fbpx

Jaké výhody má minerální vlna jako tepelná izolace domu?0

V zateplování domů jednoznačně vede pěnový polystyren. Je levný, dobře se s ním pracuje a má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Na druhou stranu není moc ekologický a je neprodyšný. Často se proto vyplatí využít minerální vlnu. Je prodyšná a tyto materiály mají i dobré zvukově izolační vlastnosti. Nevýhodou zůstává mírně vyšší cena a vysoký podíl šedé energie.

zateplení minerální vlnou
Minerální vlna se dodává ve formě měkkých i tvrdších desek pro kontaktní zateplení fasády domu. Foto Pixabay.com

Minerální vlna se pro kontaktní zateplení domů používá hlavně ve formě desek. Jejich použití většinou specifikuje projekt – například tam, kde je potřeba vyžít nehořlavý materiál. Desky z minerální vlny jsou totiž velmi odolné vůči vysokým teplotám a jsou rovněž nehořlavé.

Dobrou tepelnou stabilitu minerální vlny využijete také například při zateplování střech. V případě nadkrokevního zateplení a plechové střešní krytiny (typicky trapézový nebo falcovaný plech tmavších barev) totiž mohou „plastové“ tepelně izolační materiály vlivem vysokých letních teplot časem degradovat.

Reklama

Minerální vlna je prostupná pro vodní páru

Minerální vlna je na rozdíl od pěnového polystyrenu a dalších tepelných izolací na bázi plastových materiálů prodyšná pro vodní páru. Díky tomu může vlhkost ze zdiva pronikat směrem ven a materiál stěny je tak lépe zabezpečen proti postupné degradaci vlivem případné vlhkosti. To se hodí například v případě, že zateplujete stěny, které mají tendenci drobě navlhat.

Minerální vlna je prodyšná, nehořlavá a dobře izoluje hluk. může však natahovat vlhkost.

Vzhledem k dobré propustnosti pro vodní páru se minerální izolace používá také v difuzně otevřených konstrukcích dřevostaveb – tedy u stěn, které jsou propustné pro vodní páru. S prostupností pro vodní páru souvisí také vyšší nasákavost těchto materiálů, s čím je také nutné při návrhu stavby počítat.  

Dobrá izolace proti hluku

Minerální vlna slouží také jako vynikající zvukový izolant. Využití proto najde například při zateplování domů v rušných ulicích. V kombinaci se speciálními sádrokartonovými deskami (označené modře nebo červeně) pak mohou desky z minerální vlny dobře sloužit při konstrukci příček a předstěn tam, kde je potřeba interiér dobře akusticky oddělit.

Měkká deska z minerální vlny určená hlavně pro zateplování konstrukcí stěn a krovů. Foto Achim Hering – Wikipedia.org

Vysoký podíl šedé energie

Drobnou nevýhodou materiálů na bázi minerální vlny je vyšší podíl šedé energie. Výroba minerální vlny je energeticky náročná a vyrábí se tavením kamenné suroviny. Právě vysoký podíl šedé energie je z ekologického hlediska hlavní nevýhodou tohoto materiálu. Naopak, ekologická likvidace těchto materiálů je poměrně snadná: „Pokud jde o likvidaci po skončení životnosti, minerální vlákna nepředstavují v přírodě zásadní problém,“ popisuje výhody tohoto materiálu energetický poradce Karel Murtinger.  Pokud tedy preferujete materiál s nízkým podílem šedé energie, nezbude vám než se poohlédnout po výrobcích z dřevovlákna, juty nebo konopí. Takové materiály jsou ale dražší a často vyžadují i specifické stavební a projekční postupy.

Co je to šedá energie?
Jako šedá energie se označuje energie potřebná pro výrobu, dopravu a likvidaci stavebního materiálu, který byl použit ve stavbě. Jedná se o ukazatel energetické náročnosti stavebního materiálu, a tedy i jeho vlivu na živností prostředí. Například u cihel je podíl šedé energie vysoký (zpracování hlíny a její vypálení v peci), naopak u materiálu na bázi dřeva je šedá energie logicky nižší.

Také ve srovnání s pěnovým polystyrenem vychází tepelná izolace na bázi minerální vlny trochu dráž. Cenový rozdíl ale není tak velký, aby nemělo smysl o tomto materiálu uvažovat. Obzvlášť, pokud se vám nechce bydlet v „polystyrenové krabici“.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi