fbpx

Jak zatočit s nejodolnější špínou? Parním mopem!0

Mít uklizenou a čistou domácnost je pro naše zdraví naprosto zásadní. Hromadění špíny a prachu zatěžuje lidský organismus a negativně působí na naši psychickou stránku. Mezi hospodyňkami se stávají stále populárnější parní mopy, které dokonale zatočí i s tou nejodolnější špínou.

Parní mop

Právě tomuto tématu se podrobně věnoval recenzní portál Testado.cz, který pro své čtenáře připravil velký test parních mopů. Tamní redaktoři vybrali ty nejlepší mopy na trhu v poměru cena/výkon. Na jednom místě se tak dozvíte nejdůležitější informace o parních mopech, různé rady a tipy. Nyní si shrneme, co parní mop umí, jak funguje a jak takového pomocníka správně vybrat.

K čemu slouží parní mop

Parní mop vypadá na první pohled jako běžný vysavač. Konstrukce je sice podobná, technologické řešení se ovšem výrazně liší. Mop na podlahu ke své práci využívá horkou páru, kterou na znečištěné místo aplikuje pomocí vysokého tlaku. Parní mop vlastní nádržku na vodu, uvnitř které dochází k ohřevu vody. Horká pára následně efektivně čistí znečištěná místa a zároveň zabíjí nebezpečné bakterie. Díky dezinfekci povrchu nepůsobí zdravotní obtíže ani alergikům.

Na jaký typ podlah se hodí

Parní mopy patří mezi ideální náčiní pro úklid a čištění podlah. Ideálním místem pro aplikaci horké páry jsou tvrdé podlahy, jako je dlažba, lamino či marmoleum. Výjimkou nejsou ani dřevěné podlahy či parkety, ovšem v tomto případě je třeba si ohlídat teplotu páry. Jedině tak zamezíte případnému poškození čištěného povrchu.

Při výběru parního mopu se kromě možnosti regulace páry zaměřte na objem nádoby. Kapacita nádržky nám říká, jakou plochu budeme schopni na jedno naplnění vyčistit. Zatímco některé mopy vlastní objem 0,5 litru, některé se chlubí až 2litrovou kapacitou. Stěžejním parametrem je také příkon. Čím vyšší bude, tím rychleji se voda uvnitř nádržky ohřeje.

Užitečné funkce

Na celkové kvalitě parního mopu se samozřejmě přímo podílí cena. Kvalitní modely disponují i několika šikovnými funkcemi, s nimiž je používání a úklid zase o něco snazší. Mezi oblíbené funkce patří indikátor množství vody a nahřátí páry, regulace páry a automatické vypnutí. Alergici by se pak měli zaměřit na přítomnost filtru, jenž dokáže zachytit poletavý prach.

Jak je vidno, parní mop toho umí skutečně hodně. Pořizovací cena přitom není nijak vysoká. Cena kvalitního mopu na podlahy se pohybuje kolem 1 000 – 2 000 Kč. Portál Testado.cz doporučuje značky Vileda, Leifheit, Rowenta a Black & Decker.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

Autor: Komerční sdělení