Příprava zahrady na vodní radovánky zdaleka nekončí pořízením samotného bazénu. Zajímat byste se měli i o další prvky. Některé z nich jsou téměř nezbytností, jiné patří spíše do kategorie příjemných vychytávek pro volný čas. Ukážeme vám, co všechno můžete na bazénu vylepšit, abyste si letní pohodu co nejvíce užili.

Před vstupem do bazénu a po něm
Bazén se neobejde bez přidání chemie jakožto prevence proti kažení vody. Pokaždé, když z něho vylezete, měli byste ze sebe chlor spláchnout. Budete-li se pravidelně mýt i před vstupem dovnitř, spláchnete ze sebe pot a prach. Voda tudíž nebude tak znečištěná a nebude nutné do ní používat zbytečně více přípravků. Samozřejmě nikomu se nechce neustále běhat domů. K tomuto účelu slouží zdroje vody přímo na zahradě. Solární sprcha je dobrou volbou, protože dokáže zajistit, aby koupel nebyla nepříjemně ledová. Pro ohřev využívá energii slunce, což je energeticky úsporné a ekologické řešení. Kromě sprchování se před a po vstupu do bazénu ji využijete například i pro umytí rukou po práci na zahrádce.
Posviťte si na to
Dalším zajímavým doplňkem je osvětlení. Ať už se rozhodnete instalovat přímo bazénová světla nebo zvolíte jen zahradní lampičky v jeho okolí, získáte neocenitelný a praktický prvek. Jeho hlavním úkolem je zajistit bezpečnost. Pokud půjdete po tmě po zahradě, budete dobře vidět, kde je hrana nekrytého bazénu. Navíc se díky světlům lze koupat při horkých letních nocích. Osvětlení může mít stejně jako sprcha úplné nebo alespoň částečné solární nabíjení. Užitečnou funkcí jsou snímače pohybu, které rozsvítí okolí, jen když se budete nacházet na zahradě. Světla vám tak nebudou svítit v noci do okna, ušetříte za energii a ještě získáte chytrý prvek proti zlodějům.

Povrch okolo bazénu hraje zásadní roli
Jednou z největších věcí, do kterých se chtě-nechtě budete muset pustit, je úprava povrchu kolem bazénu. Na výběr máte z mnoha řešení. Každé má své výhody i nevýhody. Pokud zde necháte růst trávu, počítejte s nutností sekání. Trávníku také může škodit nadměrné vylévání vody a nemusí dobře růst. Po namočení v něm vzniká bahno, které se pak bude nanášet do bazénu. To samé platí o písku nebo drobných kamínkách. Dlaždice a jiné obklady jsou sice téměř bezúdržbové, ale mnohdy se dokáží v létě hodně rozpálit, když do nich bude pražit slunce. Opalování tak nebude možné bez deky a chůze zase bez bot. V případě pevných povrchů si také dávejte pozor na bezpečnost. V ideálním případě volte protiskluzový materiál. Neklouzavé a ne příliš absorbující teplo je dřevo. To zase ale vyžaduje kvůli působení povětrnostních podmínek poměrně složitou údržbu, popřípadě občasnou výměnu.

Chcete jen sluníčko nebo i stín?
Opalování u bazénu je sice příjemné, avšak v největších horkách má mnoho lidí chuť na chvíli zůstat ve stínu. Ten vám mohou poskytnout vysazené stromy či větší keře. Než vyrostou, zabere to ale nějaký čas. Okamžitým řešením jsou slunečníky, markýzy či pergoly. Větší přístřešky můžete využít i pro skladování veškerého bazénového vybavení.
Nicméně, pokud jste milovníky slunečního záření podívejte se na článek o tom jak se opalovat.
Pro relaxování vedle bazénu
Vedle praktických věcí, které je nezbytné vyřešit, se nabízí i celá řada prvků, s jejichž pomocí si pobyt u bazénu budete užívat. Jejich základem je zahradní nábytek. Ať už se jedná o lehátko na opalování nebo o stůl s židlemi, kam si sednete při grilování, rozhodně by nějaké takové místo nemělo u vašeho bazénu chybět. Dobrým tipem mohou být i houpací křesla či lavice, ve kterých se příjemně odpočívá.
Vylepšit můžete i samotný bazén
V rámci vylepšování se můžete zaměřit nejen na okolí, ale také na bazén samotný. Vodní trysky či bazénový vodopád patří mezi oblíbené masážní prvky, se kterými si navíc užijete spousty zábavy. U hlubších bazénů lez instalovat také skokanské prkno. Levnými doplňky, jež udělají radost především dětem, jsou vodní matračky, nafukovací zvířátka, gumové míčky či jiné koupací hračky.