fbpx

Ekologická a úsporná – jaké výhody mají krbová kamna?0

Krbová kamna nabízí pohled na hořící oheň, což v zimě jistě oceníte. V době drahých energií však mohou pomoci také k úsporám a větší energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Jaké jsou jejich výhody?

Fofo: Pixabay.com

Krbová kamna si stále častěji hledají cestu také do českých domácností. Hlavně v rodinných domech jde o častý estetický doplněk a nezřídka i hlavní zdroj tepla v zimních měsících. Pokud to komín dovolí, je možné je instalovat třeba i v bytových domech. Jejich výhodou je hlavně levný provoz – není se moc co divit, že v současné době superdrahé elektřiny a plynu jdou kamna podle údajů prodejců docela „na dračku“.

Nezávislý zdroj energie

Krbová kamna se obvykle pořizují na druhý nebo doplňkový zdroj tepla. Domácnost může například vytápět plynový kotel, elektřina nebo tepelné čerpadlo a občas právě oheň z krbových kamen. Je to praktické třeba v případě výpadku elektřiny, kdy tepelné čerpadlo, ani plynový kotel nefungují, ale oheň v krbu hřeje stále.

Reklama

Úspora energií

Stále platí, že palivové dřevo a biomasa (pelety) jsou poměrně levným a při správném používání také ekologickým zdrojem tepla. Zatímco ceny elektřiny a plynu v posledních měsících hodně rostou, ceny palivového dříví se tolik nezvyšují. I když i ty trochu narostly. Provoz krbových kamen tak může být dobrou cestou k úsporám. Dá se v nich topit vlastně neustále, přičemž dražší elektrické a plynové topení můžete využívat je v období, kdy je skutečně zima. Pokud navíc máte vlastní zdroj dřeva, případně možnost si dřevo levně koupit přímo do majitele nebo správce lesa (na venkově poměrně obvyklá věc), máte vyhráno.   

Oheň v kamnech je balzám na duši 

Kvalitní krbová kamna nejen že pěkně hřejí, ale jsou také krásná. Vydávají příjemné sálavé teplo a pokud je jejich součástí také akumulační hmota, mohou teplo vydávat také v noci, kdy už v nich netopíte. Velkým plusem je také pohled na oheň, který vás večer před spaním může příjemně naladit a zklidnit po náročném dni.

Foto: Pixabay.com

Pozor na “kotelnu v obýváku”

S krbovými kany se ale pojí i drobné nevýhody. Tou hlavní je větší nepořádek, který se kolem nich hromadí. Někteří majitelé krbových kamen jsou pak překvapeni, kolik bývá v jejich okolí prachu a popela, který je nutné často uklízet a vysávat. 

O krbová kamna je také potřeba se starat a jejich roztápění je potřeba se naučit. Plynový kotel zkrátka zapnete knoflíkem na termostatu, ale pro zatopení v krbových kamnech si musíte nachystat palivo, podpalovač a sirky, dřevo do nich správně narovnat a poté správně zapálit. Takže ke krbovým kamnům musíte pořídit také sekyrku a pilu.

Počítat musíte také s tím, že rozehřátí krbových kamen nějakou dobu trvá – obvykle zhruba 15–20 minut. Samozřejmostí je také přikládání paliva – obvykle cca jednou za dvě hodiny – a vynášení popela

Krbovými kamny také dobře vytopíte místnost, v níž jsou instalována. Do dalších místností ale teplo moc ochotně neproudí. Záleží ale vnitřních dispozicích domu. V obývacím pokoji, kde máme krbová kamna a zároveň i schodiště do patra, nám krbová kamna zajistí dostatečné teplo, které pak i stoupá nahoru i dostatečně vyhřeje i nejbližší pokoj.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.