fbpx

Jak vybrat okna pro novostavbu1

Pokud stavíte rodinný dům, určitě vás bude zajímat, jaká okna by byla nejvhodnější a na co si dát pozor při nákupu. Poradíme vám.

Modern house with patio and functional outdoor furniture, panorama

Čím jsou charakteristická okna pro novostavbu?

Při stavbě nového domu pravděpodobně počítáte s tím, že v něm strávíte celý zbytek života. Tomu je třeba přizpůsobit volbu oken, která patří mezi nejvíce namáhané stavební prvky v celém domě. Proto se doporučuje sáhnout po produktech vyšší třídy s co nejvyšší mírou úspory tepla a pochopitelně pro jejich instalaci zvolit dodavatele se zkušenostmi a referencemi od zákazníků.

Moderní novostavby mívají prvky s velkými prosklenými plochami, kde je pro dlouhodobou spolehlivou a bezpečnou funkčnost kvalita nezbytná. U pasivních domů je naprosto klíčová otázka zateplení a tomuto požadavku musí odpovídat také energetická úspornost oken. Pokud bydlíte v blízkosti silnice, budou se hodit okna s větším útlumem hluku apod.

Jaký materiál je pro okna nejvhodnější?

Materiál oken je otázkou osobního vkusu i finančních možností. Každý materiál má své specifické výhody i nevýhody. Například hliníková okna vyžadují minimum údržby a jejich životnost je velmi dlouhá, zatímco dřevěná okna vyžadují nejvíce péče. Z hlediska úspory tepla jsou všechny materiály srovnatelné.

volbou materiálu vám nejlépe poradí odborník, který dodává všechny druhy oken – dřevěná, plastová, hliníková i dřevhohliníková – a dokáže tedy poradit objektivně. Nechte si od něj vše vysvětlit a ukázat.

Opět zohledněte, co od oken očekáváte, v jakém prostředí budou sloužit i jak se do prostředí esteticky hodí. Velmi oblíbená jsou u novostaveb například dřevohliníková okna kombinující přírodní dřevo v interiéru, které ale zvenku chrání hliníkové opláštění, a tak odpadá péče o povrchovou úpravu dřeva.

Jak zjistím úroveň tepelné izolace u oken?

Prostup tepla celým oknem, tedy jeho izolační schopnost, patří mezi základní kritéria a je číselně vyjádřen hodnotou Uw. Nejvyšší hodnoty dosahuje izolační trojsklo a profil se středovým těsněním. Pokud stavíte pasivní dům, musí okna splňovat přesně dané požadavky.

Jak je to se zabezpečením oken?

Pro rodinu s malými dětmi doporučujeme okna se zamykacími kličkami nebo pojistkami. Na ochranu před zloději využijte řadu mechanických nebo elektronických prvků. Pokud si bezpečnostní prvky objednáte již s nákupem oken, ušetříte nemalé náklady za dodatečnou instalaci, a navíc máte jistotu, že budou s vašimi okny kompatibilní.

Proč je volba výrobce důležitá?

I když to tak nemusí vypadat, v kvalitě oken jsou obrovské rozdíly, které se skrývají v detailech uvnitř profilu, v navrženém konstrukčním řešení i v technologii výroby, což pouhým okem nepoznáte. Navíc se může projevit až za několik let. Chtějte vědět, kdo a kde okna vyrobil. Můžete tím významně snížit náklady na údržbu a životnost.

Jak je to s montáží oken?

Okna musí být správně ukotvena a neméně důležité je ošetření připojovací spáry. Kvalita provedení montáže ovlivňuje funkčnost i další vlastnosti oken, např. jejich tepelnou izolaci.

Autor: Komerční sdělení