fbpx

Jaká je cena domácí čistírny odpadních vod pro rodinný dům?0

Uvažujete nad pořízením domovní čistírny odpadních vod (ČOV) a zajímá vás její cena? Za samotné čisticí zařízení zaplatíte zhruba 30–50 tisíc korun, tím ale vaše výdaje zdaleka nekončí. Další finance padnou na projektovou dokumentaci, administrativní poplatky nebo stavební práce. Jaká je tedy finální cena domácí čistírny odpadních vod pro rodinný dům?

Kolik stojí domovní čistička odpadních vod

Domovní čistírnu odpadních vod seženete na českém trhu za 30–50 tisíc korun. V této cenové kategorii najdete celou řadu kvalitních čističek, v jejichž ceně je zahrnuto základní příslušenství, vybavení nebo pozáruční servis.

S pořízením a instalací domácí čistírny se ale pojí řada dalších výdajů. Váš pomyslný nákupní seznam totiž zahrnuje i takové položky, jako je projektová dokumentace, administrativní poplatky spojené s povolením stavby čistírny a výkopové práce na pozemku.

Projektová dokumentace k domovní ČOV

Přibližně 10 tisíc korun z vašeho rozpočtu ukrojí projektová dokumentace od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb. Projekt domovní ČOV slouží jako podklad pro získání povolení ke stavbě čistírny a k nakládání s odpadními vodami.

Administrativní poplatky spojené s povolením

Další položku na vašem seznamu tvoří povolení k provedení stavby ČOV a povolení k nakládání s vodami, které vydává příslušný vodoprávní úřad. Nemusíte se bát, získání povolení vás finančně nezruinuje (správní poplatky se pohybují v řádu stovek korun), zato vás bude stát hodně energie a času.

Jak budete nakládat s přečištěnou vodou?

Odpadní voda zbavená nečistot musí z čistírny nakonec někam odtéct. Zpravidla se likviduje buď do povrchových vod nebo takzvaným vsakem přímo na pozemku. Pokud se rozhodnete pro vsak, neobejdete se bez hydrogeologa. Ten vám zpracuje odborný posudek a rozhodne o tom, zda vsakováním nevzniká riziko kontaminace podzemních vod.

Chcete přečištěnou vodu používat k zálivce zahrady? V tom případě potřebujete kromě hydrogeologického posudku také retenční nádrž, v níž lze vodu z čistírny akumulovat.

Domovní ČOV svépomocí vs. na klíč

Dosud jsme psali o nákladech, se kterými je nutné počítat v případě, že si domácí čistírnu odpadních vod budujete svépomocí. Co když se ale rozhodnete využít stále populárnější službu domovní ČOV na klíč? Pak se o veškeré náležitosti spojené s pořízením, stavbou a instalací čistírny postará vámi zvolená zprostředkovatelská firma, a to za pevně stanovenou částku.

Finální cena domácí čistírny odpadních vod

V případě, že domácí čistírnu odpadních vod realizujete převážně svépomocí, bude finální částka záviset zejména na typu čistícího zařízení, doplňkového vybavení a způsobu likvidace přečištěné vody. Orientačně však počítejte s cenou blížící se 100 000,-.

Autor: Komerční sdělení