fbpx

Jak si vybrat krbová kamna a na co si dát při jejich koupi pozor0

Začátek léta je ideální období na úvahy o vylepšení či modernizaci vytápění. Do příští topné sezóny je totiž daleko a na všechno je proto dost času. Máme pro vás několik tipů, jak si vybrat krbová kamna.

Oheň v interiéru? Klasika, která se neomrzí. Ať už otevřený krb, krbová vložka nebo krbová kamna, všechno má svoje. To si myslí i manželé Stránští z Hradce Králové, kteří bydlí ve starším činžovním domě na kraji města. „V obývacím pokoji, kde trávíme většinu času, si zatápíme v krbových kamnech o výkonu 5 kW a teplo pak máme i v přilehlé kuchyni a ložnici. V kamnech si topíme rádi, je to příjemnější než vytápění plynem a je to i takový hezký rituál, sejít se večer doma a moci koukat na živý oheň,“ libuje si Blanka.

„Otevřený krb má účinnost maximálně 30 %, zatímco krbová vložka 80 %.“

Reklama

Kromě možnosti pozorovat nespoutané plameny za sklem mají krbová kamna několik nesporných výhod. V obyčejném provedení nestojí majlant, topí se v nich levněji než plynem nebo elektřinou a můžete zvolit i takový typ, který je co do paliva univerzální variantou. Záleží hlavně na tom, za jakým účelem kamna pořizujete.


Krb může být krásným doplňkem interieru. Foto: Thinkstockphotos.com

Krbová kamna nebo krbová vložka? Zorientujte se ve výhodách ještě před nákupem

Krby s otevřeným ohništěm už dnes v novostavbách povětšinou neuvidíte. Vystřídaly je krbové vložky s dvířky, které umožňují jednak bezpečnější provoz, ale také rovnoměrnější hoření.  „Na prvním místě je bezpečnost provozu a také jeho účinnost. Otevřený krb má účinnost maximálně 30 %, zatímco krbová vložka 80 %,“ říká odborník na krby Marcel Mokrý. Lepší účinnost krbových vložek tedy klasické otevřené krby převálcovala, výhodou je u nich také to, že mohou vytápět celý dům. Na druhou stranu budete mít víc práce s instalací, protože krbová vložka se musí dobře obezdít a připravit pro provoz. „Od chvíle, kdy jsme začali plánovat stavbu nového domu, jsme věděli, že v obýváku bude krb,“ říká Filip Sýkora z Příbrami. „Už v rámci projektu jsme s projektantem připravili parametry pro krbovou vložku, kde si teď přitápíme od podzimu do jara. I když pouze doplňkový zdroj vytápění, za sezonu uspoří několik tisíc za plyn,“ dodává majitel.

Instalace krbových kamen je o poznání jednodušší. Koupíte – přivezete – připojíte ke komínu – topíte. Už na cenách okolo deseti tisíc korun začínají výkonově slabší krbová kamna, jejichž design a provedení je dnes na trhu dostupný v nepřeberném množství. I v tomto sortimentu dnes většina zákazníků najde to, co hledá.

Krbová vložka jako hlavní zdroj vytápění

Bude se doma topit hlavně v krbu, nebo to bude jen doplňkový zdroj vytápění v podobě občasné „zábavy“? Odpověď na tuto otázku je zásadní pro výběr toho správného modelu. Pokud plánujete krbovou vložku jako hlavní zdroj vytápění, máte možnost zvolit buď teplovzdušnou, nebo teplovodní variantu. První z nich pracuje na principu cirkulace vzduchu v místnosti, kterou ohřívá a rozváděním teplého vzduchu pomocí ventilátorů i do dalších částí domu. Součástí teplovodního vytápění je i vestavěný výměník, kde se ohřívá voda, která pak prostřednictvím radiátorů klasického ústředního topení vytápí dům. Pokud takový zdroj vytápění zvažujete pro nový nebo rekonstruovaný dům, je potřeba především výkon krbu nebo krbové vložky jako hlavního zdroje vytápění vhodně navrhnout již v projekčním návrhu.  „Záleží jednak na velikosti rodinného domu, ale i na jeho tepelných ztrátách,“ zdůrazňuje Marcel Mokrý.


Pohodlná křesla, oheň a pohled do zahrady. S detektivkou v ruce je to ideální odpočinek. Foto: Thinkstock.com

Výkon krbu by měl být tak akorát

Nikoho, kdo uvažuje nad pořízením krbu, nepřekvapí, že otázka výkonu je jednou z těch zásadních. Podle obecného klíče, který říká, že 1 kW výkonu kamen vytopí 20 metrů krychlových prostoru, si můžete orientační výkon kamen jednoduše spočítat. Pochopitelně ale záleží také na tom, zdali budou kamna vytápět zateplenou novostavbu nebo starý dům se silnými zdmi. V novostavbě totiž 1 kW výkonu zvládne vytopit i 40 metrů krychlových.

