fbpx

Partneři sekce

Jak správně vytápět dům či byt, a snížit účty za energie1

Topná sezona je v plném proudu. Máte strach, jaká částka se letos objeví na účtu za vytápění? Možná se budete divit, ale i na topení se dá ušetřit. Na zateplení domu už sice není čas, ale i malé změny mohou přinést velké úspory. Přečtěte si několik jednoduchých tipů, jak ušetřit za vytápění!

Nepřetápějte

Příliš vysoké teploty v místnostech dají zabrat nejen našim peněženkám, ale nejsou dobré ani pro lidské zdraví. Pokud chcete ušetřit, nemusíte rovnou utahovat kohoutky, mnohem lepší bude zvolit správný kompromis mezi pohodlím a energetickou náročností vytápění. Doporučujeme nastavit dlouhodobou optimální teplotu vytápění, v obytných místnostech stačí na 20 až 21 °C.

Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie?
Chcete vědět, jak ušetřit za vytápění u vás doma? Napište energetickému poradci, který vám dá tipy k úspoře na míru vaší domácnosti.Reklama

Poradíme zdarma!

Topte rovnoměrně

Pro správné vytápění bytů i domů platí univerzální rada – interiér nepřetápějte, ale ani zbytečně nepodchlazujte. Čím rovnoměrněji topení pracuje, tím lépe. To platí také pro zacházení s termostatickými hlavicemi. Patříte mezi ty, kteří otáčí s hlavicemi sem a tam podle toho, jestli je jim zima nebo teplo? Mnohem úspornější je hlavice dlouhodobě nastavit do jedné polohy a v případě potřeby ventil jen mírně pootočit nahoru nebo dolů.

kočka na radiátoru

Správně nastavený kotel ušetří tisíce

Pracuje váš kotel v optimálním režimu? Výkon kotle by měl přibližně odpovídat tepelným ztrátám domu. Pokud tepelnou ztrátu vašeho domu neznáte, kontaktujte energetického poradce, který vám ji zdarma spočítá. Chybou je kotel nejen příliš slabý, ale i příliš silný – takový kotel často spíná (takzvaně cykluje) a nepracuje efektivně. Výrobce kotle by vám měl být schopný sdělit, jak moc můžete výkon kotle snižovat, aniž se to projeví na jeho energetické efektivitě. Moderní kotle zvládnou efektivně pracovat i na pouhých 20 % maximálního výkonu. Tak toho využijte.

Topení nevypínejte

Vypínáte topení, když jedete v zimě na dovolenou? Nedělejte to. Pamatujte na to, že stěny zděných domů by neměly nikdy úplně vychladnout. Vytopení chladného domu totiž stojí mnoho energie, a tedy i peněz. Mnohem úspornějším řešením je dům či byt během nepřítomnosti udržovat zhruba na teplotě 15 °C. Náklady na temperování jsou často menší než na opětovné vytopení prochlazeného domu. A má to i další výhody – nezamrzne vám voda a v domě se nebude tolik kondenzovat vlhkost.

Je váš dům pořádně zateplený?

Největší vliv na úspory za vytápění má samozřejmě kvalitní zateplení domu. Výměna oken a zateplení fasády i střechy výrazně snižují tepelné ztráty domu. Jde ale samozřejmě o náročnější akci, při které budete potřebovat vypracovat projekt a použít kvalitní materiály. Na zateplení fasády a podkroví je vhodné použít minerální vlnu dostatečné tloušťky nebo foukanou celulózu. Vyplatí se také investice do oken s tepelně-izolačními trojskly (alespoň na severní straně) a kvalitních dveří.

termostatická hlavice

Zateplení domu je sice drahé opatření, díky programu Nová zelená úsporám na něj však můžete získat dotaci ve výši až 50 % nákladů. Nevíte, jak o dotaci zažádat? Obraťte se na energetického poradce, který vám pomůže zcela zdarma.

I v bytě můžete nemálo ušetřit za vytápění:

  • Byt nepřetápějte ani nepodchlazujte.
  • Používejte termostatické hlavice správně – nikoli jako ventil v režimu zapnuto/vypnuto.
  • Topte co nejvíce rovnoměrně.
  • Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy ani nábytkem.

Jak správně topit v rodinném domě?

  • Snažte se, aby kotel pracoval v optimálním režimu a příliš necykloval.
  • Nepřetápějte interiér a dodržujte různé teploty podle druhu místnosti.
  • V době nepřítomnosti dům temperujte na zhruba 15 °C.
  • Investuje do snížení energetické náročnosti domu.

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz