Oběhová čerpadla zajišťují oběh vody v topném systému. Trubky rozvádí vodu, oběhové čerpadlo zajišťuje správný oběh vody mezi kotlem a tělesy. Používá se také pro čerpání chladicí kapaliny v klimatizačních a chladicích systémech, případně v solárních systémech. Jak ho ale vybrat? Pokud chcete ušetřit, potřebujete se dívat nejen na technické parametry, ale i na spotřebu energie a životnost.

Elektronická oběhová čerpadla se využívají v rodinných domech i kancelářských budovách. Pokud se vhodně vyberou a správně zkombinují se systémem rozvodu, dosáhne se vysoké účinnosti za velmi přijatelné finance. V dnešní době je zájem především o regulovaná oběhová čerpadla, která dokážou, oproti těm bez regulace, ušetřit až 80 % nákladů za energie.
Hlavní parametry oběhových čerpadel
Jak vybrat oběhové čerpadlo? Nejdříve musíte stanovit, zda bude čerpadlo sloužit pouze pro vytápění, anebo oběh teplé vody. Oběhová čerpadla pro klimatizační, chladicí a topné soustavy se nesmí využívat pro teplou užitkovou vodu, jelikož jsou zpravidla vyráběna z litiny, která není vhodná pro styk s pitnou vodou. Cirkulační čerpadla na teplou užitkovou vodu se vyrábí z nerezu či mosazi.
Dále je potřeba se soustředit zejména na následující parametry:
Maximální výtlačná výška (hydraulický výkon čerpadla): Tento parametr určuje, do jaké výšky dokáže čerpadlo čerpanou kapalinu vytlačit. Nemá však nic společného s výškou domu, hydraulický systém je uzavřená soustava. Vliv mají hydraulické odpory vytvořené topnými tělesy (radiátory, délkou potrubí, počtem kolen a dalších hydraulických prvků). Výtlačnou výšku vám pomůže stanovit odborník, například pro domácnost s 8-15 radiátory a podlahovým vytápěním do 120 m2 plochy stačí výtlak 4 metry.
Vestavná délka čerpadla (rozteč připojovacích závitů): Nejčastější vestavná délka je 180 mm, někdy se využívá 130 mm.
Dimenze připojení (průměr připojovacího závitu): Obvykle se setkáte se závitem o průměru 6/4″ (DN 25), případně 1″ (DN 15) a 2″ (DN 30). Závit oběhového čerpadla bývá o 1/2″ větší než průměr potrubí.
Tyto parametry bývají zakódovány už v názvu čerpadla. Například čerpadlo Grundfos ALPHA 1L 25-40 180 už názvem říká, že má dimenzi připojovacího závitu 25, výtlačnou výšku 40 dm (tedy 4 m) a stavební délku čerpadla 180 mm. ALPHA L značí řadu ALPHA ve verzi light (bez automatické technologie Autoadapt).
Spotřeba energie elektronických oběhových čerpadel
V roce 2013 vešla v platnost energetická směrnice ErP, pokud si tedy dnes vybíráte čerpadlo, mělo by vyhovovat právě tomuto nařízení. Produkty vyhovující normě se označují jako ErP ready a mají až desetkrát nižší spotřebu elektrické energie než jejich předchůdci. Běžně se spotřeba pohybuje do 4 W.
Ačkoliv jsou čerpadla ErP ready dražší než starší varianty, díky nízkým provozním nákladům a bezporuchovosti se vám taková investice velmi rychle vrátí. Jaká je životnost oběhového čerpadla, vám nikdo přesně nesdělí, protože záleží i na tom, zda nejsou v soustavě nečistoty, v jakém zatížení čerpadlo běží, jestli je správně vybráno a nastaveno. Někde vydrží i 15 let, jinde se musí vyměnit po 5 letech. Pokud však vyberete čerpadlo spolehlivé značky, nemáte se čeho bát. Například u čerpadel výrobců Grundfos (z Dánska) a Wilo (Německo) je reklamovanost výrobků pod 1 % prodaných kusů.
Jak vybrat vhodnou náhradu za staré oběhové čerpadlo?
Jestliže pořizujete čerpadlo do nové instalace (např. novostavby), vycházejte z projektu, kde projektant vypočítal výkon, počet i místo instalace čerpadel. Pokud však hledáte náhradu za staré nefunkční čerpadlo, situace je jiná.
Rozhodně nedoporučujeme pořídit stejný typ čerpadla. Původní čerpadlo už se možná nevyrábí, a i kdyby se vyrábělo, určitě na trhu najdete modernější modely.
Podle názvu či štítku starého čerpadla určete jeho parametry (vestavnou délku, průměr připojovacího závitu a výtlačnou výšku), pak vyberte jakékoliv modernější čerpadlo se stejnými parametry.
Jaká čerpadla lze doporučit?
Určitě čerpadla výše zmíněných výrobců Grundfos a Wilo.
Pro použití v otopných systémech je ideální například elektronické oběhové čerpadlo Grundfos ALPHA2 25-40 s dopravní výškou 4 m, stavební délkou 180 mm, světlostí DN 25. Tento model láká zejména na nejvyšší energetickou třídu „A“, samozřejmě splňuje požadavky směrnice ErP a má funkci Autoadapt. Co to přesně znamená? Čerpadla vybavená funkcí Autoadapt dokážou monitorovat otopnou sestavu, analyzovat ji a automaticky vyhledat optimální nastavení. Sama se tedy přizpůsobují situaci, a tím snižují vaše náklady. Konkrétně toto čerpadlo je vhodné pro jednotrubkové i dvoutrubkové soustavy s radiátory i podlahové vytápění.

Od firmy Wilo pak stojí za zmínku například Wilo Yonos PICO 15/1-4. Toto oběhové čerpadlo má výšku 4 m, stavební délku 130 mm a světlost DN 15. Má příkon pouze 4 W, hodí se pro vytápění, klimatizační zařízení a průmyslová cirkulační zařízení, vhodné je pro rodinné domky a dvojdomky. Také toto čerpadlo splňuje směrnici ErP, nabízí automatický i manuální provoz a má funkci odvzdušnění.
Odvzdušněte oběhové čerpadlo bez námahy
Oběhová čerpadla mají ložiska mazána čerpanou kapalinou. Když se v hydraulice nachází vzduch, poškozuje to systém mazání, a tím i samotná ložiska. Zavzdušňování může být i příčinou vysoké hlučnosti.
Nová elektronická oběhová čerpadla obvykle mívají funkci autonomního odvzdušnění, takže vám stačí stisknout tlačítko a elektronika se o vše postará. Spustí režim, během nějž čerpadlo střídavě snižuje a zvyšuje otáčky, a tím vzduch vytlačí. Myslete však na to, že režim odvzdušnění musíte manuálně spustit, nespouští se sám.
Nejčastější závady oběhových čerpadel
K poškození elektroniky dochází zřídka, dnešní elektronické jednotky jsou spolehlivé a odolné. Nejčastěji dochází k poškození ložisek. Způsobit ho může chod čerpadla na prázdno, průnik nečistot dovnitř čerpadla či dlouhodobé zavzdušnění.
Jakékoliv další informace a pomoc při výběru vhodného čerpadla pro vaše potřeby vám poskytnou odborníci. Neváhejte se zeptat, čerpadlo člověk nekupuje každý den. Odborné rady se vám dostane například u společnosti BOLA specializované na měřicí, regulační a topenářskou techniku.