fbpx

Jaký typ sekačky je ideální pro vaši zahradu?0

Před tím, než se rozhodnete, pro koupi určitého druhu sekačky je velice důležité si uvědomit, že každý typ má svoje výhody a nevýhody. Další věcí, kterou je si potřeba uvědomit je fakt, že ne vždy je největší investice zároveň tou nejmoudřejší.

Každá zahrada má svá specifika a pro každou je vhodný jiný druh sekačky. Proto vám představíme základní typy sekaček a způsob jejich využití.

Rotační sekačky

Rotační sekačky jsou klasické stroje, které před sebou suneme a na spodní části je umístěná čepel, která rotuje a tím seče trávu. Tento druh sekačky může být poháněný jak spalovacím, tak i elektrickým motorem. Tento typ sekačky je nabízen ve velkém množství motorů a velikostí a snadno se přizpůsobí téměř jakékoliv menší a střední zahradě. Motory, poháněné benzínem, bývají těžké a manipulace s nimi nemusí být jednoduchá, proto se velká část těchto sekaček opatřuje takzvaným pojezdem, který pohání kola sekačky a tím značně ulehčuje její obsluhu.

Zahradní traktory a ridery

Tyto druhy sekaček jsou vhodné zejména pro sekání větších zahrad. A jaký je rozdíl mezi traktorem a riderem? Jednoduše jde jen o místo, na kterém se nachází žací ústrojí. U rideru jsou nože ve přední části, což umožňuje snadnější manévrování při sekání, lepší přehled o sekané ploše a lepší dostupnost pod stromky a keři. Nevýhodou oproti traktůrku je absence sběrače trávy a horší stabilita, kterou zahradní traktor zaručuje umístění žacího ústrojí uprostřed stroje. Ze sekaček má k traktoru nejblíž bubnová sekačka, která disponuje terénními koly.

Manuální sekačky

Manuální, vřetenová sekačka se hodí zejména na nejmenší trávníky a na místa, kde není dostupný elektrický proud. Trávník je sečen soustavou nožů, které jsou rozpohybovány pohybem sekačky kupředu. Tyto nože trávu spíše zastřihávají, než sečou, díky čemuž se konečky trávy netřepí a nehnědnou. Velkou výhodou je nízká pořizovací cena a velmi jednoduchá údržba.

Robotické sekačky

Malá robotická sekačka, která se pohybuje v okolí, vymezeným dráty zakopanými pod zemí. Když mu dochází baterie, přesune se na nabíjecí stanici a poté pokračuje v práci. To, co by ještě před nedávnou dobou patřilo do sci-fi filmu se nyní může prohánět po vaší zahradě. Bohužel je cena tohoto typu sekačky stále poměrně hodně vysoká.

Vznášedlová sekačka

Možná jste o tomto druhu sekačky ještě vůbec neslyšeli, jedná se o poměrně nový koncept, který si ovšem nachází cestu i na náš trh. Motor kromě rotačního nože pohání i výkonný ventilátor, který vytváří pod sekačkou vzduchový vak umožňující její vznášení nad zemí. Na rozdíl od obyčejné sekačky neprobíhá sekání směrem dopředu a dozadu ale do stran, jako kdybyste sekali kosou. Velkou výhodou této sekačky je absence koleček, které mohou v prudkém kopci podkluzovat, proto jsou tyto sekačky vhodné pro členitý terén. A nenechte se zmást, cena této sekačky vás zajisté příjemně překvapí.

 

Autor: Komerční sdělení