fbpx

Partneři sekce

Jak topit levněji ještě letos? Teď je ideální čas na změnu dodavatele plynu0

Kolik stojí plyn v místě, kde bydlíte? Magazín Nazeleno přináší přehledné srovnání cen od různých dodavatelů. Změna smlouvy trvá zhruba tři měsíce, podmínky se liší u smluv na dobu určitou a neurčitou.

Padesát tisíc korun. To je částka, kterou každý rok zaplatí manželé Kloparovi z Brna za plyn. Bydlí v domě, který je před rekonstrukcí a mají velké tepelné ztráty

„Je rozdíl, jestli máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou.“

Reklama

Opravu domu plánují až za rok, ale ušetřit za topení mohou už v letošní sezoně. Pokud chtějí jiného dodavatele plynu, je ideální čas zjistit a srovnat ceny a změnit dodavatelskou firmu. Uzavřít smlouvu s jinou firmou totiž trvá zhruba tři měsíce.  

Srovnejte ceny plynu

Srovnejte si ceny dodavatelů plynu podle místa, kde bydlíte. 

  • Neutrácíte za plyn zbytečně moc? Spočítejte si jednoduše cenu

Jak změnit smlouvu na dobu neurčitou

Podle Petra Woffa, analytika ze serveru Cenyenergie.cz, může odběratel vypovědět smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou maximálně tři měsíce. Pro změnu před začátkem topné sezony je tedy nejvyšší čas. „Lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi,“ říká Petr Woff. Pokud tedy chcete vypovědět smlouvu a výpověd podáte dnes, tříměsíční doba začíná běžet až 1. září.

– Přečtěte si víc: Odstoupení kvůli změně smluvních podmínek. Vyvracíme nepravdy

Termín určuje energetický zákon, který má přednost před obchodními podmínkami daného dodavatele. Ačkoli někteří dodavatelé si v obchodních podmínkách stanovují až šestiměsíční výpovědní lhůtu. Dvě společnosti podle Woffa stanovují kratší výpovědní lhůtu, což podle zákona nevadí. Jsou to Global Energy (2 měsíce), Nano Energies Trade (1 měsíc).

Jak změnit smlouvu na dobu určitou

Smlouvu na dobu určitou lze změnit kdykoli, ale bude vás to stát několik tisíc navíc za sankční poplatky. Pokud je platit nechcete, sledujte, kdy dodavatel zdražuje nebo mění obchodní podmínky. „V uplynulých měsících nezdražoval nikdo a nové obchodní podmínky mají pouze společnosti Lumen Energy, s účinností k 1. červnu. A firma Lama Energy od 1. srpna,“ uvádí Petr Woff.

Podle magazínu Dtest, který se srovnání cen dodavatelů plynu v srpnovém čísle věnoval, je při době určité možnost upsat se na 1 až 10 let. „Některé společnosti zákazníky záměrně uvazují na více let. Při odchodu se některé ohání sankcí, kterou jste ve smlouvě podepsali, přestože některá tato ujednání jsou v rozporu se zákonem. Cenové nabídky s různou délkou platnosti navíc nelze smysluplně srovnávat,“ uvádí magazín, který se věnuje spotřebitelským testům. 

Za jakých podmínek může odběratel s těmito dodavateli předčasně vypovědět smlouvu na dobu určitou?

  • Pokud byl odběratel o změně smluvních podmínek adresně a individuálně informován, třeba doporučeným dopisem, alespoň 30 dní předem, může od smlouvy bezproblémově odstoupit nejpozději 10 dní před tím, než nové obchodní podmínky začnou platit.
  • Pokud odběratel nebyl o změně adresně a individuálně informován alespoň 30 předem, může od smlouvy odstoupit ještě tři měsíce poté, co nové obchodní podmínky začqaly platit.

SERIÁL magazínu Nazeleno.cz:
Jak snadno spočítat tepelné ztráty

 

Na co si dát pozor při jednání s obchodníkem

Často se stává, že výhodné podmínky přijde nabídnout podomní obchodník. Podle Dtestu je dobré si důkladně přečíst podrobnosti ve smlouvě, na co si dát ještě pozor? 

  • Název společnosti a její reference. Zastupuje-li obchodník nechvalně známou organizaci nebo se dokonce zdráhá na otázku, koho zastupuje, odpovědět, rychle se s ním ve vlastním zájmu rozlučte.
  • Vědomosti obchodníka. Je velmi důležité, zda obchodník ví, co prodává. Pokud zjistíte, že problematice rozumíte lépe než on, je nepravděpodobné, že by vám mohl dobře poradit.
  • Nátlakové metody. Nenechte se obchodníkem tlačit tam, kde vás chce za každou cenu mít. Vycítíte-li z jeho jednání manipulaci a nátlak, jasně mu řekněte, že chcete pár dní na rozmyšlenou. Pokud nebude souhlasit, zřejmě před vámi něco tají a jednání s ním není bezpečné.
  • Časově omezené nabídky. Někdy chce obchodník navodit dojem, že to, co nabízí, je jedinečné, ale že možnost sjednání je časově omezena. Může se jednat o opravdový bonus pro klienta, ale také o podvod, jak pod smlouvu získat váš podpis. V době internetu není problém si informace ověřit do několika minut. Pokud jsou pravdivé, obchodník jistě počká. Pokud ne, rychle se s ním rozlučte.
  • Nepřehledné cenové nabídky. Někteří obchodníci jsou schopni pro podpis smlouvy lhát a překrucovat fakta. Proto je dobré vždy si nechat ukázat, o čem zrovna mluví právě ve vaší faktuře.
  • Doba závazku a fixace sazby. Smlouvy bývají buď na dobu určitou, nebo neurčitou. Při době určité je možnost upsat se na 1 až 10 let. Některé společnosti zákazníky záměrně uvazují na více let. Při odchodu se některé ohání sankcí, kterou jste ve smlouvě podepsali, přestože některá tato ujednání jsou v rozporu se zákonem. Cenové nabídky s různou délkou platnosti navíc nelze smysluplně srovnávat.
  • Važte si svého podpisu. Čtěte, co budete podepisovat. Slušný obchodník vám smlouvu s jím doporučeným dodavatelem dá k dispozici předem.

Který dodavatel je nejvýhodnější?

V grafech najdete údaje o cenách plynu od různých dodavatelů. Cena se liší podle místa bydliště odběratele, distribučních území je na území České republiky šest. Srovnání by mělo vyhovovat čtyřčlenné rodině, která plynem topí, ohřívá vodu a používá ho i k vaření. Mají tedy zhruba spotřebu 30 MWh plynu ročně.     

Ceny plynu 2012 v Praze

Ceny plynu 2012 na jižní Moravě 

Ceny plynu 2012 v jižních Čechách

Ceny plynu 2012 ve středních, západních a severních Čechách 

Ceny plynu 2012 na severní Moravě 

Ceny plynu 2012 ve východních Čechách

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz