fbpx

Jak vyčistit sklo krbových kamen0

Chladné počasí je tady a v mnoha domácnostech už na plný výkon topí krb nebo krbová kamna. S tím ale také často přichází nutnost čistit zakouřené sklo od dvířek. Tedy pokud se chcete kochat příjemným pohledem na oheň. Jak na to? Máme pro vás tradiční i netradiční tipy.

Je to sice jen vizualizace, ale takto čistě váš obývák s krbem nikdy vypadat nebude. Pamatuje na to, že topení v krbu produkuje prach a popel. A sklo se špiní, ať chcete nebo ne.

Zakouřené okénko krbu a krbových kamen je poměrně běžné a dá se říci, že se mu nevyhnete. Jeho čištění není obvykle nic příjemného, protože nadělá hodně špíny okolo, a navíc je nutné to samozřejmě provádět, pokud krb a kamna nejsou roztopené. A tedy v chladnu. Jaké dvířka nejlépe vyčistit? Je zde několik možností.

Možná je dobré se také trochu smířit s tím, že sklo už nikdy nebude tak čisté, jak ve chvíli, kdy jste si v nových krbových kamnech zatopili poprvé.

Nejjednodušší – staré noviny

Pokud není sklo u dvířek krbu či krbových kamen špinavé opravdu hodně, pomůže jejich vyčištění starými novinami. Prostě je zmuchlejte a krouživým pohybem sklo utřete do průhledna. Špinavé noviny pak můžete použít třeba na zátop. Staré noviny ale pomáhají jen v případě, že je sklo špinavé jen lehce a takové čištění je dobré provádět průběžně před každým zatopením.

Reklama

Saponát a čističe

Stará houbička na nádobí a saponát je účinnější. Připravte se ale na to, že takové čistění skla houbičkou vyprodukuje spoustu černé špinavé vody. Ne nadarmo se dříve se sazí vyráběla tiskařská barva. Pokud chcete, můžete si koupit také speciální čistič krbových skel. Ten je možné dostat ve formě tekutiny či gelu (prý lepší varianta). Speciální čistič jsem ale nezkoušela, protože nemám k těmto chemikáliím důvěru a nechce se mi do nich ani investovat peníze.

Babská rada, která funguje – jemný popel

Staří alchymisté tvrdili, že „podobné se rozpouští v podobném“, tak proč to neaplikovat také na náš problém?  Stará babská rada přikazuje použít na začouzené sklo jemný popel, kterým pomocí hadru nasucho sklo vyčistíte. A víte co, opravdu to funguje. Vezměte trochu popela z popelníku do suché hadry a krouživým pohybem sklo vyčistěte. Popel však musí být opravdu jemný a postup proveďte několikrát.

Základem dobrého topení v krbu je kvalitní a suché dřevo. Sklo se vám pak nebude tolik špinit.

Co se mi osvědčilo, prevence a časté krátké čištění

Zakouření sklad dvířek lze dobře předcházet. Důležité je hlavně používat kvalitní suché dřevo a topit dostatečně intenzivně. Zároveň je dobré krbová kamna palivem příliš „nepřecpávat“. Topit se prostě musí trochu umět a každá kamna vyžadují své. A možná je dobré se také trochu smířit s tím, že sklo ve dvířkách už nikdy nebude tak čisté, jak ve chvíli, kdy jste si v nových krbových kamnech zatopili poprvé. Jde přece hlavně o to teplo, ne?       

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.