fbpx

Jak si zařídit ekologický domov0

Příroda nám dává v posledních letech jasně najevo, že lidská činnost na ni má nežádoucí vliv. Chceme-li tedy změně klimatu zabránit, musíme upravit způsob života tak, aby byl ekologičtější. Bydlení je přitom položkou, kde se dají ušetřit až desítky procent našich aktuálních emisí. Profitovat přitom budete i finančně. Jak na to?

Máte už vyřešené základní stavební úpravy?

Bavíme-li se o úsporách a ekologii, v první řadě by mělo každého napadnout zateplení fasády, střechy a výměna oken. To jsou tři základní kroky, které by měl podniknout každý, kdo má starší energeticky nehospodárnou stavbu. Podívat se můžete i na izolaci směrem od základů domu.

U starších staveb můžete těmito zásahy snížit úniky tepla až o desítky procent. To samozřejmě také znamená o desítky procent nižší výdaje za vytápění.

U moderních staveb je toto většinou již vyřešeno. Ať už se jedná o dřevostavby na klíč či novostavby. Tam se dbá na dobrou izolaci od počátku

Jakým způsobem získáváte energii?

I pasivní a nízkoenergetické stavby spotřebovávají určitou energii. Většina domů má přitom k těmto standardům daleko a energie tak spotřebuje výrazně více. Je proto důležité, z jakého zdroje teplo či elektřinu, ale i vodu získáváte.

Odebíráte-li elektřinu z veřejné sítě a nemáte přitom zřízen speciální zelený tarif, alespoň část vaší elektřiny pravděpodobně pochází ze spalování fosilních paliv. Můžete si tedy buď sjednat tzv. zelenou elektřinu u svého dodavatele, nebo si na střechu instalovat solární panely, díky kterým si část své potřeby sami vyrobíte k přírodě šetrným způsobem.

Pro vytápění pak rovněž můžete namísto plynu či uhlí využívat například šetrnější tepelné čerpadlo.

Alespoň část vody, kterou spotřebujete, můžete získat ve formě vody dešťové, která je pro přírodu i vaši peněženku šetrnější než voda z vodovodního řadu.

Jak nakládáte s odpadem?

Více možností, jak žít ekologičtěji, mají majitelé rodinných domů, ať už v dřevostavbě nebo zděném domku. To ale neznamená, že pronájem bytu by vám znemožnil žít „zeleněji“. Kromě již zmíněné zelené elektřiny se můžete zaměřit například na nakládání s odpadem. Ten byste měli co možná nejvíce třídit – pořiďte si koše na tříděný odpad.

Už zdaleka neplatí, že třídíme pouze papír, plast, sklo a směs. Dnes najdete i samostatné kontejnery na elektroniku, kovy, tuky, baterie, žárovky či tetrapak. Velký podíl odpadů zabírá také odpad organický (tedy například zbytky zeleniny a ovoce). Nakonec zjistíte, že směsný odpad ve vaší domácnost může tvořit výraznou menšinu.

Zaměřte se ale také na to, abyste množství odpadu snížili. Skutečně potřebujete například balenou vodu nebo nápoje v plechovce? Množství jednorázových obalů vyřazením těchto nápojů ze své domácnosti můžete snížit opravdu zásadně. Zamyslete se i nad dalšími možnostmi.

Co takhle vybavení z druhé ruky?

Obrovskou zátěž pro přírodu představují nové výrobky, ať už jde o spotřebiče, nábytek, nebo třeba automobily. Svůj dopad na okolní prostředí tak zásadně snížíte, pokud místo koupě nového výrobku sáhněte po elektronice nebo nábytku z druhé ruky. Mnoho velice zachovalých kousků by skončilo v odpadu, kdyby se kupec nenašel. A i v tomto případě výrazně ušetříte také po finanční stránce.

Zdroj obrázku: Caterina Trimarchi / stock.adobe.com

Autor: Komerční sdělení