fbpx

Jaká bude nová generace inteligentních domů?0

Ideální domov může vypadat různě, podle preferencí konkrétního člověka nebo rodiny. Každý inteligentní dům proto musí být vyvinut individuálně, aby vyhovoval svému majiteli. Nejluxusnější stavby blízké budoucnosti se pravděpodobně dokážou samy učit, aby se průběžně přizpůsobovaly svým obyvatelům, kterým budou perfekcionisticky sloužit, aniž by vyžadovaly lidskou obsluhu.

V domácnostech přibývají automatické přístroje, které mají svým majitelům usnadnit život. Po moderních vysavačích, ledničkách a pračkách přišly myčky, sušičky, rekuperační jednotky, elektronické zabezpečovací systémy (EZS) a další užitečné vynálezy. Samy o sobě ale vyžadují lidskou obsluhu. A navíc pokud nejsou smysluplně propojené, mohou fungovat proti sobě – třeba když zároveň topení topí a klimatizace chladí.

Proto vznikly první inteligentní domy, kde jsou jednotlivé prvky propojeny, aby spolu dokázaly komunikovat a kooperovat. Takže se například automaticky ztlumí nebo vypne topení, když jsou otevřená okna, aby tepelná energie zbytečně neunikala ven. Následně přibyly chytřejší ovladače, díky kterým můžeme celou domácnost řídit nejen pomocí mobilní aplikace, nebo přes jedno nástěnné tlačítko, ale také hlasem.

Reklama

Ideální domov se přizpůsobí svému obyvateli

„Naše práce začíná tak, že několik hodin nasloucháme klientovi, abychom potom naprogramovali jeho vysněné bydlení. Chceme však vytvořit novou generaci inteligentních domů, které budou dokonale integrované a budou se učit z lidského chování,” vysvětluje Vojtěch Zavřel, odborník na chytré bydlení a technický ředitel české společnosti Smarteon Systems.

Stejným směrem míří taky někteří vizionáři na západním pobřeží Atlantiku. „Chytrá domácnost v budoucnosti uspokojí moji novou potřebu dříve, než si vůbec uvědomím, že mám takové přání,” předpovídá Andrew Weinreich, který koncem minulého století založil první internetovou sociální síť. A na příkladu upřesňuje, jak může budoucí domov fungovat:

Inteligentní dům sám, prostřednictvím svých senzorů pozná, co vám začíná scházet – třeba určité hygienické a čistící prostředky, vaše oblíbené potraviny apod. Tyto věci tedy objedná on-line. Jakmile přijede přivolaný distribuční vůz a vystoupí kurýr, dům odemkne vchodové dveře a přes reproduktory vyzve návštěvníka, aby v předsíni položil zásilku na zem. Mezitím bude muže nahrávat na video a také bude připraven spustit alarm, kdyby poslíček prováděl nějaké hlouposti. Po jeho odchodu zase zabezpečí vchod a pomocí robota rozmístí doručené předměty na svá místa.

Inteligentní domy brzy v blízkém sousedství

Automatizace samozřejmě skýtá rizika, což ovšem platí obecně pro všechny technologie, které nejsou dostatečně vyspělé. Odborníci na počítačovou bezpečnost průběžně varují, že lze například špehovat lidi přes levnou domácí kameru nebo odemknout cizí drahé auto. „Pro ochranu chytré domácnosti jsou nyní ústředními tématy: strojové učení a umělá inteligence,” konstatuje společnost Bitdefender, jejíž bezpečnostní programy používá zhruba 500 milionů lidí.

I díky podobným odborníkům ovšem pokročilých technologií přibývá. „Do 10 let budou mnozí z nás žít v chytrých domácnostech – inteligentních a koordinovaných ekosystémech. Součástí budou kromě softwaru různé přístroje nebo roboti, kteří budou vykonávat domácí práce, a dokonce s námi navazovat emoční vztahy,” vyvozuje ze současných trendů a svých výzkumů globální konzultační společnost McKinsey & Company.

Autor: Redakce Nazeleno.cz