Bojler je nedílnou součástí řady českých domácností a zajišťuje dostatek teplé vody pro všechny její členy. Víte ale, jak vybrat ten správný, na co se zaměřit a jaké aspekty jsou rozhodující? Přinášíme vám praktické tipy, s jejichž pomocí si budete moci koupit nový bojler do své domácnosti a radovat se z dostatku teplé vody po celý rok.
Objem bojleru je při výběru nejdůležitější
Aby vaše domácnost netrpěla nedostatkem teplé vody, nezapomeňte dobře zvážit, jak velký objem bude váš budoucí bojler mít. Jakým pravidlem se při volbě objemu řídit? Velkou roli samozřejmě hraje vaše spotřeba vody, ale pokud patříte k průměrným spotřebitelům, vystačíte si s bojlerem o objemu od 50 do 80 litrů. Je-li ovšem vaše spotřeba vody nadprůměrná, nenechávejte nic náhodě a vsaďte na bojler o objemu 120 litrů.

Čím větší objem, tím déle si na teplou vodu počkáte
V rodinách, které mají více jak dva členy, je samozřejmě spotřeba vody mnohem vyšší. Ovšem nezapomínejte na to, že čím větší objem bude bojler mít, tím déle si na ohřátou vodu počkáte. Pro lepší představu o tom, jak dlouho se bude voda ohřívat, vám přinášíme průměrnou dobu ohřevu. Zatímco bojler s nádrží o 50 litrech se ohřeje za hodinu a půl, ohřev dvojnásobně velké nádrže trvá již hodiny tři. Bojlery o objemu rovnému 200 litrům se pak v průměru ohřívají téměř šest hodin.
Kam bojler umístit?
Kromě volby objemu bojleru musíte zvážit také to, jaké provedení je pro vás to pravé. Ne z pohledu estetiky a toho, co se vám líbí, ale z pohledu funkčnosti. V ideálním případě by měl být bojler umístěn co nejblíže odběrovému místu.
- Máte na bojler dostatek místa a nejste nijak omezeni? Vyberte si tradiční vertikální bojler.
- V opačném případě, kdy bojujete s každým centimetrem, raději zvolte bojler horizontální.
- Jestliže je vaše koupelna či kuchyň od bojleru vzdálena, nainstalujte pod umyvadlo malý průtokový ohřívač. Ten slouží k tomu, aby docházelo k dodatečnému ohřívání vody a vy se tak nemuseli mýt ve studené vodě.
Jaké druhy bojlerů existují?
Kromě toho, jak bojler umístíte, zamyslete se také nad typem konstrukce, jenž vám bude nejvíce vyhovovat. Na výběr máte z bojlerů zásobníkových a průtokových. Zásobníkové se dále dělí na tlakové a beztlakové, přičemž tlakové se využívají pro centrální ohřev, zatímco beztlakové se instalují ihned k umyvadlu a mají menší objem, díky čemuž je doba ohřevu rychlejší.

Speciální funkce bojleru
Žijete v oblasti, jež je nechvalně proslulá výskytem bakterie zvané Legionella? To se vám vyplatí vědět, že existují bojlery se speciální funkcí zvanou Anti-Legionella. Ta funguje snadno a výrazně sníží riziko toho, že budete této nepříjemné bakterii vystaveni – v případě, že voda v bojleru nebyla za poslední měsíc ohřáta na 70 °C, dojde k jejímu ohřátí a zároveň i dezinfikování. Kromě této speciální funkce je možné zakoupit si bojler s elektronickým ovládáním. Moderní jsou také chytré ohřívače vody, které se přizpůsobí vašim potřebám a zajistí nižší finanční ztráty, a naopak větší úspory.
Vybírejte si bojler vždy s ohledem na to, jaké na něj máte požadavky. Nepodceňujte dostatečný objem zásobníku, vhodnou konstrukci a v potaz vezměte také speciální funkce, které vám provoz zpříjemní a zjednoduší. Téměř nezbytností jsou moderní displeje, z nichž lze vyčíst vše, co o bojleru musíte vědět, a od věci nejsou ani chytré bojlery, které se přizpůsobí vašemu hospodaření s vodou.