fbpx

Jak snížit výdaje za energie?0

Trápí vás vysoké účty za energie a chcete svůj rodinný rozpočet dostat opět pod kontrolu? Máme pro vás několik tipů, díky kterým tohoto cíle můžete dosáhnout.

Foto: https://www.pexels.com/photo/couple-calculating-all-their-bills-6964107/

Začněme osvětlením domácnosti

Značný podíl na vyúčtování za elektřinu má osvětlení interiéru. Pokud máte stropní svítidla s běžným závitem a předzásobili jste se klasickými žárovkami, možná je již vhodná chvíle popřemýšlet o moderních úsporných alternativách. Cenově se vejdete do desetikorun a jejich životnost je oproti klasickým žárovkám nesrovnatelně delší – vydrží vám bez problémů svítit mnoho let.

Vyšší investice se vám vrátí v podobě úspory za elektřinu. Výměna dává smysl především na místech, kde se svítí pravidelně každý večer několik hodin v kuse.

Ještě nemáte myčku nádobí?

Také za vodu můžete výrazně ušetřit, pokud ještě nevyužíváte moderní spotřebiče. Mytí nádobí pod tekoucí vodou z kohoutku je nehospodárné. Spotřebu pomůže snížit buď spořicí perlátor (koncovka na kohoutek, která sníží průtok vody), nebo nejlépe investice do myčky nádobí.

Spotřebu vody pomůže snížit i novější pračka, výměna vany za sprchový kout nebo využívání dešťové vody nejen pro zalévání zahrady, ale například i pro splachování WC. V první chvíli vás samozřejmě čeká vyšší investice, která se vám ale postupně vrátí díky nižším účtům. Cena vody v budoucnu téměř nepochybně poroste a investice do snížení spotřeby dává smysl.

Zateplení střechy a fasády

Starší budovy jsou velice neefektivní zejména v zimních měsících, kdy chtě-nechtě teplo z topení z velké části přes obvodové zdi a střechu uniká mimo dům. Až o desítky procent můžete tyto úniky snížit díky zateplení fasády, střechy a výměně či utěsnění oken.

V době, kdy současně rostou ceny materiálů i energie, dává investice do zateplení dvojnásob smysl. V budoucnu jej již levněji neuděláte, naopak o to dříve začnete šetřit za plyn (resp. palivo, které k vytápění používáte). Jde navíc o krok, který je v ČR aktivně podporován, a na svůj projekt můžete získat poměrně výraznou dotaci. Byla by chyba takové příležitosti nevyužít.

Aktivně snižte spotřebu

Předchozí rady vedou ke snížení výdajů, aniž byste museli výrazně změnit své chování. Právě změna chování je ale jednou z cest, jak výdaje výrazně snížit.

Zavírejte doma interiérové dveře a vytápějte jen tu místnost, ve které skutečně pobýváte. Teplotu navíc můžete o 2 až 3 stupně snížit, noste doma pantofle, tepláky a svetr! Je všeobecně známo, že Češi udržují doma oproti sousedním státům výrazně vyšší pokojovou teplotu. A pak doma vysedávají oblečení na lehko.

Méně času můžete strávit i u televize a u počítače. Nebo na těchto zařízeních uberte jas, stačí opět jen o několik stupňů, každé procento úspory se počítá.

Zkuste se sami zamyslet nad tím, zda některé návyky nemůžete změnit, aniž byste výrazně omezili svůj komfort. Často lze najít mnoho kroků, jak nějakou tu korunu celkem bez práce ušetřit.

Autor: Komerční sdělení