fbpx

Jaká je cena vodovodní přípojky a proč k ní potřebujete projekt?0

Vyhlédli jste si vhodný pozemek pro stavbu rodinného domu? Pokud se jedná o nezasíťovanou parcelu, čeká vás nejprve zřízení veškerých přípojek včetně té vodovodní. Na kolik vás realizace vodovodní přípojky vyjde a proč k ní potřebujete projekt?

Bez projektu to nepůjde

Vodovodní přípojka je dle zákona o vodovodech a kanalizacích považována za samostatnou stavbu, ke které je potřeba získat územní souhlas nebo územní rozhodnutí. Toto povolení od stavebního úřadu obdržíte pouze na základě předložené projektové dokumentace od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb.

Svěřte se do rukou spolehlivého projektanta

Než oslovíte vámi vybraného projektanta, připravte se na to, že od vás bude chtít slyšet některé upřesňující informace. Zajímat ho bude parcelní číslo pozemku a katastrální území, umístění stavby rodinného domu na pozemku a počet osob, které budou v domě pobývat.

Jestliže jste dosud nekontaktovali správce vodovodu, můžete tuto starost přenechat projektantovi. V rámci služeb takzvaného inženýringu za vás zařídí nejen komunikaci se správcem vodovodu, ale také veškeré jednání s úřady.

Na projekt vodovodní přípojky si počkáte maximálně 3 týdny

Projektová dokumentace opatřená razítkem autorizovaného vodohospodáře obsahuje mimo jiné technickou zprávu s přesným popisem lokality a umístění přípojky. Jak dlouho trvá vypracování takového projektu? Zpravidla ne déle než 21 dní.

Máte zájem o projekt vodovodní přípojky? Obraťte se na projekční kancelář Zakra – kromě projektové dokumentace za vás oběháme úřady a vyřídíme povolení ke stavbě přípojky.

S projektem pro povolení

Vodovodní přípojka do 50 metrů se povoluje územním souhlasem, jde o nejednodušší územní rozhodnutí, jaké stavební řízení nabízí.

Nejprve je potřeba záměr projednat se správcem sítě. Dále je potřeba sehnat souhlasy sousedů. Podpisy se píší do projektové dokumentace a není tak zapotřebí speciálního formuláře. Během 30 dní pak stavební úřad vydá rozhodnutí.

Zřízení vodovodní přípojky

V případě, že jste od stavebního úřadu obdrželi souhlasné rozhodnutí, můžete se pustit do vlastní realizace přípojky. Zatímco výkopové práce lze provést svépomocí, samotné položení přípojky a její připojení k síti musí provést odborně způsobilá a pověřená osoba.

Jaká je tedy konečná cena vodovodní přípojky?

A kolik za zřízení vodovodní přípojky nakonec zaplatíte? To záleží především na délce přípojky a terénu, pod kterým povede. Zatímco metr výkopu zatravněné plochy vás vyjde na 3 500,-/bm, za výkop asfaltové komunikace zaplatíte až dvakrát tolik.

V každém případě ale počítejte s tím, že několik tisíc padne na projektovou dokumentaci, správní poplatky spojené s povolením přípojky a na její připojení k síti. Podrobnější kalkulaci finální ceny vodovodní přípojky si můžete prohlédnout zde.

Autor: Komerční sdělení