Kimčchi je korejské kvašené zelí, které se stalo oblíbenou pochoutkou po celém světě. Jeho bohatá chuť, výrazné koření a probiotické vlastnosti ho činí jedinečným jídlem, které si buď zamilujete, nebo… nebo prostě ne. Co kdybyste se naučili připravovat si toto chutné a zdravé jídlo přímo doma? Ukážeme si postup a poukážeme také na jednu chybu, kterou jsem udělala já.

Kimčchi – smradlavost, kterou si zamilujete
Kimčchi je kvašená zelenina, která se tradičně připravuje z čínského zelí, ředkviček a dalších surovin, jako jsou česnek, zázvor, chilli papričky a rybí omáčka. Jeho domovem je Korea, kde má konzumace různých zkvašeností vekou tradici. Korejci kimčchi vzhledem k dostupnosti surovin obvykle připravují na podzim, ale v podstatě není důvod, proč si ho doma nedělat celoročně.
Kimčchi obsahuje vysoké množství vlákniny, vitamínů (C, K), minerálů (draslík, vápník) a probiotických bakterií, které jsou prospěšné pro zdraví trávicího systému. Probiotické bakterie v kimčchi podporují zdravou střevní mikroflóru a posilují imunitní systém. Díky obsahu fytonutrientů a flavonoidů má kimčchi také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. A v neposlední řadě je to lahůdka.
ReklamaPříprava kimčchi
Co budete potřebovat
- 2 hlávky čínského zelí
- 2–3 ředkvičky
- 2–3 mrkve
- 4 stroužky česneku
- rybí omáčku
- škrob
- mleté korejské papričky gochugaru (běžně je koupíte ve speciálkách nebo v e-shopech)
- 1 lžíci jemně nasekaného zázvoru
- sůl
- a případné další ingredience podle chuti – houby shiitake, krevety, sušené ryby atd.
Postup
- Nakrájejte zelí na menší kusy, dejte ho do vody, v níž jste rozpustili sůl (200 g soli na zhruba 4 litry vody), a nechte ho tam tak 12 hodin. Takže namáčíme večer den předem. Zelí nemusíte krouhat, nakrájejte ho spíše na větší kusy.
- Připravte si škrobovou pastu – do 300 ml vody dejte 30 gramů škrobu a vodu povařte, až to začne houstnout. Jakmile pasta zhoustne, nechte ji vychladnout a vmíchejte do ní gochugaru, vylisovaný česnek, zázvor, rybí omáčku, případně i nakrájené shiitake a krevety. Pastu ochutnávejte a udělejte si ji takovou, aby vám chutnala. Měla by být ostrá, ale ne zas moc.
- Poté nakrájejte ředkvičky, mrkev, česnek a zázvor na tenké plátky.
- Smíchejte ředkvičky, mrkev, česnek, zázvor, a připravenou pastu ve velké míse. Bude toho fakt hodně, takže nádobu potřebujete velkou.
- Opláchněte naložené zelí, vytřepejte z něho co nejvíce slané vody a přidejte ho k pastě a zelenině. Dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.
- Směs pak dejte do připravené sklenice nebo nádoby. Základem je sklenici dobře nacpat – pomáhám si naběračkou. Nakonec můžete zelí ve sklenici zatížit dobře umytým a vyvařeným plochým kamenem, aby nic neplavalo na hladině láku. Já to ale nedělám a také to funguje. Sklenici pak uzavřete třeba potravinovou folií a gumičkou a nechte kimčchi fermentovat při pokojové teplotě 2–5 dní. Během tohoto procesu může docházet ke vzniku bublinek.
- Po uplynutí požadovaného času přeneste kimčchi do chladničky, kde bude dále zrát a získávat svou charakteristickou chuť.

Několik důležitých rad:
- Používejte čisté skleněné nádoby – sklenici před plněním vyvařte.
- Během fermentace udržujte kimčchi ponořené pod šťávou, aby se minimalizovala oxidace.
- V průběhu fermentace pravidelně kontrolujte chuť a konzistenci kimčchi. Příliš dlouhá fermentace může vést k příliš kyselému kimčchi.
- Uchovávejte kimčchi v chladničce, kde si může udržet čerstvost až po dobu několika měsíců.