Jak žít ekologicky? Jak chránit přírodní prostředí? Je čas si konečně položit tuto otázku a začít jednat vědomě tímto směrem. Šetrnější přístup k životnímu prostředí nám přinese nejen zdravější podmínky pro život.

Jak se chovat šetrně k přírodě?
Řízení automobilů, používání elektřiny, vyhazování odpadků jsou běžné činnosti, které neustále řešíme. Často je děláme bez velkého zamyšlení a nemyslíme na to, kam jde odpad z našeho domova a elektřinu a vodu bereme jako samozřejmost. Bohužel již nějakou dobu sledujeme stále intenzivněji anomálie počasí, změnu klimatu a vysoké znečištění ovzduší – zejména ve velkých městech. Je čas přistupovat k ekologii vědoměji. Kvalita životního prostředí přímo ovlivňující naše životy i budoucnost planety závisí na našem každodenním chování. Být „eko“ není jen móda, která za chvíli přejde, je to přístup zaměřený na konkrétní změny a skutečný zájem o přírodu.
K zamyšlení: Nápady na likvidaci plastů vítány. Jak vypadají ostrovy plastu dnes?
ReklamaNa první pohled se může zdát, že péče o životní prostředí zahrnuje obtížné a časově náročné činnosti, což znamená, že k tomu nutně nemáme čas a ochotu. Není to pravda. Stačí si vyvinout několik malých návyků, které mají pro ekologii velký význam. O co vlastně jde? Níže uvádíme aktivity, které vám pomohou stát se vědomými spotřebiteli a postarat se o budoucnost příštích generací.
Šetřete vodou
Potřebujeme vodu pro život. Používáme ji každý den ve velmi velkém množství a ani si nemyslíme, že za pár desítek let to nemusí stačit. Mezitím odborníci bijí na poplach: je to voda, která bude v budoucnu nejcennějším přírodním zdrojem, a přístup k ní bude omezen. Je možné tento proces oddálit? Ukázalo se, že je. Stačí dodržovat pár jednoduchých rad:
- vypněte kohoutek při čištění zubů nebo holení,
- volte sprchu častěji než koupel,
- kupte si sprchovou hlavici, která vám umožní regulovat průtok vody,
- zapněte myčku, pouze když je plně naložená,
- sbírejte dešťovou vodu a použijte ji k zalévání rostlin.
Recyklujte
Ekologie na denní bázi by určitě měla zahrnovat vhodnou likvidaci recyklovatelných materiálů a využití odpadu při výrobě nových produktů. Recyklace je jedním z účinných způsobů ochrany životního prostředí a pomáhá snižovat množství odpadu. Je však důležité pečlivě dané materiály třídit. Rovněž je vhodné kupovat zboží z již recyklovaných materiálů. Omezte množství plastů na minimum. Třídit odpad můžete nejen doma, ale všude – ve městě, v nákupním centru, kde je možné separovat papír od skla, plastu a organického odpadu.
Nakupujte ekologicky
Nákup je součástí našeho života. Existuje spousta produktů, kterých se nemůžeme vzdát. Může se nakupování stát ekologičtějším? Samozřejmě! Naštěstí výrobci také začínají věnovat větší pozornost ekologickým aspektům a vytvářejí produkty šetrné k životnímu prostředí. V potravinářských odděleních najdete spoustu potravinářských výrobků vyráběných bez použití hnojiv nebo pesticidů. Společnosti také uvádějí na trh stále více přírodní kosmetiky a čisticích prostředků. Každodenní ekologie v případě nákupu by měla zahrnovat také vynechání plastových tašek. Všichni víme, že bychom si při nakupování měli vzít vlastní tašku, abychom minimalizovali spotřebu plastů. Jedinou otázkou je, jak najít způsob, jak na tuto tašku přestat zapomínat. Tašku si dejte do auta nebo ji mějte složenou v kabelce.
Používejte přírodní čisticí prostředky
Přečtěte si složení a pokud je to možné, používejte čisticí prostředky, které obsahují přírodní ingredience, nebo použijte přírodní složky jako je ocet. Mnoho moderních čisticích prostředků a prášků na praní je téměř vynikajícími technologickými a chemickými výdobytky a současně významnou zátěží pro životní prostředí – jak ve fázi výroby, tak ve fázi po použití, kdy se dostanou do kanalizace. Na praní a čištění vám postačí jedlá soda, kyselina citronová či již zmíněný ocet.
Další možnosti jak žít šetrně s ohledem k přírodě
- Zavěste prádlo na šňůru na balkon nebo na sušák, nesušte v sušičce. Pokud je to možné, nechte si volně proschnout i vlasy, nepoužívejte fén.
- Při praní nebo mytí nádobí v myčce se ujistěte, že jsou tato zařízení zcela plná.
- Místo úplného naplnění vany vodou se krátce osprchujte.
- Pokud po jídle zbyly zbytky – uložte je na později, např. zmrazením.
- V mnoha sídlech existují speciální nádoby na kompostovanou trávu, ale také zbytky jídla. Při třídění odpadu se snažte kromě papíru, hliníku, plastů a skla odložit i organický odpad, který lze kompostovat. Pokud máte vlastní dům se zahradou, kompost bude navíc užitečný pro hnojení.
- Zkuste koupit nebalené výrobky. Producenti dosahují hranice absurdity, například balením loupaných pomerančů do plastových obalů
- Během topné sezóny kontrolujte těsnost oken a dveří, abyste zabránili ztrátám tepla a nadměrnému zahřívání. Pokud jste tak dosud neučinili, zkuste maso postupně omezit a přejít na rostlinnou stravu.
- Vyměňte staré spotřebiče a žárovky za energeticky úsporné.
- Analyzujte trh s plenkami na jedno použití a používejte nejšetrnější k životnímu prostředí. Doma zvažte použití opakovaně použitelných plen.
- Zápalky jsou menší zlo než zapalovače, které vyžadují benzín a při spotřebování produkují spoustu plastového odpadu.
Změna začíná u vás. Jak žijete a jaké hodnoty předáváte svým dětem, ovlivní svět, ve kterém budou žít další generace. Každý z nás může bojovat s negativním dopadem člověka na životní prostředí. Zdá se, že nemáte kontrolu nad velkými rozhodnutími, která každý den dělají vlády a velké společnosti. To však neznamená, že byste se měli vzdát a nedělat nic pro ochranu Země a životního prostředí.