fbpx

Jak si ověříte, že jsou dveře protipožární?0

Někdy nám prodejci naslibují hory doly a my si koupíme produkt, který není takový, jaký jsme očekávali. Nenechte se napálit a zjistěte, jak si můžete dveře sami zkontrolovat.

Na bezpečí nemá smysl šetřit

Každý rok dojde v České republice k tisícům požárů. Můžete se snažit sebevíc, ale některé situace zkrátka neovlivníte. Protipožární dveře do bytu nebo rodinného domu ochrání nejen váš majetek, ale často i život. Proto by měly být součástí každé domácnosti. Dveře totiž slouží jako požární uzávěr. V případě potřeby zadrží šířící se oheň a kouř a poskytnou vám čas k opuštění budovy.

Jak poznáte, které dveře potřebujete?

Protipožární dveře se vyrábí ve 2 typech podle toho, jakou funkci splňují. Dveře s označením EI brání šíření tepla. Pod písmenem E se skrývá kritérium celistvosti, kdy se hodnotí schopnost požárního uzávěru odolávat působení požáru z jedné strany a nepropustit jej po určitou dobu na stranu vzdálenější. Písmeno I označuje izolační schopnost, tedy zamezení významného přenosu tepla z jedné strany na druhou. Další variantou jsou dveře s označením EW, které šíření požáru nebrání, ale pouze jej omezují. Pečlivě si tedy zkontrolujte, že kupujete první variantu.

Požární odolnost se určuje v minutách

Vchodové protipožární dveře do bytu by vám měly poskytnout čas k evakuaci. Z tohoto důvodu se doporučuje pořídit si dveře s označením EI 30. To znamená, že jsou schopné odolat šířícím se plamenům, teplu a kouři po dobu 30 minut.

Chtějte vidět certifikát

Každé vstupní dveře, které mají splňovat protipožární normu, musí mít platný certifikát a jsou opatřeny štítkem. Při kolaudaci budou hasiči tyto dokumenty rozhodně chtít vidět. Zkontrolujte, jestli hodnoty odpovídají výše zmíněným informacím. 

Zaměřte se také na konstrukci dveří

Samotné složení dveří samozřejmě na vlastní oči nezkontrolujete. Mnoho informací ale můžete vyčíst ze štítku umístěného na dveřích. Na předchozím obrázku můžete vidět označení DP2, které vyjadřuje, že je požární uzávěr vyrobený z nehořlavých hmot (může být dřevěný i ocelový). Dalšími variantami je značení DP1 pro konstrukce, které obsahují jen nehořlavé hmoty (např. ocel) a DP3 pro dřevěný požární uzávěr. Znaménko ⊕ na konci znamená, že jsou dveře po obvodu opatřené protipožárními zpěňujícími pásky.

Správný dodavatel vám nemusí nic tajit

Za vchodové protipožární dveře se rozhodně vyplatí připlatit a koupit je od firmy, která vám vše bez problému vysvětlí a zařídí. Pokud chcete opravdového odborníka v oboru, obraťte se na firmu HT dveře. Dodává a montuje dveře do domů, bytů i komerčních prostor už od roku 1993. Zaručí vám 100% kvalitu s až 10letou zárukou, proškolené montážníky a vstřícné zaměstnance, kteří vám se vším poradí.

Autor: Komerční sdělení