fbpx

Jak snadno vyčistit napařovací žehličku? Poradíme vám!0

Abyste mohli své oblečení dobře vyžehlit a zároveň ho žehličkou nezašpinit, musí být správně čistá. A to jak zvenčí, tak zevnitř. A i když některé typy žehliček disponují „samočistícím“ mechanismem, moc dobře víte, že ne vždy to stačí. V našem článku vám poradíme, jak žehličku snadno a lehce vyčistit, a to s prostředky, které najdete i u sebe doma.

Zdroj: Pixabay

Pravidelná údržba je základ úspěchu

Pokud se na žehlící ploše kupí připáleniny a uvnitř žehličky vodní kámen, moc velkou práci s ní nesvedete. Proto je potřeba žehličku pravidelně čistit. Nejen pro její efektivnější výkon, ale i delší životnost.

Jak vyčistit připáleniny na žehličce

Jestli jste na žehličku připálili kus látky nebo potisku, je potřeba nečistotu co nejdříve odstranit a hned přestat žehlit. Jinak hrozí, že zašpiníte i žehlené oblečení. Na čištění žehlící plochy rozhodně nepoužívejte agresivní přípravky nebo ostré předměty – mohlo by dojít k jejímu poškození. Existují prostředky přímo k tomu určené (čistící tyčinky, krémy i spreje), ale vystačíte si i s „domácími zásobami“.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Zubní pasta

Nechejte žehličku vychladnout a na znečištěnou plochu naneste trochu zubní pasy. Vezměte navlhčený hadřík a jemnými krouživými pohyby připáleninu odstraňte.

Ocet

Ten si poradí i s odolnějšími připáleninami. Namočte do octa hadřík a přejíždějte jím po horké ploše žehličky. Případně látku nasátou octem pořádně vyžehlete.

Sůl

Díky svým abrazivním účinkům vám může taky pomoci, ale je potřeba počítat s rizikem lehkého poškrábání žehlící plochy. Proto po soli raději sáhněte při čištění starších spotřebičů. Sůl u tohoto způsobu jednoduše nasypejte na žehlicí plochu a rozehřátou žehličkou po ní přejíždějte. Jen dejte pozor, aby se nedostala do napařovacích otvorů.

Zdroj: Pixabay

Jak zbavit žehličku vodního kamene

Vodní kámen může snížit výkonnost žehličky, i se dostat do napařovacích otvorů, díky čemuž je spolehlivě ucpe, a navíc může znečišťovat i žehlené prádlo. Proto je potřeba žehličku pravidelně odvápňovat. Čím tvrdší vodu doma máte, tím častěji.

Ocet

Smíchejte ocet v poměru s vodou 1 ku 1 a nalijte roztok do nádržky s vodou. Žehličku nechejte pořádně napařovat. Potom nádržku ještě několikrát propláchněte čistou vodou, abyste se zbavili octového odéru, a je to!

Zanesené napařovací otvory pak vyčistěte vatovou tyčinkou do uší namočenou v octu. Jestli jsou ucpané hodně, dopřejte vaší žehličce malou lázeň, kdy ji v octu odmočíte. Jednoduše ocet nalijte do vhodné nádoby a žehličku do tekutiny položte. Délka odmočení je na vás podle míry zanesené otvorů – klidně hodinu nebo i přes celou noc.

Zdroj: Pixabay

Na co nezapomínat

  • Po každém žehlení vylijte z nádržky všechnu vodu.
  • Vychladlou žehličku skladujte ve svislé poloze, a to na suchém a bezprašném místě.
  • Pokud máte doma tvrdou vodu, používejte na žehlení raději destilovanou.
  • Žehličku pravidelně čistěte.

Malý tip na závěr

Ten se netýká přímo čištění žehliček, ale voskových nečistot na oblečení. Pokud máte od vosku zašpiněný například ubrus, můžete ho snadno odstranit právě při žehlení. Stačí na postižené místo položit papír a vyžehlit ho. Vosk se vsákne do papíru a na látce po něm nezůstane ani stopa. Případně používejte svíčky ze sójového vosku, který lze odstranit i teplou vodou.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.