fbpx

Jak vybrat Biopotravinu roku 2012? Nalačno a zapíjet vodou0

Redakce Nazeleno byla v porotě při výběru Biopotraviny roku 2012. Jak se testují kvanta sýrů, džusů, klobás a marmelád? Jde to, ale je to zodpovědná dřina.

U stolu v kavárně Minor sedělo minulý týden neobvyklé osazenstvo. V devět ráno se v centru Prahy sešla komise, aby zhodnotila zhruba padesát vzorků v soutěži Biopotravina roku 2012. A vybrala vítěze. Na bednu se po pečlivém bodování dostalo kozí biomáslo manželů Hrbkových z Olomouckého kraje.

„Každý vzorek bylo potřeba očuchat, ochutnat, dát dohromady všechny dostupné informace, prostudovat obal a udělit body.“

Reklama

A redakce Nazeleno se ochutnávání zúčastnila. Autorka tohoto textu má totiž degustační zkoušky podle normy s platností na pět let a píše i o dobrém jídle. A protože v magazínu Nazeleno najdete i články o životním stylu, farmářích a zdravých potravinách, přijali jsme nabídku na účast v porotě.


Hodnocení bylo velmi podrobné. Foto: Julie Kalodová

Už jste někdy k snídani ďobali kozí sýr, ovčí brynzu, čokoládové müsli, zapíjeli to kysaným jahodovým mlékem, konopným čajem a přikusovali k tomu klobásu a střídali to se sušenou jablečnou tyčinkou? Já ano. Raději jsem přijela nalačno. A odpoledne odjížděla zpět do Brna najezená asi na tři dny dopředu.

Pochopitelně, v soutěži jsme hodnotili vzorky, které do testování poslali sami farmáři nebo výrobci. Takže dodávku biodobrot nikdo nezávislý nevybíral. Snad se biovýrobci probudí a v budoucnu bude komise vybírat mezi desítkami exemplářů. Degustovat třeba padesát aromatických kozích sýrů by byla teprve paráda! Soutěž je ale rozhodně skvělým propagačním nástrojem. Jak by se výrobek malé farmy dostal na stránky novin a časopisů? Těžko. A máslo, které vyhrálo letos, si svoje místo zaslouží.


Ochutnat a zapsat body, ochutnat a zapsat, ochutnat… Foto: Julie Kalodová

Vítězem je bábovka v nezáživném obalu

Přemluvte majitele vaší prodejny se zdravou výživou, aby vám kozí biomáslo sehnal. Když nám Kateřina Nesrstová z pořadatelské agentury PRO BIO donesla tu bílou bábovku na stůl, trochu jsme zaváhali. Kozí máslo? To smrdí ne? Kdepak, nepříjemná vůně to není, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že to bílé sousto kozy zapře. Na čerstvém chlebu je to ale velká laskomina. A s Věrkou Strnadovou, která při testování seděla vedle mě, jsme máslo ochutnávaly asi třikrát.

Co víte i nevíte o biopotravinách

  • Biopotraviny: Kolik stojí a kde je nakupovat

  • Kolik procent půdy je bio?

  • Jaké mýty kolují o biopotravinách

Pokud vám „kozina“ vadí, asi nadšení nebudete, ale zkuste to. Pokud ho ovšem v ledničce nepřehlédnete. Obaly jsou jednoznačně slabinou v české bioprodukci, to bylo znát u spousty vzorků. Parádní dobroty ze skvělých surovin jsou v nudných a neatraktivních obalech, informace jsou malým písmem. Rozumím těm důvodům, proč to tak je: ekonomika, velké koncerny, biofarmářům stačí prodat zboží stálým zákazníkům a tak dále. Přesto si myslím, že i biopotravina si sebevědomé místo v košících zákazníků zatím hledá pomalu.

Jak jsme testovali?

Maximálně zodpovědně, ale byla to dřina. Každý vzorek bylo potřeba očuchat, ochutnat, dát dohromady všechny dostupné informace, prostudovat obal a udělit body. Do každé kolonky jsme vepsali v degustačním listu hodnocení od jedničky do desítky. K některým produktům jsem se musela vrátit, vzít do pusy a znovu obodovat. Chvíle soustředění, nakrabacené čelo a pečlivě zapsat… Káva, kterou mi v kavárně ráno uvařili, mezitím vystydla. Mezi sousty jsme pili čistou vodu pro neutralizaci chutí.

Nazeleno v terénu

  • Projeli jsme Brnem na elektrokole. Řidiči nám nadávali a bylo to „o hubu“

  • Umyté auto bez jediné kapky vody? Zkusili jsme to
  • Návštěva ve středočeských Kněžicích: Lidé ušetří, teplo a elektřinu si vyrábějí sami

Nejvíc produktů bylo v kategorii Mléko a mléčné výrobky: ochutnali jsme hlavně kozí a ovčí bochníky sýra a většina z nich opravdu stála za to. Takže rozdíly v počtech bodů byly minimální. Velmi mě zaujaly džemy, kombinace chuti rebarbory a dalších ingrediencí byla neuvěřitelně lahodná. Také císařské brambůrky a kousky biopaprik stály za hřích…

Odjížděla jsem s plným žaludkem a těžkou hlavou. Přemýšlela jsem, jestli jsme neměla dát těm větším rajčatům o bod více, než jsem nakonec zapsala. A jestli jsem mezi jogurty vybrala opravdového kabrňáka.

Vítězům upřímně gratuluji a už se těším na další ročník. Biopotraviny si podobné klání rozhodně zaslouží.

Autor: Redakce Nazeleno.cz