fbpx

Jak si na zahradě postavit skleník?1

Skleníky jsou skvělým pomocníkem při pěstování rostlin, které díky vyšší teplotě a vlhkosti vzduchu rostou rychleji, jsou chráněny před vlivy počasí a rychleji plodí. Kromě zeleniny můžete ve skleníku pěstovat tropické rostliny, orchideje nebo sukulenty a skleník poslouží také k přezimování rostlin.

Skleník vám umožní podstatně prodloužit dobu pěstování zeleniny. Vás nový skleník nemusí být tak velkorysý jako tento, stavbu malého skleníku zvládnete i svépomocí.

Jak na to? Také u stavby skleníku platí pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“. Příprava je důležitá, proto si vysněný skleník před nákupem prohlédněte naživo v obchodě, u souseda nebo třeba na veletrhu. Na internetu najdete spoustu manuálů, které vám se stavbou pomůžou. V článku shrneme nejdůležitější kroky k úspěšné stavbě tak, abyste si udělali obrázek o její náročnosti.

1) Správné umístění

Umístění skleníku dobře promyslete, pro správnou funkci je umístění velmi důležité. Skleník postavte na místě, kde bude mít co nejvíce slunce. Nestavte ho tedy vedle domu nebo stromu, které by na něj vrhli stín. Nejlepší orientace skleníku je směrem od severu k jihu. Ideální je vyhnout se místům se silnějším větrem, studenému větru by měly čelit co nejmenší plochy skleníku.

Reklama

2) Pevné základy

Základy začněte stavět až po montáži základové konstrukce, abyste znali přesné rozměry skleníku. Při stavbě základů skleníku máte dvě hlavní možnosti ukotvení.

Betonové základy

Čím větší skleník chcete mít, tím kvalitnější základy musíte vybudovat. Velikost základů se pak odvíjí od velikosti skleníku, přičemž doporučená hloubka je minimálně 60 cm, ve chladnějších oblastech 80-100 cm. Aby základy byly dostatečně pevné, zpevněte je armovací sítí, nebo alespoň několika betonářskými dráty. Také se musí podsypat 5-10 cm vrstvou štěrku, který zabrání vzlínání vody. Základy vybudujte alespoň 10 centimetrů nad terén, ať hlína neleží na konstrukci skleníku. Základy se vyplní betonem, usadí se tvárnice, které musí být svisle i vodorovně vyrovnané. Tvárnice se vyplní betonem, na který se postaví cihly. Nezapomeňte, že základ potřebuje i malá nástavba pařeniště.

Piloty

Pokud je pro vás budování betonové podezdívky příliš náročné, můžete skleník postavit na pilotech, které se zarazí do země. V tomhle případě je vhodné prostor mezi piloty vyplnit deskami. Tohle řešení však není vhodné v místech, kde by úrodu mohli poničit myši nebo krtci.

Menší zahradní skleník.

3) Konstrukce

Konstrukci skleníku můžete zakoupit v obchodě nebo na internetu. Zvolit můžete z několika materiálů:

  • Kov – levný a trvanlivý
  • Hliník – kvalitní, lehký, dražší (pozor na levný hliník z Asie), ale zajistí dlouhou životnost
  • Žárově pozinkovaný plech – má vysokou nosnost a je cenově dostupný
  • Dřevo – má přirozený vzhled, ale menší životnost, musí se pravidelně udržovat, kvalitní dřevo je dražší
  • Plast – dobře izoluje, dobrá životnost, ale konstrukce není tak pevná jako kovu nebo dřevo, vyšší cena

4) Krytí

Krycí materiály musí splňovat několik kritérií – propouštět sluneční záření, být odolné vůči větru a sněhu. Vybrat si můžete ze dvou základních materiálů:

  • Sklo – Má vysokou propustnost slunečních paprsků (až 90 %), nepropouští UV záření a životnost skla je dlouhá. Díky vysoké hmotnosti je skleník odolnější vůči větru. Nevýhodou jsou nižšní izolační vlastnosti a malá odolnost vůči mechanickému poškození. Sklo ve sklenících musí být podložené gumou, aby dokázalo odolat nárazům.
  • Polykarbonát – Jedná se o lehký a odolný materiál s dobrými izolační vlastnostmi, světelná propustnost je cca 80 %. Je odolný vůči mechanickému poškození a lze ho dokonce ohýbat. U polykarbonátu však musíme dávat pozor, zda je kvalitní. Ke skleníku je kotven přítlačnými lištami. Polykarbonátový skleník díky svým dobrým izolačním vlastnostem prodlužuje pěstitelskou sezónu na jaro a na podzim.

Zajímavou alternativou skleníku může být podzemní skleník zvaný Walipini, který je zakopaný zhruba do dvou a půl metru. Protože země zamrzá maximálně do metrové hloubky, rostliny v tomto skleníku jsou zcela chráněné, i když je venku tuhý mráz.


Schéma podzemního skleníku walipini. Obr: The Grow Network 

Stavba skleníku není jednoduchá záležitost a je potřeba věnovat dostatek času a péče na přípravu. Pokud se do toho však pustíte, odměnou vám můžou být krásné květiny nebo bohatá úroda.

Autor: Helena Ježková