fbpx

Jak v zimě nejlépe pečovat o venkovní stínění?0

Venkovní žaluzie i screenové rolety využijete po celý rok. V létě vás ochrání před horkem a v zimě, kdy velkou část dne musíte svítit, vám zajistí soukromí. Jak se o ně starat, aby vydržely zimní sezónu?

I když jsou u nás v posledních letech zimy spíše mírnější, v zahraničí musí venkovní žaluzie a screenové rolety odolávat tuhým mrazům, sněhu a větru. Extrémním podmínkám jsou vystaveny například v Norsku, kde teploty běžně klesají k -25 °C. Se zimou v Česku si proto poradí bez problémů.

Žaluzie přes den nechávejte vytažené

Venkovní žaluzie jsou vyrobené z odolných materiálů, i v zimě s nimi proto můžete bez obav manipulovat – vytahovat a stahovat i zatemňovat a odtemňovat podle potřeby.

Pokud během dne nejste doma nebo žaluzie nijak nepotřebujete, nechte je přes den ideálně vytažené a stáhněte je teprve ve chvíli, kdy se setmí, vy doma rozsvítíte a potřebujete soukromí. Žaluzie tímto způsobem ochráníte před silným větrem nebo možným zamrznutím ve vodicích profilech. Pokud s žaluziemi chcete mít co nejméně starostí, doplňte je o chytrý motor a větrná čidla, která se o žaluzie v nepříznivém počasí z velké části postarají za vás.

Dále doporučujeme předokenní žaluzie ometat od sněhu a případných rampouchů. Ačkoliv samotný sníh nebo led žaluziím neublíží, zbytečně komplikují jejich pohyb a nadbytečná váha zatěžuje lamely a motor.

Screenové rolety nenechávejte zmoknout

Screenové rolety, stejně jako žaluzie, můžete používat celou zimu – jen z nich pravidelně ometejte sníh. Látky z PVC a skelného vlákna jsou extrémně odolné a nevadí jim sníh ani teploty hluboko pod nulou. V zimě nicméně doporučujeme, abyste roletu zbytečně nevystavovali dešti. Problém totiž může nastat, když teploty klesnou pod nulu a na roletě se vytvoří led.

Ačkoliv screenová roleta vypadá jako celistvá plocha, v utkané látce jsou miniaturní dírky, ve kterých se může tvořit led. Pokud byste se zmrzlou roletu pokusili vytáhnout, může dojít k jejímu poškození.

Látka má v sobě miniaturní dírky, ve kterých se může utvořit led.

S roletou nemanipulujte ani v případě, že jste ji mokrou navinuli do horního boxu a teploty klesly pod 0 °C. Látka v boxu může zmrznout a při stahování by se mohla poškodit.

V obou případech ideálně počkejte, až se oteplí a screenová roleta roztaje.

Venkovním žaluziím i screenovým roletám věnujte zvýšenou pozornost i v případě, že se na na nich utvoří námraza. Pokud vnější žaluzie nebo rolety zamrznou ve vodicích profilech, nemanipulujte s nimi a nechte je rozmrznout. Nadměrný tlak při vytahování (pokud nemáte chytrý motor) by mohl poškodit motor nebo komponenty.

Poškození předejde chytrý motor

U venkovních žaluzií i screenových rolet především v zimě oceníte funkce chytrého motoru.

V zimě se běžně stává, že prší a vzápětí začne mrznout. Pokud máte v tu chvíli stažené venkovní žaluzie nebo screenové rolety, mohou přimrznout například k parapetu nebo k vodicím profilům. Chytré motory to při vytahování rozpoznají a vůbec neriskují poškození žaluzií a rolet nebo samotného motoru tím, že by se je snažily vytáhnout.

Motory tak kromě stínění chrání také sebe – nepřetěžují se a nezkracují svou životnost. Motor vám přes aplikaci navíc sdělí, že žaluzie nebo roleta pravděpodobně přimrzly, a navrhne, abyste námrazu odstranili.

Autor: Komerční sdělení