fbpx

Jak zařídit krb a jaký typ zvolit?0

Pokud uvažujete o pořízení krbu, nepochybně máte spoustu otázek, na které hledáte relevantní odpovědi. Doufáme, že některé naleznete na následujících řádcích

Kde bude krb umístěn? 

Pokud si doma chcete (nechat) zbudovat krb, nejdůležitější je rozhodnout, kde bude toto zařízení vlastně umístěno. Nejčastěji přitom stojí u zdi, a to především kvůli komínu. Jestliže přitom hledáte prostorově úsporné řešení, doporučujeme instalaci do rohu místnosti, a to tak, aby ohniště směřovalo do jejího středu. Na druhou stranu především ve starších domech s vyšší spotřebou energie na vytápění bývá vhodnější umístění do středu budovy, protože jinak bude teplo unikat přes obvodovou stěnu. Zabránit tepelným ztrátám je samozřejmě podstatné.

Jak vyřešit odvod kouře? 

Nedílnou součástí instalace krbu je vyřešení odvodu kouře. To se děje skrze komín, a to s připojením dle ČSN 73 4201: 2002 o minimální účinné délce 6 až 7 metrů a o průměru 200 mm (v případě čtvercového průřezu 220 × 220 mm). Navíc je nutné vědět, že dle zákona (č. 133/1985 sb.) je povinností majitele nemovitosti udržovat spalinové cesty ve funkčním a bezpečném stavu. Na čištění si přitom lze zavolat odborníka, případně jej zvládnout svépomocí. Ne všechny druhy krbů ovšem komín potřebují. Jedná se především o biokrby, o jejichž vlastnostech se ještě rozepíšeme níže. 

Zvolit krbová kamna, nebo krbovou vložku?

Toť otázka. Záleží na tom, jak často chcete krb používat. Pokud v něm bude zatápět jen občas, postačí jednoduchá krbová vložka, a to ideálně teplovzdušná (např. bez připojení na radiátory či jiná zařízení). Budete-li ovšem chtít v krbu pravidelně topit, vhodnějším řešením je buď kvalitnější krbová vložka, nebo krbová kamna (viz recenze krbových kamen), jež mají kvalitnější spalování a dostatečný tepelný výkon. Vsadit přitom lze na teplovodní zařízení, která se dají napojit na stávající okruh radiátorů v domě, případně také na bojler, což může být velmi praktické.

Stále si je sice možné pořídit otevřený krb, který nabízí jistou romantiku. Na druhou stranu má nízkou tepelnou účinnosti (cca 30 %) a musíte počítat i s nepořádkem. Krbová vložka je výrazně účinnější (zhruba 80 %), přičemž se v podstatě jedná o klasický krb, který je ovšem opatřený sklem, jež zajišťuje ochranu před kouřem a jiskrami a navíc umožňuje rozvést teplo do dalších místností. Navíc ji lze instalovat i do stěny. Krbová kamna přitom rovněž umožňují rozvést teplo do dalších místností, navíc se snadněji instalují a bývají účinná, takže s nimi můžete mít méně starostí. 

Co jsou biokrby? 

V současné době si můžete pořídit krby v širokém sortimentu produktů, při jejichž výběru se lze orientovat podle pořizovací ceny, kvality spalování nebo tepelného výkonu. Zajímavou variantu přitom představují již zmíněné biokrby, což jsou moderní zařízení, která ke své svému provozu používají speciální palivo, totiž ekologický biolíh. Při jeho spalování přitom vzniká pouze vodní pára a oxid uhličitý. Nepotřebují tedy náročnou údržbu ani nedělají nepořádek. Na druhou stranu neuslyšíte praskání dřeva a navíc je vhodné větrat, protož by vás z množství CO2 mohla rozbolet hlava.

Několik tipů na závěr

  • Stále častěji jsou používány tzv. akumulační nádrže, v nichž se energie střádá a využít ji lze až ve chvíli, kdy je potřeba. Je ale nutné počítat s vyššími náklady.
  • Pokud sháníte krb do již zařízeného interiéru, raději zvolte krbová kamna. Jak už jsme totiž zmínili, snadno se instalují. Stačí je v podstatě jen propojit s komínem.
  • Podle doporučení výrobců sedaček a krbů by vzdálenost krbu od sedací soupravy měla činit zhruba 1,5 až 2 metry, takže se jím řiďte.

Autor: Komerční sdělení