Už delší dobu jste se kvalitně nevyspali? Budí vás bolest krční páteře, hlavy či chrápání? Trvá vám věčnost najít komfortní polohu pro odpočinek a proto večer nemůžete dlouho usnout? Cítíte se ráno rozlámaní? Možná je na čase uvažovat o výměně polštáře.

Vhodný a kvalitní polštáře je naprostou nezbytností pro zdravý a nerušený spánek, proto byste jeho výběr rozhodně neměli podcenit. Zvážit byste měli především materiál, výplň, výšku a tvar polštáře. Na trhu je dnes na výběr velmi široká škála produktů, jak se v nabídce neztratit? Poradíme vám!
Čím se řídit?
Při výběru polštáře byste se měli zaměřit především na tato tři důležitá kritéria:
- Materiál, ze kterého je polštář vyrobený
- Tvar polštáře
- Váš zdravotní stav a případné problémy
Na materiálu záleží!
Na úvod byste měli zvážit, zda dáte přednost nestárnoucí klasice, čili nadýchanému polštáři z husího či kachního peří, nebo vám bude více vyhovovat jiná výplň.
Prachové peří se pyšní skvělými tepelně izolačními vlastnostmi, navíc účinně odvádí vlhkost, takže vám zajistí pohodlí i v horkých letních dnech. Tento materiál je velmi měkký a příjemný, takže jemně obejme vaši hlavu a krk a poskytne tak maximální pocit pohodlí.

Další možností jsou polštáře z dutého vlákna, jejichž výplň nejčastěji tvoří PES kuličky a PUR tyčinky či chomáčky dutého vlákna. Tyto polštáře se vyrábí v mnoha různých provedeních. Vybrat si můžete například polštář s chladícím efektem, který je jako stvořený pro horké letní noci, antibakteriální polštář s výtažkem z blahodárného aloe vera či polštář z dutého vlákna provoněný levandulí pro dokonale klidný spánek.
Velmi oblíbeným materiálem je také paměťová pěna. Z ní se vyrábí dva základní typy polštářů. První možností je anatomický polštář, který je vyrobený z jedné pěny, která se lije do formy a polštář je tedy vcelku. Naopak zdravotní polštáře bývají naplněné tyčinkami z pěny. Jejich hlavní předností je, že se perfektně přizpůsobí vašemu tělu a poskytnou optimální oporu pro krční páteř. Zdravotní polštáře navíc bývají obvykle složeny ze dvou komor, takže můžete snadno a rychle regulovat jejich výšku.
Jaký tvar je pro vás ten pravý?
Tvar vašeho polštáře by se měl odvíjet zejména od polohy, ve které jste zvyklí spát. Nejvíce univerzální možností je klasický obdélníkový polštář. Tento typ bude vyhovovat zkrátka všem, ať už nejraději odpočíváte na zádech, na břiše či na boku.
Pokud spíte na zádech, obdélníková polštář by neměl sahat pod ramena. V případě, že preferujete spánek na boku, ramena by se vám měla zabořit do matrace. Zvolte proto spíše menší rozměry polštáře, například 50 x 70 cm či 40 x 60 cm.

Pokud se rozhodnete pro tvarovaný anatomický polštář, měli byste se více soustředit na to, zda preferujete spánek na zádech či na boku. Pokud se komfortněji cítíte při spánku na zádech, bude pro vás ideální nižší nebo středně vysoký anatomický polštář, který nebude příliš napínat vaši šíji. Vhodný je buď klasický rovný nebo polštář s profilem ve tvaru písmene “U”. O něco vyšší anatomický polštář s dvojitou vlnou oceníte pokud se vám spí lépe na boku.
Na míru vašim potřebám
Trápí vás alergie? Pak pro vás nebude tak vhodný péřový polštář. Dejte přednost hypoalergennímu materiálu, ve kterém si nelibují roztoči. Podívejte se raději například po speciálním vyvařovacím polštáři z dutého vlákna, který lze vyprat při teplotě až do 95°C.
Bolesti šíje zase pomůže vyřešit tvarovaný anatomický polštář z paměťové pěny. Po ergonomicky tvarovaném polštáři byste se měli poohlédnout také v případě, že chcete podpořit prevenci proti skolióze.
Už víte který? Navštivte stránky českého výrobce lůžkovin Picaso Manufactury, kde si z široké nabídky vyberete kvalitní polštář přesně podle vašich požadavků.
