fbpx

Jaký je rozdíl spotřeby staré a nové televize? Není na čase ji vyměnit?0

Při současné situaci na trhu s energiemi se s radami, jak s nimi šetřit setkáváte na každém kroku. Mezi spotřebiteli opomíjená opatření patří bezesporu sledování spotřeby energie u řady domácích spotřebičů. I když o mrazničkách, sporácích a lednicích se mluví velice často, třeba na televize se zapomíná, přitom rozdíly ve spotřebě mezi starými a novými modely jsou přímo alarmující. Neměli byste se nad výměnou televize zamyslet i vy?

Kolik můžete ušetřit s novou televizí?

Výrobci se snaží stále snižovat energetickou potřebu svých elektrických přístrojů a nejinak je tomu u televizí. Jak uvidíte níže, zejména provoz plazmové televize se umí pěkně prodražit. Je tedy zřejmé, že výrobci televize inovují nejen pro dosažení kvalitnějšího obrazu s dokonalými barvami, ale aby i méně zatížily vaši peněženku.

Porovnejme si tuto úsporu na praktickém příkladu, kdy budeme počítat s jednou televizí na domácnost a dobou provozu 4 hodiny denně a současnou cenu kWh 6 Kč.

U plazmové televize s velkou úhlopříčkou přes 100 cm činí spotřeba za rok asi 400 kWh, tedy 2 400 Kč za rok. V případě LCD televizes úhlopříčkou okolo 100 cm činí roční spotřeba cca 180 kWh, za provoz televize tak zaplatíte asi 1 083 Kč. To je skutečně velmi znatelný rozdíl. Pokud bychom se podívali na spotřebu LED televize s úhlopříčkou okolo 100 cm, dostaneme se k číslu zhruba 98 kWh, a to už je pouhá čtvrtina nákladů klasické plazmové televize 588 Kč.

V současné době jsou znovu v kurzu skutečně velké úhlopříčky, čemuž naštěstí výrobci uzpůsobili i jejich spotřebu s OLED televizí s úhlopříčkou okolo 120 cm se spotřeba pohybuje okolo 131 kWh, cena za její provoz se tak pohybuje okolo 786 Kč. O něco úspornější je pak QLED televize s úhlopříčkou 125 cm se spotřebou asi 120 kWh, kdy za její provoz zaplatíte 720 Kč.

Jaké další výhody nabízí nové moderní televize?

Kromě energetické úspory a krásného detailního obrazu vám moderní modely televizí nabízí i možnost sledovat i sledovat různé streamovací služby, surfovat na internetu, ale i možnost hrát různě náročné hry. V tomto bodě je však nutné si dát pozor na to, o jak starý model televize se jedná, u některých značek totiž platí, že na modelech starších pěti let nemusí již různé aplikace pracovat správně nebo je nebude možné spustit vůbec.

Velkou výhodou, které chytré televize nabízejí je i možnost sledovat televizi bez nutnosti mít set-top box s anténou. Řešením totiž může být internetová televize, která zpravidla nabízí mnohem více kanálů než klasická anténa.

Současné modely televizí již navíc nabízí i více přípojných portů, nemusíte tak neustále přepojovat herní konzole nebo jiná připojená multimédia, jak tomu bylo v minulosti. Standardem jsou pak připojení USB 2.0 a 3.0, HDMI a u těch nejmodernějších se začíná pomalu prosazovat i USB C. Na druhou stranu zcela vymizela možnost připojení prostřednictvím konektoru SCART, pokud tedy máte doma starší užívané přístroje, bude připojení problém. Vhodné je se ujistit, zda vybraný model umožňuje připojení přes tzv. banánkové konektory.

Zkuste ušetřit přímo na cenách energií

I kdybyste vyměnili všechny elektrické spotřebiče v domě za nové úspornější modely, účty za energie se sice sníží, ale stále mohou být nepříjemně vysoké. Ideálním řešením je prostě levnější elektřina, jejíž cena by byla fixována pod vládním stropem. Dohromady s novou televizí tak můžete ušetřit ročně tisíce korun!

Autor: Komerční sdělení