Pokud tedy uvážíme například místnost o ploše 25 metrů čtverečních se světlou výškou 2,90 metru, podle objemu místnosti 72,5 metrů krychlových by se zde měla umístit kamna o výkonu alespoň 3,5 – 4 kW. Ne vždycky vám ale tyto teoretické propočty mohou v praxi bezpečně posloužit, hodně totiž záleží na konkrétních podmínkách. Příkladem může být pan Petrželka ze Znojma, který plánoval krbovými kamny vytápět malý byt ve staré zástavbě o výšce 2,95 metru a podlahové ploše 42 metrů čtverečních. Pro objem téměř 124 metrů krychlových by měl zvolit kamna o výkonu alespoň 6 kW. Podle jeho zkušeností s kamny o tomto výkonu ale sám lituje, že nepořídil kamna s výkonem nižším. „Kamna mi dehtují, když topím, tak musím stále větrat a rouru mám po sezoně silně zanešenou. Naplno můžeme topit až při silnějších mrazech,“ dodává pan Petrželka.

Druhý pohled: Krbová kamna = více práce

Pohledu za opravdový oheň a příjemnému sálavému teplu krbových kamen se nic nevyrovná – obzvlášť v tuhé zimě. Pokud však plánujete instalaci tohoto způsobu vytápění, měli byste znát i jeho odvrácenou stránku, kterou vám ale žádný prodejce nepřiblíží. Pokud budou krbová kamna jediným způsobem vytápění, čeká vás každodenní práce v podobě zatápění a vybírání popela. Jemný popel také rád poletuje po místnosti a pokud jste trochu náročnější na čistotu domácnosti, čeká vás více práce s úklidem. Svůj obývák prostě tak trochu změníte na kotelnu.

Na druhou stranu je ale dobré se na věc podívat s nadhledem. Krbová kamna mohou být krásná, jde navíc o levný a ekologický způsob vytápění. Také té špíny není až zase tolik, kolik by se mohlo zdát. Pokud jste však zvyklí na ústřední topení, je dobré si všechna takto negativa uvědomit.

Kdo si tedy myslí, že čím větší výkon tím lepší je na omylu. Kamna s předimenzovaným výkonem nemůžete pořádně roztopit, a když je přiškrtíte, začnou vám jako panu Petrželkovi dehtovat. Poddimenzovaná kamna zase prostor nevytopí a při jejich přetápění může navíc dojít k poškození vlivem popraskání dílů. Správný výkon je tedy klíčem k úspěchu. A jak ho zjistit poradí kromě orientačních výpočtů hlavně kamnář – odborník.

Dřevo, pelety nebo uhlí? Zvolte krbová kamna, která zvládnou všechno!

„Vybírali jsme kamna na chatu, kam jezdíme téměř každý víkend během celého roku. Šlo nám o to vybrat taková, kde jde spalovat jak dřevo, tak třeba i dřevěné brikety, případně uhlí. Nakonec jsme zvolili kamna od českého výrobce asi za 15 tisíc korun a jsme spokojení,“ říká pan Říha z Vysočiny. Pokud chcete mít možnost topit více druhy topiva, rozhodně vsaďte na univerzální model. Třeba dřevěné brikety dnes stojí okolo 50 korun za 10 kilogramů, hnědé uhlí zhruba 35 korun a dřevo z listnatých stromů zhruba za 30 korun. Záleží pak hodně na vašich skladovacích možnostech, které palivo budete spalovat nejčastěji. Vhodno dodat, že pro vytápění v krbech se příliš nehodí dřevo jehličnaté – jednak kvůli menší objemové hmotnosti, kvůli níž ho spálíte více, ale i kvůli většímu podílu pryskyřic, které pak krb nebo kamna zanáší. U dřeva je také potřeba ohlídat si, zdali je dostatečně proschlé, což může být problém zejména ve zhoršených podmínkách pro skladování.

Kam dál? Vytápění na Nazeleno.cz:

  • Pozor na kotle a jejich emise. První legislativní změny jsou za dveřmi

  • Kondenzační plynový kotel v praxi – na co si dát pozor?

  • Vybíráme kotel na pelety

Jak a kde krbová kamna koupit?

„Sedli jsme k internetu, vybrali, zajeli do obchodu a koupili,“ stručně popisuje nákup krbových kamen do přízemí rodinného domu na Šumavě pan Jelínek. Celkem slušné srovnání mnoha modelů od celé řady výrobců je na internetu možné díky bohatým cenovým nabídkám řady firem a dodavatelů. Ne každý je ale fanouškem virtuálních prospektů. Pomoci vám tak může zejména opravdová návštěva krbařství, kde se k výrobkům dozvíte i řadu užitečných rad od odborníků a můžete si tak ušetřit případné pozdější starosti. Pokud už máte tip na krbovou vložku nebo krb, oslovte třeba více dodavatelů a zkonzultujte s nimi svůj nápad. Jednak se přesvědčíte o reálnosti takového počinu, ale i o tom, který z dodavatelů si díky přímému jednání zaslouží třeba právě váš nákup. A pokud si chcete nechat vystavět celý krb, není od věci žádat po firmě kontakt na lidi s již dokončenou realizací. Zasvěcené vyprávění od uživatelů vám mnohdy napoví víc než celé prospekty a odborné vysvětlování přesvědčivých obchodníků.

Autor: Redakce Nazeleno.cz