fbpx

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevostaveb z masivních panelů0

Vrstvené a lepené dřevo patří k materiálům s celou řadou zajímavých fyzikálních vlastností. V Česku se využívají panely z vrstveného dřeva hlavně pro stavbu rodinných domů, případně nástaveb starších činžáků. Ve světě se však z toho materiálu už běžně staví vícepatrové bytové domy i administrativní budovy.  

Blog obytných domů z CLT panelů. Foto: Waugh Thistleton Architects

Masivní dřevěné panely jsou vytvořeny skládáním a lepením vrstev dřeva. Vrstvy jsou přitom podle směru vláken dřeva položeny křížem, což zaručuje velmi dobré mechanické vlastnosti celého panelu. Právě díky křížovému skládání vrstev se tento materiál označuje jako CLT (Cross Laminated Timber) panely. Jedná se o masivní dřevo a domy postavené z těchto panelů je možné podobně jako sruby a roubenky označit jako masivní dřevostavby.

Pevný materiál a přesná výstavba

Díky křížem položeným vrstvám má CLT panel velmi dobré mechanické vlastnosti. Jedná se pevný a staticky únosný konstrukční materiál. Dřevo v CLT panelu je dobře vysušené, panel je tedy tvarově stálý a nehrozí případné tvarové změny staveb. Panel funguje také jako parobrzda a je vhodný ke konstrukci difúzně otevřených stěn (prostupných pro vodní páru). Panely jsou také neprůvzdušné, což usnadňuje realizaci dobře utěsněných domů v pasivním standardu.

Reklama

CLT panely jsou určeny hlavně pro výstavbu konstrukce domu a obvykle se používají v kombinaci s deskovými tepelně izolačními materiály. Typická je například kombinace CLT panelu a desek z minerální vlny, často se jako tepelná izolace uplatňují také materiály na bázi dřevovlákna. Součinitel prostupu tepla se například u CLT panelu Novatop pohybuje podle tloušťky v rozmezí od 1,55 do 0,89 W/m2K.

Stavba domu z CLT panelů

V souvislosti s CLT panely nelze pominout ani jejich estetické hledisko. Panel je celodřevěný a jeho povrch tvoří hoblované dřevo. Výrobci dodávají několik různých kvalit povrchu od konstrukční, po pohledovou. To ale samozřejmě ovlivňuje výslednou cenu panelu.

Panely z vrstveného dřeva umožňují rychlou a přesnou stavbu domu.

Výhodou je také přesnost výstavby, panel dodavatel připraví včetně spojů a otvorů a hrubá stavba se montuje na místě. Vzhledem k přesnosti výroby stěn z CLT panelů je ale nutné dobře  a přesně připravit základovou desku. V případě dostaveb a rekonstrukcí je pak nezbytné vše předem dobře rozměřit.   

Nevýhody CLT panelů

Mezi nevýhody je možné počítat mírně vyšší cenu, na druhou stranu za mírně vyšší náklady získá stavebník hotovou konstrukci domu, vyrobenou na přesných strojích. Pro stavbu je potřeba také více těžké techniky. Zatímco pro rámovou dřevostavbu stačí jen parta tesařů, kteří si materiál dovezou větší dodávkou, zde se již neobejdeme bez nákladních aut a jeřábu. „Staveniště nepřístupná pro těžkou techniku mohou být i neřešitelným problémem. To je ale nevýhoda všech velkorozměrových prefabrikovaných systémů,“ popisuje možné nevýhody technologie Martin Novák z firmy Dřevostavby MC. Dodává však, že hrubou stavbu rodinného domu z CLT panelů lze realizovat během tří dnů, což v případě two-by four konstrukce není možné.

Výrobci CLT panelu v Česku

Mezi velké dodavatele CLT panelů patří v česku například společnost Novatop. Ta dodává masivní dřevěné panely z lepeného vrstveného dřeva i další konstrukční prvky pro dřevostavby. Dalším dodavatelem je společnost DEK, v jejíž nabídce najdete masivní dřevěné panely, které však nejsou lepené, ale šroubované. Na českém trhu působí také výrobce CLT panelů Stora Enso.

Bytové domy a mrakodrapy ze dřeva

Díky svým mechanickým vlastnostem jsou CLT panely vhodné i pro výstavbu větších domů. Zatímco v česku se hlavně z důvodů přísné legislativy staví ze dřeva hlavně menší stavby, jako jsou rodinné domy, v Evropě i ve světe je situace úplně jiná. Například ve Skandinávii, nebo ve Velké Británii se už celkem běžně realizují i větší obytné bloky domů postavené z CLT panelů. Existují dokonce i projekty mrakodrapů, jejichž hlavním konstrukčním materiálem bude vrstvené dřevo. Díky CLT panelům se tak ze dřeva stává skutečně stavební materiál budoucnosti.

Projekt dřevěných mrakodrapů. Obr.: Dezeen.com

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.