Pokud chcete mít doma neustále po ruce čerstvé, chutné a voňavé bylinky, můžete si je sami vypěstovat. Musíte ovšem dodržet několik důležitých kroků…

Každá bylinka má jiné nároky
Bylinkovou zahrádku si můžete založit na různých místech. Záleží na konkrétních rostlinkách, protože každé vyhovují jiné podmínky. Mnohé upřednostňují slunná stanoviště, dalším ovšem spíše vyhovuje stín nebo alespoň polostín. Odlišné nároky jsou také na typ půdy, stejně jako na závlahu. Taková bazalka je kupříkladu náročnější na vláhu, což platí i o dalších jednoletých rostlinách. Ačkoli by však měla být půda při jejím pěstování vždy vlhká, určitě není vhodné nadměrné množství vody, protože pak by mohly zahnívat lístky. Před pěstováním si tedy o každé bylince zjistěte co nejvíce informací.

Jak si založit bylinkovou zahrádku?
Ještě než si začnete aktivně zakládat bylinkovou zahrádku, nemělo by vám chybět kvalitní vybavení, které si dnes lze pořídit v mnoha kamenných i internetových obchodech. Pokud navíc při nákupu využijete akce na 4home.cz, případně v dalších e-shopech, můžete si dané vybavení (nůžky, motyčky, postřikovače apod.) pořídit za výhodnější ceny. Jak už jsme naznačili výše, většina bylinek potřebuje slunná stanoviště. Důvodem je, že mnohé tyto rostlinky pocházejí ze středomořské oblasti, takže ke svému růstu vyžadují sluneční paprsky. Navíc platí, že čím víc slunce, tím voňavější nakonec budou.
ReklamaExistuje však několik dalších pravidel. Tak například o většině bylinek je známo, že potřebují propustnou půdu. Ideální je rovněž orientace místa na jih nebo východ, případně na jihovýchod. Naopak byste je nikdy neměli vysazovat na severní stranu, což jim nebude svědčit. Pro naprostou většinu bylinek pak není vhodné trvale zastíněné místo, neboť tam rozhodně nebudou prosperovat. Podstatná je rovněž pravidelná a vydatná zálivka, na druhou stranu jak už jsme uvedli výše u bazalky, většině rostlin nevyhovuje dlouhodobě vlhká půda. Zvolte tedy optimální způsob zalévání.
Upozorňujeme: bylinkám se bude lépe dařit v závětří. Toho můžete dosáhnout, vysadíte-li je vedle živého plotu, případně vedle vyšších keřů nebo rostlin.

Bylinkovou zahrádku si lze založit i na balkoně či za oknem
Pokud nemáte zahrádku, nic se neděje. Bylinky si totiž můžete vysadit i na balkóně či za oknem. K tomu budete potřebovat kvalitní květináč, přičemž doporučovány bývají produkty z pálené hlíny, které jsou po celém povrchu vzdušné. Nemáte-li je ale po ruce, ani to nemusí být nepřekonatelným problémem. Můžete bez problémů použít i klasické plastové nádoby, které však musíte opatřit drenážními otvory. Až budete mít vybraný květináč, pořiďte si i vhodný substrát. Sáhnout je možné po zahradnickém substrátu, ale uplatnění může nalézt rovněž substrát pro balkonové rostliny.
Co by nemělo chybět na bylinkové zahrádce?
Bylinky mohou mít nejrůznější využití, a to po celý rok. Vypěstovat si můžete kupříkladu již zmíněnou bazalku, z níž si lze připravit chutné a zdravé bazalkové máslo. Hojně pěstovanou bylinkou je i máta, jež se hodí do osvěžujících letních nápojů a navíc působí kladně na trávicí soustavu. Doporučit vám můžeme rovněž rýmovník, který umí zatočit (nejen) s rýmou, případně lichořeřišnici, jež zaujme antibiotickými, antibakteriálními a antivirotickými účinky. V neposlední řadě byste si lze zasadit i bršlici kozí nohu. Ta je u nás sice považována za plevel, nicméně obsahuje 4× více vitamínu C než citrón. Bylinky jsou zkrátka nejen kuchyňské ingredience, ale také pomocníci s rozličnými neduhy.
Tip na závěr: bylinky mohou být ohroženy právě plevelem. Toho byste si přitom neměli zbavovat za pomoci chemických postřiků, protože tím byste mohli jejich zdravotní přínos poněkud snížit. Spíše tedy dvakrát týdně záhon s bylinkami pokopejte motykou, za což plevelné rostliny nebudou rády.