fbpx

Jak zabezpečit chatu před krádežemi během zimy?0

Zima klepe na dveře a je tady období, kdy řada chatařů opouští své rekreační objekty. Právě opuštěné chaty a chalupy lákají nenechavé zloděje. Pouze necelá jedna třetina případů krádeží v rekreačních objektech je objasněna. Před nečekanou návštěvou se můžete chránit několika způsoby. Ať už formou různých druhů alarmů, mechanickým zabezpečením nebo i prevencí. Představíme vám možnosti, které ochrání váš majetek před zloději.

Dle policejních statistik vloupání do chat a chalup došlo v loňském roce celkem k 1768 nahlášeným případům a škody činily téměř 1 milion korun. Z toho bylo objasněno pouze 30 % případů. Nejvíce vloupání bylo zaznamenáno ve Středočeském kraji a to 428, nejméně pak v kraji Karlovarském s 31 vloupáními.

Zazimování by se mělo týkat nejen zahrady, ale i vaší chaty. Zabezpečte její okna i dveře. Může také použít moderní technologie. Foto: Patrick Schneider

Jak ochránit majetek před zloději?

Zajistěte okna

Okna patří mezi jednu z nejsnazších cest, jak se zloději mohou do chaty dostat. Na trhu je řada prostředků, které tento vstup znesnadní nebo vniknutí úplně zabrání.

Reklama

Mříže

Jedna z nejznámějších a nejefektivnějších metod, jak zabezpečit okna. Nevýhodou je však pohled estetický, kdy může tento prvek působit negativním dojmem a vlastníkům rekreačních objektů kazit atmosféru prostředí.

Fólie

Bezpečnostní fólie jsou vysoce odolné proti rozbití díky vrstvám polyesterového filtru, který v sobě obsahují. Nechrání však celé okno, a tak se mohou zloději vloupat do objektu právě jejich vypáčením.

Rolety

Venkovní rolety ochrání chatu či chalupu nejenom před vniknutím zlodějů, ale mimo jiné i před mrazem či přímými slunečními paprsky.

Magnetické hlídače

Magnetický hlídač vám během okamžiku ohlásí otevření okna nebo dveří. Pokud došlo k násilnému vniknutí do objektu, přijde majiteli nemovitosti upozornění formou SMS zprávy nebo e-mailem. Velkou výhodou tohoto typu zabezpečení je okamžitá informovanost o tom, že se do objektu někdo vloupal.

Zabezpečte dveře

U většiny případů zloději vniknou do objektu vchodovými dveřmi. Z toho 40 % nevítané návštěvy ztrácí do 10 minut zájem, pokud se jim nepodaří tuto zábranu zdolat. Investice do kvalitních dveří, cylindrových vložek, zámků, závor, bezpečnostních řetízků a doplňkům proti vysazení dveří se opravdu vyplatí.

Jedním z důležitých kritérií u pojišťoven v rámci vyplacení případné škody, jsou mimo jiné i kvalitní dveře splňující normy. Dle norem ČSN EN 1627ČSN EN 1630 by měly mít bezpečnostní prvky vždy své označení bezpečností třídy. Těchto tříd je celkem 6, u dveří jsou to zpravidla třídy 2, 3 a 4 pod zkratkou RC.

Zůstává vaše rekreační chata neobývaná? Dbejte na její správné zabezpečení. Foto: Patrick Tomasso

Využijte moderní prostředky

Moderní doba si žádá i moderní prostředky, a tak jsou čím dál více oblíbenější elektronická zabezpečovací čidla, která při narušení prostoru cizí osobou upozorní majitele SMS zprávou a zároveň spustí i poplach. Tyto čidla lze ovládat na dálku prostřednictvím aplikace a objekt tak jednoduše přepínat do zastřeného či odstřeženého stavu.

Navíc jsou skvělá i v těch případech, kdy dojde k výpadku proudu, jsou totiž nezávislá na dodávkách energie. Provoz čidla zajišťují tužkové baterie, jejichž životnost je v zařízení 3 až 5 let.

Možná si říkáte, že investice do tohoto typu zabezpečení je velice nákladná, ale v tomto případě jste na omylu. Čidla stojí v dnešní době zlomek toho, co v předchozích letech stály robustní alarmy napojené na pevnou linku. Kvalitní bezpečností čidlo pořídíte do 3.500,- Kč. Jedná se tak o skvělou investici oproti ceně majetku, kterou vám dokáže ohlídat.

Nevítaní hosté ve vaší chalupě dozajista nejsou jedinou pohromou, která vás může potkat. Mezi další častá rizika můžeme zařadit vytopení objektu nebo požár. Tyto rizika však lze také eliminovat a to buď záplavovými čidly, nebo detektory kouře.

Simulujte přítomnost osob v chalupě

Jestliže do vaší chalupy vede přívod elektřiny, využijte časovač a připojte na něj například rádio nebo lampu. V krátkých časových intervalech tak můžete pouštět rádio nebo rozsvěcet světla, aby docházelo k simulaci osoby v objektu.

Požádejte sousedy o pomoc

Nachází se vaše chata či chalupa v chatové kolonii a máte v blízkosti sousedy? Využijte toho a požádejte je, zda by vás mohli informovat o tom, zda se v okolí či vašem domě děje něco podezřelého.

Před odjezdem vše zkontrolujte

Před posledním odjezdem nezapomeňte důkladně zkontrolovat všechna zabezpečení, která jste v domě instalovali. Je to otázka několika minut, které vám mohou ušetřit spoustu starostí, kdyby se někdo pokoušel do vašeho rekreačního objektu dostat.

Řadíte se i vy mezi ty, kteří si myslím, že zrovna je nic takového nepostihne a zloděj si vaši chalupu nevyhlédne? Nepodceňujte tento fakt, statistiky vloupání hovoří jasně. Investujte do ochrany majetku, která se rozhodně vyplatí. Zloděj si často svůj čin rozmyslí, když zjistí, že je chalupa kvalitně zastřežená. Dodržujte doporučení, o kterých jste se v článku dočetli a zvyšte šanci, že váš majetek zůstane v bezpečí.

Máte zájem o využití moderních prostředků zabezpečení? Navštivte webové stránky www.zooco.io, kde najdete širokou nabídku chytrých čidel pro vaši domácnost.

Autor: Redakce Nazeleno.cz