty větší raději zavolejte odborníky.
- Revizi střechy a okapů byste měli dělat nejméně jedenkrát do roka, optimální je však dvakrát: před zimou a po ní.