fbpx

Jak vybrat tepelné čerpadlo0

Tepelné čerpadlo je stále více oblíbeným systémem vytápění pro novostavby, ale i zrekonstruované rodinné domy. Jedná se komfortní a ekologickou variantu vytápění, která je energicky i ekonomicky úsporná. Nyní mohou majitelé rodinných domů využít dotační program Nová zelená úsporám, který výrazně sníží počáteční investice do čerpadla.

 Rozhodli jste se pořídit tepelné čerpadlo, ale nevíte, které je pro vás to pravé? Naši odborníci z Tenauru vám rádi s výběrem čerpadla pomohou. Navrhneme vám optimální řešení přímo na míru vašeho domu.

Na co se zaměřit při výběru tepelného čerpadla?

První rozhodnutí, které vás při výběru čerpadla čeká, je vybrat typ tepelného čerpadla. Od zvoleného typu čerpadla se odvíjí rozsah prací, složitost instalace a finanční náročnost. Existují několik druhů tepelných čerpadel, přičemž každé má své výhody a specifika. Při výběru tepelného čerpadla je potřeba zaměřit se na několik faktorů:

  • Zda je budova vhodná pro instalaci tepelného čerpadla
  • Lokální podmínky, kde se budova nachází
  • Doba instalace
  • Počáteční investice
  • Provozní náklady

Pořizovací náklady jsou nižší například u tepelného čerpadla vzduch-voda. Naopak finančně náročnější je čerpadlo země-voda, kde jsou zapotřebí složitější instalační práce.

Výkon čerpadla

Pro výběr vhodné jednotky je nutné mít k dispozici potřebné informace o budově. Je potřeba vzít v úvahu tepelné ztráty budovy, podle které je možné určit základní výkon jednotky pro vytápění. Následně musíme vzít v potaz další skutečnosti: zda budeme chtít ohřev užitkové vody, ohřev bazénu, vytápění atd.  Aby se vám investice do topného systému vyplatila, je třeba dostatečně dimenzovat. Například tepelné čerpadlo vzduch-voda je potřeba dimenzovat minimálně 50 % tepelných ztrát. V praxi to znamená, že pokud váš dům má ztrátu 14 kW, je nezbytné, aby výkon čerpadla byl nejméně 7 kW. Dalším podstatným faktorem jsou teplotní podmínky v dané lokalitě. V České republice naštěstí máme vhodné klima a například tepelné čerpadlo Mitsubishi zvládá plynul provoz i při extrémně nízkých teplotách kolem -28 stupňů.

Jakého vybrat dodavatele?

 Na českém trhu jsou v nabídce tepelná čerpadla od různých výrobců. Za mnoho let působení v oboru máme nejlepší zkušenosti se švédským dodavatelem tepelných čerpadel Nibe. V produktech se odráží severská preciznost a vysoká kvalita, která je na trhu již padesát let. Dalším dodavatelem, na kterého nedáme dopustit, je výrobní společnost Mitsubishi, která dodává tepelná čerpadla do celého světa. Společnost se specializuje na tepelná čerpadla Mitsubishi typ vzduch-voda.

Jaké jsou typy tepelných čerpadel?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje na principu přenášení tepla z venkovního vzduchu do užitkové vody nebo do zásobníku. Hlavní výhodou čerpadla vzduch-voda jsou nižší nároky na instalaci čerpadla, a s tím související i nižší počáteční náklady. Čerpadlo má nízké nároky na venkovní prostor, nezabere více než 1 m2. Nemusíte se bát hluku venkovní jednotky, jelikož nová moderní zařízení jsou tichá a neslyšíte je dál než dva metry od jednotky. Navíc tepelného čerpadlo vzduch-voda můžete využít v letních měsících místo klimatizace. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je cenově dostupnější a investice s vám může vrátit v rámci 4-6 let. Funkce čerpadla je stabilní v průběhu celé roku.

V České republice jsou tepelné čerpadla vzduch-voda nejčastěji instalovaným systémem. Důvodem jsou klimatické podmínky, nižší investice a náročnost instalace.

Tepelné čerpadlo země-voda je možné využít i v náročnějších podmínkách než tepelné čerpadlo vzduch-voda. Čerpadlo zvládá provoz i ve velmi nízkých teplotách a může tak být jediným zdrojem tepelné energie. Energii získává ze stabilního zdroje, zemního nebo geotermálního klimatu, kde zůstává teplota po celý rok poměrně stabilní. Tepelné čerpadlo může mít až o 30% vyšší účinnost a náklady na vytápění jsou v průměru nižší. Nevýhodou jsou náročné instalační práce, kdy je za potřebí instalace plošného zemního kolektoru (potřeba velké nezastavěné plochy), nebo hlubinného vrtu, který není tolik náročný na prostor, ale je na něj potřeba získat stavební povolení.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje na podobném principu jako ostatní tepelná čerpadla. Jeho využití může být odlišné, jelikož tepelná energie získání z vnějšího vzduchu je předávána vzduchu vnitřnímu. Vnitřní jednotka dokáže vytopit otevřený prostor nebo několik menších místností, které nejsou odizolovány. Zařízení se hodí například na rekreační chatu či chalupu. Díky rychlému vyhřátí místnosti nemusíte dlouho čekat, než se vám chalupa ohřeje. Výhodou tohoto čerpadla jsou nízké pořizovací náklady a variabilita využití.

Autor: Komerční sdělení