fbpx

Jak ubytovat slepice? Postavte jim pohodlný kurník0

V dnešní době se celá řada domácností znovu vrací k chovu domácích zvířat. A to ani ne z hlediska nějaké existenční nutnosti, ale prostě proto, že chtějí jíst kvalitní potraviny. Pokud se zrovna netísníte v garsonce, ale žijete v rodinném domě se zahradou, chov slepic by po vlastních bylinkách mohl být dalším krokem k částečné potravinové soběstačnosti. Potřebujete však kurník.

slepice
Při stavbě kurníku je důležité myslet hlavně na pohodlí slepic – čím lépe se budou cítit, tím více vajec ponesou. Foto Pixabay.com

Než se necháte unést myšlenkou čerstvých domácích vajec, nezapomeňte také na vhodný prostor. Na co je důležité se zamyslet před stavbou kurníku a jak slepicím dopřát kultivovaný prostor? Klíčová je bezpečnost slepiček před predátory a také jejich pohodlí.

1) Velikost chovu

Jedna slepice vám snese okolo 150–180 vajec ročně. V zimě přitom méně, v létě pak samozřejmě více. Z této informace můžete vycházet při plánování velikosti vašeho chovu. Jiné prameny uvádí, že sedmihlavé hejno slepic v dobré kondici poskytne v létě cca 50 vajec týdně. Takové hejno ale potřebuje prostor. Vhodná plocha pro kvalitní život slepic je prostor okolo 2 m2 na jeden kus, ale zkuste slepicím poskytnout výběh trochu větší. Jednou denně je také můžete vypustit na zahradu, což je dobré nejen pro slípky samotné, ale také pro rostliny. Slepice totiž z půdy vyzobají různý hmyz a jejich trus je kvalitní hnojivo. Slepice ale nenechte po zahradě běhat moc dlouho, aby vám ji příliš nerozhrabaly.

Reklama

2) Stavební materiál

Samotný kurník by měl sloužit jako ochrana proti nepřátelům (především kunám a potkanům), nepříznivému počasí a větru. Na základě toho je dobré rozmyslet formu kurníku a zvážit možnosti zahrady. Může být součástí již existujících staveb na zahradě, případně stát samostatně. Vždy pokud možno volte místo v polostínu. Kurník lze postavit dřevěný nebo zděný, přičemž pokud je to jen trochu možné, je vhodné myslet na tepelnou izolaci a dobré odvětrávání.

Sedmihlavé hejno slepic v dobré kondici poskytne v létě cca 50 vajec týdně.

Těmito opatřeními předejdete onemocnění nosnic a zajistíte jim dobré podmínky pro život. Dobrou službu udělá kurník vyrobený z dřevěných hranolů. Stěny mohou být třeba z palubek, jako tepelná izolace dobře fungují polystyrenové desky. Inspiraci, jak může takový kurník vypadat, najdete na obrázcích. Kurník může být malý, stačí pro 4-5 slepic stačí zhruba 1 m2 plochy. Hlavně v zimě totiž slepice rády hřadují natlačené na sebe.

3) Vybavení kurníku

Hřad

Vybavení kurníku zahrnuje hřady, krmítko a hnízdo (kukaň). Hřad neboli bidýlko je volně umístěná lišta v prostoru kurníku sloužící slepicím k odpočinku a spánku. Hřad by měl být umístěný nad zemí ve výšce alespoň 20 cm, může být i šikmo, přičemž slepice pak hřadují podle hierarchie v hejnu. Příčky hřadu by neměly být kulaté, ale obdélníkové se sraženými hranami. Ideální je pod hřad umístit vysouvací zachytávač výkalů, například ve formě desky.

Hnízdo

Potravu slepice vyzobávají z krmítka, jehož velikost by měla odpovídat velikosti chovu, přičemž je vhodné myslet na pravidelnou údržbu. Stejně tak by podobným požadavkům mělo vyhovovat hnízdo. Počítejte s jedním hnízdem pro cca 4 slepice, do hnízda vložte podkladky – sádrová vejce – které slepicím napoví, že do hnízda mají snášet. Hnízda udržujte v čistotě, předejdete zašpinění vytoužených vajec.

Popeliště

Slepice ve výběhu potřebují takzvané popeliště chráněné místo, které zaplníte směsí dřevěného prachu, vápenné omítky a jemného písku. V prachu se slepice koupou, zbavují se tím parazitů a udržují si peří. Pokud popeliště slepicím nevybudujete, počítejte s tím, že se vám budou popelit na místech, kde to moc nechcete.

Zateplení a větrání

Kurník je dobré zateplit třeba polystyrenovými deskami. Pokud plánujete kurník větší, nezapomeňte do něj udělat také okno, které poskytne slepicím uvnitř světlo. Okno by mělo začínat minimálně 40 cm na podlahou kurníku. A nezapomeňte také na větrání – jeden otvor u podlahy kurníku (krytý mřížkou) a komínek ve stropě.

Před stavbou kurníku doporučujeme prostudovat si různá odborná chovatelská fóra. Inspirací vám pak mohou být třeba naše doprovodné obrázky. Přejeme vám hodně zdaru a spokojený chov!

Autor: Helena Ježková