Ekologie, recyklace, příroda a udržitelné zdroje. Držíte se těchto hesel i při zařizování vašeho domova? Široký výběr eko kousků do bytu najdete na Favi.



V harmonii s přírodou
Prakticky a šetrně k přírodě si můžete vybavit snadno celou domácnost. Stačí si pustit do interiéru přírodní materiály, které místnost rázem zútulní. Nábytku z recyklovaného dřeva se nedá upřít vintage půvab ani styl. Je vyráběný ručně a z kvalitních dřevin, jako jsou palisander, teak a další tvrdé dřeviny. Každý kus nábytku je tak naprosto unikátní. Drobné oděrky, nerovnosti a barevné nedokonalosti dodávají každému kusu nábytku jedinečné kouzlo.

Textilie vybírejte buď už ty jednou recyklované, nebo z přírodních materiálů. Len je ideální na povlečení, utěrky a polštáře. Lněné látky totiž pohlcuj pachy i vlhkost, jsou vzdušné a mají termoregulační vlastnosti. Koberce naopak vybírejte ty vlněné, jsou měkké a příjemné na dotek a dají se použít i na podlahové topení. Vlna má navíc skvělé izolační vlastnosti, není choulostivá a je nenáročná na péči. V koupelně vám pak skvěle poslouží ručníky z bambusu, které jsou antibakteriální i odolné vůči plísním a pachům.
Doplňky inspirované přírodou
Dekorace jsou to, co dělají domov domovem a dodávají mu kus vaší osobnosti. Dřevěné detaily se hodí prakticky do každého interiéru. Jak do moderních, tak i těch v minimalistickém nebo skandinávském stylu. Stačí přidat pár zelených pokojovek, oblázky a hezké kameny místo dekorací a získáte harmonicky vyladěný interiér.


Zamilujte si bambus
Bambus patří mezi nejlépe obnovitelné zdroje. Vyrůstá totiž během 5 let, na jeho pěstování nejsou třeba žádné pesticidy a hnojiva a pro přírodu je to tak mnohem šetrnější materiál než klasické dřevo. Je antibakteriální a díky tomu se báječně hodí třeba do koupelny, a to v podobě polic nebo organizéru na kosmetiku. Bambusem si ale interiér můžete zařídit prakticky od A do Z. Vyrábí se z něj nejen nábytek, ale i třeba nože, prkénka nebo třeba povlečení.


Dejte stop bezmyšlenkovému plýtvání
K velkým úsporám někdy stačí malé krůčky. A to platí dvojnásob v otázce šetření s vodou. Mějte v lednici vždy karafu s odstátou studenou vodou. Možná vás to překvapí, ale když necháváte vodu z kohoutku odtéct, aby byla studená, zbytečně plýtváte. Ideální je v kuchyni mít sprchové baterie, nebo na kohoutky alespoň umístit spořiče vody, které sníží průtok vody. Šetřete vodu i tím, že zeleninu a ovoce budete umývat nad miskou a získanou vodu můžete použít třeba na zalití květin.

Buďte otevření novým technologiím
Stavíte nebo rekonstruujete? Pak se inspirujte pokrokem a zařiďte si udržitelný domov už od základů. Používejte pokroková řešení, jako je například tento elegantní systém do koupelny, který filtruje použitou vodu v umyvadle tak, aby se mohla znovu použít v toaletě.


Zaměřte se na odpad
Zelená domácnost. To je i minimum vyprodukovaného odpadu, kompostování a správná recyklace. Vyčleňte si v kuchyni místo, kde budete střádat tříděný odpad i kompostovat. Ať žijete v bytě nebo domě, kompostování není žádná věda a hravě to zvládnete i v panelákové kuchyňce. Správný kompost nezapáchá, ani se kolem něj nerojí mušky. Odměnou vám bude nejen ekologické zpracování bioodpadu, ale i výživný humus pro vaše bylinky.


Pro čistější vzduch
Znečištění vzduch je jedním z největších problémů v současnosti. Jak zlepšit jeho kvalitu doma? Pěstujte rostliny, které vzduch čistí. NASA na toto téma provedla rozsáhlý výzkum a výsledky jsou užitečné nejen pro kosmické stanice, ale i naše domovy. Ideální je mít jednu takovou zelenou čističku vzduch na metr čtvereční. Mezi ty nejvýkonnější pokojové květiny patří tchýnin jazyk, šplhavník nebo třeba lopatkovec. Všechno to jsou rostliny nenáročné na péči i světelné podmínky. Při vaření je pak dobré mít vždy zapnutou digestoř a větrat, aby se dostaly všechny kuchyňské výpary ven z místnosti.