fbpx

Jak zazimovat terasu i venkovní posezení0

Připravte své venkovní prostory na chladnější měsíce a podívejte se spolu s námi, jak se postarat o svou terasu i venkovní posezení. Správnou péčí o svůj exteriérový nábytek, vybavení i osvětlení se nejen postaráte o jejich přípravu na další sezónu, ale také jim prodloužíte životnost.

Zdroj: Pixabay

Zahradní nábytek

O zahradní nábytek se postarejte podle toho, z jakého je vyroben materiálu. Plastový i ten dřevěný je třeba zbavit nečistot, nejlépe mýdlovou vodou a hadříkem. Na odolnější nečistoty vezměte jemný kartáč. 

U plastového nábytku se vyhněte abrazivním přípravkům, které by ho mohly poškrábat. Nábytek z plastu můžete přes zimu nechat venku, ale jestli ho chcete chránit, přikryjte ho alespoň plachtou. Díky tomu nebude na  jaře tolik znečištěný a také snížíte jeho opotřebení a možnou změnu barvy.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Jak asi tušíte, dřevěný nábytek je v oblasti péče o něco choulostivější. Při jeho čištění jděte vždy po směru vláken, u větších úprav použijte jemný smirkový papír nebo brusku, a poté dřevo ošetřete například lazurou. S jejím nanesením ovšem počkejte, až bude dřevo perfektně suché. Na zimu dřevěný nábytek uschovejte nejlépe do kůlny, zahradního domku, garáže či sklepa. Nezakrývejte ho ale plachtou – mohla by se pod ní držet vlhkost a dřevo poškodit.

Gril

Jestli už jste ukončili grilovací sezónu, je na čase vašemu “stroji” dopřát před zimou odpovídající očistu, aby se vám do něj nepustil rez. Jako první s pomocí kartáče pořádně vyčistěte rošt. Pokud je znečištění silnější a jen s kartáčem ho nezvládnete, použijte čistič na trouby. Naneste ho na gril, ten obalte igelitem a nechejte přípravek působit aspoň jednu hodinu. Na závěr gril hezky osušte a schovejte pod krycí plachtu nebo do zastřešeného prostoru.

Zdroj: Pixabay

Osvětlení

Pokud na terase či u posezení používáte přenosné letní osvětlení (např. lampionky, světelné řetězy apod.), je třeba ho také uschovat. Vyndejte baterie, osvětlení zbavte případných nečistot, u lampionku očištěte jejich látkový povrch. Venkovní osvětlení poté uschovejte na suché místo, kde bude čekat na další sezónu. U solárního osvětlení, jako jsou lampičky podél chodníčků atd., se orientujte podle jejich odolnosti vůči mrazu a sněhu.

Zdroj: Pixabay

Zeleň

Rostliny, které jsou citlivé na studené počasí a mráz, přestěhujte na zimu do zimní zahrady, kůlny, garáže, nebo do jiných podobných prostor. Nejdříve zkontrolujte, jestli na zeleni nejsou škůdci a závažná poškození. Poté jednotlivým druhům poskytněte péči, která jim při a v průběhu zazimování svědčí nejvíce. 

Květináče na zimu postavte ke stěně domu a obalte je třeba jutou, netkankou, nebo bublinkovou fólií tak, aby nekryla zeminu – zabráníte tvorbě plísně. Na zeminu dejte například jedlové větvičky a pro zakrytí samotné rostliny použijte také jutu či netkanou textilii. Samotné květináče je dále dobré podložit kartonem nebo polystyrenem.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.