Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Slovníček

Jak vybrat úsporná okna?

Okna jsou nepostradatelnou součástí každého domu. Okna nám dodávají světlo v bytě, umožňují větrat. Na druhou stranu ale právě okny utíká velké množství tepla. Je proto důležité věnovat výběru oken velkou pozornost. Správný typ oken nám může ušetřit značné peníze. Obrovský podíl na úniku tepla má rám okna, těsnění a v neposlední řadě také vlastní osazení do otvoru ve zdi, je nezbytné tyto úniky co nejvíce eliminovat právě výběrem vhodných oken.

Nejprodávanějšími produkty jsou plastová okna, vyráběná moderními technologiemi, která jsou nabízena v široké škále barev a profilů. Co se týká četnosti komor, nejvyšší kvality dosahují okna s pěti až sedmi komorami. Také oblíbená dřevěná okna mají výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou dobrou volbou. Na trhu se objevují i okna hliníková anebo okna vyráběná kombinací materiálů.

Detaily moderních oken

Na druhou stranu již není zásadní to, z jakého materiálu je okno vyrobeno, ale spíše jsou podstatné detaily oken. Typ skla je určitě jedním z těchto detailů. Dnes se nejčastěji používá izolační dvojsko (součinitel prostupu tepla je Ug = 1,1 W/m2K), ale stále se zvyšující nároky na snížení energetické náročnosti budov vyžadují ještě úspornější výplně v podobě trojskel (součinitel prostupu tepla je Ug = 0,6 W/m2K).

Při výběru oken nehraje roli pouze materiál, ale také záleží na jeho celkové struktuře a členitosti. Lépe řečeno, čím více je okno rozdělené, tím se vytváří více tepelných mostů a teplo uniká snadněji. Každé okno je složeno z několika částí, které však musíme vnímat jako celek. Skla jsou od rámu oddělena distančním rámečkem. Na trhu se však objevují různé typy rámečků od zastaralých hliníkových až po plastové a mnohem lépe izolující silikonové. Prostor mezi skly je naplněn izolačním plynem – běžné varianty oken argonem, dražší pak kryptonem.

Úsporné reflexní folie nebo rolety

Pro ještě menší energetické ztráty a ochranu před UV zářením se mezi skla nebo na vnější stranu skla instalují reflexní fólie, které nejen pomáhají udržovat teplo v místnosti díky schopnosti odrážet část infračerveného záření produkující teplo, ale další výhodou je zabránění přehřívání bytu v letních měsících. 

Jistou úsporu mohou přinést také rolety, žaluzie nebo okenice. Právě okenice mohou být nezanedbatelným prvkem úspory, protože mají dobré tepelně izolační vlastnosti, přesto zatím nepatří mezi běžné vybavení domu. Rolety stejně jako žaluzie, jsou-li vyrobené z tepelně odrazivého materiálu, také zabrání značnému úniku tepla zejména v nočních hodinách.

Kombinací všech výše zmíněných detailů, tedy typu zasklení a dalších doplňků (reflexních fólií či rolet) je možné výrazně snížit energetické ztráty, přestože počáteční investice bude o něco vyšší. Tyto peníze však v budoucnu zredukují výdaje, které bychom museli dát na vytápění. 

Další informace o moderních oknech:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií