fbpx

Jak správně naložit s použitými rouškami0

Roušky jsou díky koronaviru součástí našeho života a „povinnou výbavou“ každé domácnosti. Pro mnoho firem se staly výhodným obchodním artiklem, který vidíme jak v klasických obchodech, tak na nejrůznějších e-shopech. Je logické, že s jejich zvyšujícím se počtem roste i objem odpadu, který roušky tvoří. Víte ale, jak s nimi po použití správně naložit?

Zdroj: Pixabay

Jednorázové roušky – nová hrozba pro řeky a oceány

Roušky často vidíme nejen na obličejích, ale také „odložené“ volně na zemi, kam rozhodně nepatří. Někdo je odhodí záměrně, někomu omylem vypadnou z kapsy nebo tašky. Náš přístup k nim je zkrátka poněkud laxní. K likvidaci roušek je ovšem potřeba přistupovat zodpovědně, aby se nedostaly jen tak do volného prostředí. Organizace WWF například varuje, že pokud na celém světě nezlikvidujeme alespoň 11 % použitých roušek, skončí nakonec v našich oceánech a řekách a stanou se tak novými „nástupkyněmi“ plastů, které nehezky ovlivňují vodní faunu i flóru.

Zdroj: Pixabay

Ochranné prostředky coby nebezpečný odpad

Použité ochranné prostředky (roušky, rukavice i kapesníky) jsou klasifikovány jako potencionálně nebezpečný  – infekční odpad. Proto s nimi po použití musíme naložit správným způsobem, aby nedošlo k ohrožení dalších osob nebo pracovníků dotříďovacích linek.

Reklama

Roušky tedy nikde nenechávejte povalovat, neházejte je „jen tak“ do domácího směsného odpadu nebo veřejného koše na odpadky.

Jak zlikvidovat roušky

Roušky po použití zabalte do mikrotenového / igelitového sáčku, který vhodíte do směsného odpadu. Ten by měl být v dobře uzavíratelném plastovém pytli, který pak ideálně djete ještě do dalšího. Pečlivě oba uzavřete a povrch vydesinfikujte. Poté si samozřejmě pořádně umyjte ruce (mýdlem a alespoň 20 sekund v teplé vodě).

Pytle s rouškami vhodně do popelnice nebo kontejneru na směsný odpad. Určitě ho nenechávejte vedle něj. Směsný odpad putuje rovnou do spaloven, ve kterých vysoké teploty odstraní všechny mikroorganismy.

Zdroj: Pixabay

I když jsou vaše roušky ruční výroby a z biomateriálů, nedávejte je do popelnic na bioodpad, ani na kompost.

Jestli se chráníte nošením šátků a šál, perte je nebo vyvářejte za vysokých teplot. Případně přidejte i kapku desinfekce.

Autor: Bára Kocmánková