Perete v pračce, chladíte potraviny, nádobí skládáte do myčky? A nestojí provoz spotřebičů ve vaší domácnosti příliš? I když je dnes bílá technika úspornější, než před dvaceti lety, je dobré sledovat štítky, spotřebiči najít správné místo a využívat všechny jeho programy.
Chcete vědět, kdo je u vás doma největší žrout energie? Nejvíc peněz z peněženky vytáhne lednička s mrazákem. Právě chladničky mohou v účtech za elektřinu tvořit až třetinu, pokud se tedy elektřinou netopí. Ale za její provoz zaplatíte méně, než například před dvaceti lety. Jen za poslední dvě dekády je znát obrovský pokrok. Spotřeba vody a energie se u některých produktů snížila až čtyřikrát. Například kombinované chladničky či šuplíkové mrazničky z počátku devadesátých let měly dvojnásobnou spotřebu oproti dnešním spotřebičům ve třídě A+++.
„Chladnička, stará deset let, „žere“ o 15 až 20 % víc energie, než když byla nová.“
ReklamaOproti energetické třídě A může být A+++ až o 60 % úspornější, uvádí Siemens o chladničkách se systémem coolEfficiency. Nové pračky mají oproti těm dvacet let starým třikrát menší spotřebu energie a čtvrtinovou spotřebu vody. Konkrétně méně než osm litrů na kilo prádla je slušný výsledek.
A domácnosti šetří rády. SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, například uvádí, že podle studií GfK se v roce 2009 energetická třída A a A+ podílela z více než 90 až 95 % na prodeji všech chladniček a praček v zemích střední a východní Evropy. O pět let dříve byl přitom podíl jen 60 % pro chladničky a 75 % pro pračky.
Desetiletá pračka spotřebuje až o 20 % energie víc, než nová. Foto: Thinkstock.com
Navíc tím, jak elektrospotřebiče stárnou, zvyšuje se jejich spotřeba. Tím se jen více prohlubuje rozdíl mezi používáním staré a nové ledničky. Například chladnička sloužící deset let „žere“ o patnáct až dvacet procent více energie, než když byla nová. Lidé ale stejně úsporné elektrospotřebiče moc neřeší. „Kdo mi zaručí, že je lednička opravdu A+++? Napsat si tam může kdo chce, co chce,“ řekla nám Ivana Janovská, vybírající v obchodě ledničku. Pravdou je, že se zrovna tyto údaje kontrolují a pár výrobců si již vysloužilo tučnou pokutu.
Úspory v domácnosti |
Co říká energetický štítek
Nejdůležitějším vodítkem při nákupu nového spotřebiče by měl být energetický štítek. Od července 2010 mohou na český trh jen chladničky ve třídě A a vyšší. Dostali jsme se ale do situace, kdy jsou téměř všechny spotřebiče v nejvyšší třídě. Co s tím? Již loni v listopadu přišla úprava, kdy text na štítcích nahradily srozumitelné ikony oznamující třeba roční spotřebu. Mezi spotřebiče, které musí být štítkovány, se zařadily také televize. Zákazník tak má lepší možnost rozpoznat šetrný spotřebič od toho méně šetrného. Nejúspornější pračky by od konce roku 2011 měly být označovány třídou A+++. Od tohoto data se také energetická třída pračky neodvíjí pouze od spotřeby energie na 1 kg prádla při praní na 60°C, ale i při praní na 40°C, což je při současné nabídce pracích prostředků dostačující.
Nová podoba se však týká jen lednic, mrazáků, praček, myček, televizí a od ledna příštího roku také klimatizací. Pro světelné zdroje, sušičky prádla a elektrické trouby dosud platí staré štítky. Předpokládá se, že ty se změní od roku 2014. Od letošního roku mají výrobci také povinnost zveřejňovat energetickou třídu v reklamě a dalších propagačních materiálech vedle ceny a spotřeby. Stejně tak musí o energetické náročnosti informovat i při prodeji přes e-shop.
Co je to energetický štítek? |
Energetický štítek nám má usnadnit výběr nového elektrospotřebiče. Klíčovým údajem na štítku je třída energetické účinnosti, která je značena písmeny A-G. Úsporným spotřebičům náleží písmeno A. V současné době najdete i spotřebiče v energetické třídě A+, A++ a v případě lednic i A+++. Od července 2010 nesmí být na trh v Evropské unii uváděny chladničky a mrazničky v kategorii B a horší. Kromě zařazení spotřebiče do některé z energetických tříd najdete na energetickém štítku také další údaje – například o roční spotřebě energie, o užitném objemu nebo o hluku. O novinkách v energetickém štítkování si přečtěte také v článku Energetické třídy spotřebičů: Spotřeba za rok a lednice A+++ |
Jak ušetřit? Posuňte ledničku od topení
Oblíbenou otázkou z českých domácností je, jak ušetřit. Věřte nebo ne, není to až taková věda. SEVEn radí umístit chladničku co nejdále od zdrojů tepla a kromě co nejvyšší energetické třídy požadovat také technologii No Frost. Bez této technologie je třeba chladničku pravidelně odmrazovat. Už třímilimetrová námraza zvyšuje spotřebu i o více než 30 %.
Důležité je také udržovat optimální teplotu uvnitř chladničky (cca + 5°C), snížení o 2 °C totiž zvyšuje spotřebu energie o 15 %. Doporučuje se také kontrolovat těsnění a nenechávat dveře příliš dlouho otevřené. Co se týká praní, SEVEn radí používat kvalitní prací prostředky. Ty totiž umožňují snížit teplotu vody. A nižší teplota vody snižuje spotřebu energie, při změně z 90°C a 60 °C je to asi 25 %. Rovněž využívejte všechny programy pračky.
Pamatujte, že i když není pračka zcela naplněná, spotřeba vody i energie je srovnatelná s plnou pračkou. Naopak sušičku je třeba nepřeplňovat, to pak totiž prodlužuje dobu sušení a zvyšuje spotřebu. U sušičky je také důležité pravidelně čistit filtry od zbytků po sušení. Například pračky Whirlpool ze „zelené řady“ spotřebičů Green Generation umí rozeznat množství prádla a odpovídajícím způsobem nastavit zdroje, tak lze dosáhnout až třicetiprocentních úspor vody, energie a času. Je zajímavé, že myčka šířky 60 cm je provozně úspornější, než myčka široká 45 cm. Rovněž u myčky se doporučuje zkusit snížit teplotu vody, rovněž je vhodné odstranit předem zbytky jídla (předmytí vodou není nutné) a špinavé nádobí dát do myčky co nejdříve – v zavřené myčce nádobí neoschne a pak se dá umýt i studenější vodou.
Pokud je spotřeba vody na jeden mycí cyklus 11 litrů, lze mluvit o dobré volbě. Třeba Whirlpool ADP 6966 Eco spotřebuje v programu Eco jen 6 litrů. To je zhruba stejný objem, kolik se spotřebuje při mytí nádobí „ručně“ v dřezu napuštěném vodou. „V reklamách jsou myčky prezentovány jako úspornější, ale kdo myje nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou? Já o nikom nevím,“ říká studentka Gabiela, která ve studentském bytě myje nádobí ve dřezu. Nepochybuje, že je to levnější než v myčce.
Výrobci praček ale také myslí na energetickou účinnost a tak třeba AEG nabízí maxi buben na 9 kg prádla, Bauknecht má programy AquaEco, který snižuje spotřebu vody u mírně zašpiněného prádla o polovinu a Green Inteligence, která kontroluje a snižuje speciálními senzory spotřebu vody, energie a času na minimum.
Co se starými spotřebiči? Do lesa ne!
Jelikož jsme se věnovali nákupu nových spotřebičů, je třeba zmínit také to, jak naložit s těmi starými. Možností je mnoho. Ani jedna z nich ale není pohodit starou ledničku v lese nebo postavit vedle kontejnerů na komunální odpad. Nejpraktičtější je odevzdat starý elektrospotřebič prodejci při nákupu nového. Každý, kdo prodává elektrozařízení, má ze zákona povinnost je také bezplatně vybírat. Stejně tak je odběr zdarma ve sběrných dvorech. Menší obce, které sběrný dvůr nemají, musí alespoň dvakrát do roka organizovat mobilní svoz.
Individuální odvoz může zajistit u velkých a těžkých spotřebičů REMA Systém prostřednictvím projektu „Buď líný“. „Podle našich odhadů vznikne každý rok v domácnostech 30 kg nepotřebných elektrospotřebičů. Z nich se ale podaří ekologicky zlikvidovat jen 40 %,“ říká Markéta Vokáčová z REMA Systému. další možností jsou různé aktivity kolektivního systému Elektrowin nebo Asekol.