fbpx

Jak vybrat zásobník na ohřev vody? Viessmann radí0

Potřebujete nový zásobník na ohřev vody, ale v tématu se příliš neorientujete a nevíte, na jaká kritéria brát největší zřetel? Poradíme vám. Představíme vám stěžejní ukazatele kvality, nejdůležitější parametry, dokonce vám prozradíme, kde ideální zásobník na ohřev vody najdete.

S jakými tepelnými ztrátami počítat?

Podle hodnoty tepelné ztráty zásobníku snadno zjistíte, kolik energie budete denně potřebovat, aby si voda v ohřívači udržela svou teplotu. Čili čím menší má ohřívač tuto veličinu, o to energeticky úspornější je. Tepelné ztráty se určují na základě jednotné evropské normy – pro elektrická zařízení EN 60379, pro nepřímý ohřev EN 12897.

Reklama

Zmírnit tepelné ztráty může tepelná izolace. V této oblasti hrají rozhodující roli použitý materiál a jeho tloušťka. Ta by měla být co největší. Zvláště vysokými izolačními vlastnostmi se vyznačuje především tvrdá PU pěna.

Objem smísené vody s teplotou 40 °C

Smísená voda vám sděluje, kolik vody o teplotě 40 °C lze při nastavení termostatu na 60 °C vypustit z ohřívače, aniž by se voda musela dohřívat. Na jedno použití při koupání potřebujete v průměru okolo 40-80 litrů na osobu. Společně s celkovým objemem ohřívače se tak snadno zorientujete ve velikostech jednotlivých modelů a dokážete určit, jak velký zásobník na ohřev vody do své domácnosti potřebujete.

Velikost zásobníku na ohřev vody

Jak již tušíte, velikost ohřívače se odvíjí hned od několika faktorů. V prvé řadě vás bude zajímat počet osob, kterým poslouží. Počítejte, že každá osoba během sprchování spotřebuje minimálně 30 litrů teplé vody. Objem se zvýší, pokud vlastníte vanu, úměrně jejím parametrům. Neopomíjejte ani obvyklé využití k vaření, umývání rukou, úklidu a podobně.

Dále požadovanou velikost zásobníku ovlivní vzdálenost odběrných míst. Čím dál se nacházíte od odběrného místa, tím vyšší bude tepelná ztráta v potrubí. Průměrná čtyřčlenná rodina potřebuje zásobník na ohřev vody o objemu 120 litrů.

Výhody zásobníkového ohřívače

Vedle zásobníkového ohřívače existuje také průtokový ohřev. Jak se tedy rozhodnout pro ten správný způsob přípravy TV? U průtokového typu na teplou vodu nemusíte čekat, proto by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o praktičtější variantu. Nenechte se však mýlit. Průtokové ohřívače vyžadují vyšší příkon a teplota vody se odvíjí od průtoku, zásadním hlediskem je častější startování zdroje, a tím například vyšší provozní náklady.

Těchto aspektů se u zásobníkového ohřívače bát nemusíte. Pokud navíc zvolíte dostatečně objemný model, nedostanete se ani do situace, kdy byste si na teplou vodu museli počkat. Vyberte si z nabídky zásobníků na ohřev vody značky Viessmann.

Autor: Redakce Nazeleno.cz