fbpx

Jak si zútulnit obývací pokoj?0

Obývací pokoj je hlavní společenskou místností v domě. Schází se tu návštěvy, rodiny po dlouhých měsících, co se neviděly. nebo zde trávíte své volné večery, během kterých netoužíte po ničem jiném než po maximální relaxaci. Abyste se v obýváku cítili skutečně dobře, nabízí se otázka, jak ho zútulnit natolik, abyste zmiňovaného pocitu dosáhli? Možností je hned několik.

Gauč nemusí být přímo u stěny

Černá sedací souprava, která dominuje vašemu obývacímu pokoji, nemusí být nutně přitlačena ke zdi. Doby, kdy se sedačka takto stavěla, jsou už dávno pryč, dnes můžete být trochu originálnější. Odsuňte ji trochu od stěny. Nebojte se ho zakomponovat i doprostřed místnosti. Budete až překvapení tím, jak se místnost promění a zútulní.

Tím, že odsunete gauč od stěny, odstraníte pocit, že v obývacím pokoji něco chybí. Naopak – konečně budete mít dojem, že je interiér zařízený k dokonalosti.

Reklama

Televize nemusí být nutně středobodem

Řada lidí se domnívá, že sedací souprava má být umístěná naproti televizi. A je to ostatně logické, na druhou stranu se zbavte domněnky říkající, že televize musí být středobodem celého obývacího pokoje. Nemusí. Naopak se tou hlavní dominantou můžou stát krbová kamna nebo bar, ke kterému budou náležet i dvě či tři barové židličky.

Bez pokojovek není útulnost

Kromě toho všeho nezapomeňte na zeleň. Pokojové rostliny jsou klíčem k útulnému bydlení, což potvrzují i bytoví designéři a architekti. Možná si říkáte, že jakožto začínající pěstitel se nemůžete pyšnit množstvím pokojovek v interiéru, ale existují i takové druhy, které rády žijí i se začátečníky. Nepotřebují toho ke spokojenému růstu mnoho.

Mezi stále oblíbenější a moderní pokojové rostliny patří ty, které nerozkvetou do všech barev duhy, ale jsou naopak stálezelené. K těm vůbec nejpopulárnějším patří dracena, monstera s monstrózními listy a kromě toho i rýmovník – bylinka, která roste doslova jako splašená.

Je tu dostatek světla? Ne, přidejte!

Čeho v obývacím pokoji není nikdy dost, tak osvětlení. Krásný, světlý interiér, který navíc podpoří útulné světlo žlutého nebo podobného tónu – to je, panečku, nádhera! Při zařizování obýváku rozhodně nesázejte jenom na stropní svítidlo, ale také na stolní lampy, případně stojací alternativy, které se stanou těmi nejlepšími parťáky při čtení večerní poezie.

V mnoha, zejména tedy modernějších, obývacích pokojích mají své místo také LED pásky, které se tyčí kolem televize a osvětlují ji do nejrůznějších barev. Některé televize takovým osvětlením disponují samy a jejich barva se mění na základě toho, co zrovna v televizi běží.

Velká knihovna odhaluje to pravé bohatství

Říká se, že bohatý člověk nemá velkou televizi, ale naopak velkou knihovnu. Ať už jste zastáncem tohoto názoru či nikoliv, v každém případě byste na knihovnu neměli zanevřít. Dokonce i ona se může stát zmiňovaným středobodem celého obývacího pokoje.

A nemusíte ji plnit jenom knihami. Může být místem pro nejrůznější bytové dekorace, výrobky od dětí, vzpomínky v podobě fotografií.

Oblost má taky něco do sebe

Stále vám přijde, že je obývací pokoj takový – nijaký? Že ona zmiňovaná a vytoužená útulnost prostě chybí? Pomoct může ještě oblost, konkrétně tedy oblé tvary, které vyplní třeba prázdné zdi. Kulatá zrcadla, kulaté obrazy, případně sedací soupravy, jež nemají tradiční tvary.

Oblé však mohou být i další bytové dekorace nebo zařízení, a to koberečky. Kulaté vnáší do interiéru jakousi pohodu a něžnost, zejména pokud jsou zemitých nebo krémových barev a nejsou tedy ničím výstředním. Případně kulaté vázy na stole s nějakou hezkou květinou, třeba eukalyptem, i taková drobnost dělá s interiérem doslova zázraky.

Fotografie: Pexels a Pixabay

Autor: Redakční sdělení