Žádného velkého zdražování energií se ani letos obávat nemusíme. Ceny elektřiny v roce 2017 nejspíš zůstanou velmi podobné jako loni, cena plynu se domácnostem drobně sníží. Podívejte se s námi na letošní změny v cenách energií.
Cenu energií ovlivňuje celá řada faktorů a cena silové energie tvoří jen část celkové hodnoty, kterou najdete na vyúčtování. Celkovou cenu za elektřinu či plyn se dělí na regulovanou a neregulovanou složku. Výši různých poplatků, které tvoří regulovanou složku, každý rok určuje Energetický regulační úřad. Právě tato instituce má tedy spolu s dodavatelem velký vliv na celkovou cenu energií v aktuálním roce.
ReklamaCeny elektřiny se letos příliš nezmění. Pokud chcete změnou dodavatele ušetřit, pohlídejte si různé akční nabídky. Foto 123rf.com
Ceny elektřiny v roce 2017
Státem regulovaná složka tvoří více než polovinu celkové ceny za MWh elektrické energie. Jde o různé poplatky spojené s dodáním elektřiny z elektrárny až k vám do zásuvky. Podívejme se blíže, jak se jednotlivé složky letos změní:
-
Distribuční poplatky – největší část neregulovatelné složky tvoří poplatky distributorům elektřiny. Distribuční poplatky mohou být podle oblastí a distributorů různé a jsou jednou z příčin, proč se cena elektřiny v různých regionech mírně odlišuje. Distribuční poplatky letos mírně v průměru vzrostou – o 1,8 %. Nejvíce přitom poplatky za distribuci zvýšily v oblasti distribuce firmou E.ON (Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a kraj a část krajů olomouckého a vysočina) – o 8,6 %. V Praze poplatky za distribuci vzrostou o 1,8 % a ve zbytku republiky (distribuční území ČEZ) klesnou o 1,1 %.
-
Poplatek za rezervovaný příkon – V rozvodné elektrické síti je pro vaše odběrné místo rezervované určité množství energie, za což musíte platit, i když nakonec vůbec nic nespotřebujete. Měsíční poplatek za rezervovaný příkon závisí na velikosti hlavního jističe.
-
Příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie – z těchto příspěvků, které zaplatí každý spotřebitel elektřiny, se dotuje výkupní cena energie z obnovitelných zdrojů. Příspěvky na obnovitelné zdroje se nyní počítají podle kapacity hlavního jističe. Výpočet měsíčních poplatků je jednoduchý podle vzorce 18.01 Kč×celkový počet A hlavního jističe, přičemž maximální částka je omezena součinem 495 Kč a počtu spotřebovaných MWh. Například u jističe 3×25 A jsou měsíční poplatky ve výši 3×25×18,01 = 1 350,75 Kč/měsíc
-
Poplatek za systémové služby – z těchto poplatků se financuje provoz České přenosové soustavy (ČEPS). Poplatek operátorovi trhu – malý poplatek pro společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE), která se mimo jiné stará o formality spojené s přechodem zákazníků k jinému dodavateli.
Podle energetických firem by ale celková cena elektřiny příliš růst neměla. Potenciál pro úspory ale nabídnou nejspíš jen různé akční nabídky dodavatelů.
Ceny plynu v roce 2017
Také cena plynu obsahuje dvě složky – regulovanou a neregulovanou. Ve srovnání s elektřinou mají ceny plynu mnohem nižší podíl regulované složky – cca 21 %. To dává větší manévrovací prostor dodavatelům pro cenotvorbu. Celková výše regulovaných složek ceny plynu se příliš nezmění, očekává se však zlevnění plynu jako komodity. Díky tomu nejspíš spotřebitelé v roce 2017 ušetří. Pokud například domácnost plynem topí a ohřívá vodu, může se podle odhadu odborníků těšit na roční úsporu zhruba 2000 Kč. V případě plynu se tedy více vyplatí pečlivě hledat nejzajímavější nabídku od seriozních dodavatelů.