fbpx

Jak zabránit přehřívání interiéru?0

Okna našich místností často kvůli dostatku denního světla orientujeme na osluněné strany. V zimě tak získáváme teplo. V léto však musíme zamezit proniknutí silných slunečních paprsků a horka do interiéru. Přehřívání interiéru spolehlivě zabrání venkovní stínění, například rolety a žaluzie.

Oknem nám do objektů vstupuje nejvíce slunečních paprsků. Spolehlivou ochranou proti přehřívání interiéru je tedy zejména zastínění prosklených ploch. Proto je třeba zvolit vhodné exteriérové zastínění. S venkovními žaluziemi nebo roletami pak získáme velmi spolehlivě příjemné klima v místnostech. Stínící prvky v podobě žaluzií se vyrábějí z hliníku, plastu, ze dřeva a z jeho imitací. Rolety mohou být kovové, látkové, proutěné či bambusové. U žaluzií lze množství prostupu světla a nežádoucího tepla regulovat naklápěním jednotlivých lamel. Venkovní rolety pak mimo stínění plní také funkci protihlukové a tepelné izolace, současně mohou sloužit i jako bezpečnostní prvek.

Kastlík nad oknem a vytoužený stín

Velmi často se používají hliníkové rolety, které jsou uvnitř vypěněné polyuretanem. U novostaveb již bývají součástí projektu a montují se ještě před dokončením fasády. Dodatečná montáž rolet při rekonstrukcích objektů pak vyžaduje zásah do konstrukcí a narušení původního zdiva. Venkovní rolety a žaluzie se umísťují do speciálního pouzdra neboli kastlíku. Aby nedošlo k narušení celkového vzhledu domu, což je důležité zejména u památkově chráněných objektů, je třeba se vyhnout možným potížím. K tomu jsou určeny formy stínění pro dodatečnou montáž.

Ovládání ručně nebo motoricky

Většina stínících prvků se dá ovládat mechanicky, tedy pomocí kliky nebo formou volně visícího či samonavíjecího popruhu. Moderní provedení disponuje pohonem na elektromotor. K nim se přiřazuje klasický polohovací vypínač nebo dálkové ovládání. Nejdokonalejší varianty se doplňují naprogramovanými čidly. Stínění se pak samo zatahuje nebo stahuje podle intenzity denního světla a síly větru, nebo podle naprogramovaných spínacích hodin. Venkovní roleta do okna působí i proti hluku, jako izolace a ochrana proti zlodějům.

Další pomocníci stínění

K moderním a účinným stínícím prvkům řadíme i okenice, či posuvné předokenní stěny, které se pohybují v kolejnicích nebo jsou zavěšené přímo na fasádu domu. Zajistí efektivní stínění, dobře vypadají a snadno se udržují. Ochranu proti slunečnímu světlu, teplu a škodlivému UV záření, kterého dokáží zachytit i více jak 90 %, představují také reflexní fólie. Ty umí účinně odrážet sluneční paprsky. Průhledné fólie se lepí přímo na sklo a nebrání ve výhledu ven. Některé fólie lze aplikovat i mezi izolační dvojskla. Mohou být se zrcadlovým efektem a zabránit nežádoucím pohledům dovnitř zvenčí.

Autor: Komerční sdělení