fbpx

Jak si doma vytvořit správný prostor pro práci0

Možnost práce z domova, takzvaná home office, zůstala u celé řady zaměstnání i po skončení pandemie koronaviru. Pro práci z domova je ale dobré mít vytvořené správné podmínky, které budou podporovat naše soustředění, produktivitu a nebudou nám například ničit záda. Podívejte se na naše tipy, jak si doma vytvořit odpovídající kancelář nebo alespoň pracovní koutek.

Zdroj: Pixabay

V průběhu pandemie si spousta z nás doma vytvořila jakási provizorní pracovní prostředí, která ale z dlouhodobého hlediska nejsou moc funkční. Proč? Kromě odpovídajícího vybavení je třeba myslet i na naše zdraví prostřednictvím ergonomie pracovního prostoru.

Jak si vytvořit domácí kancelář

Jestli z domu pracujete dlouhodobě, měla by být vaše kancelář v ideálním případě zcela samostatným prostorem, který je určený pouze pro práci. Majitelé rodinných domů tak do podoby pracovny nejčastěji přetvoří část pokoje pro hosty, prádelnu nebo bývalou dílnu. Do zvoleného prostoru by se měl pohodlně vejít stůl, počítač a další nezbytné vybavení. Zároveň by mělo být možné pracovnu zavřít a oddělit tak od zbytku domu, a to pro chvíle, kdy se potřebujete soustředit nebo mít klid pro online hovor.

Reklama

Pokud nemůžete pracovně vyhradit samostatnou místnost, snažte se doma najít alespoň „koutek“, který půjde co nejvíce a nejlépe přizpůsobit tomuto účelu, a vytvořit mu bariéru alespoň z paravánu nebo knihovny. Celkově by ale neměl prostor, do kterého je zasaný narušovat, ale hezky s ním ladit.

Zdroj: Pixabay

Tipy pro pracovní koutek

  • Jestli bojujete s velikostí pracovního prostoru, vyzkoušejte tito tipy:
  • Využijte co nejlépe výšku místnosti.
  • Na stole mějte jen základní věci, bez kterých se při práci neobejdete. Ty ostatní dejte zkrátka jinam.
  • Vybavte svůj pracovní koutek multifunkčním nábytkem, který je možné využít i jinde. Zároveň je lepší volit minimalistické a subtilní kousky, které prostor tolik nezatíží.

Co by ve vaší domácí pracovně nemělo chybět

Stůl

Správný pracovní stůl je zkrátka základ. Vždy by na něm mělo být dost místa nejen na počítač, ale také na základní kancelářské potřeby a dokumenty. Vyberte si tedy nejlépe pracovní stůl ve tvaru písmene L, který si snadno rozdělíte na jednotlivé „sektory“, ve kterých budete mít všechno snadno na dosah, nebo ten klasický alespoň vybavte odpovídajícími přihrádkami a odkládacími prostory. Optimální výška pracovního stolu by pak měla být od 70 do 75 cm.

Počítač, myš, podložka a klávesnice

Všechno tohle vybavení patří stejně jako stůl do „pracovního základu“. U myši a podložky se zaměřte na výběr ergonomických pomocníků, kteří pomůžou předejít potížím s karpálními tunely. Pokud píšete převážně na notebooku, kupte si o klávesnici, na které budete psát, abyste si mohli monitor počítače uzpůsobit do odpovídající výšky.

Zdroj: Pexels

Stojan na monitor

Monitor vašeho počítače by měl být umístěný ve výšce vašich očí – tak, abyste se při práci nehrbili. Koupit si můžete speciální stojany, poličku nebo monitor jednoduše podložit krabicí či knihami.

Užitečnou pomůckou na cesty, když jste například v hotelu nebo ve sdílené kanceláři je skládací stojan na monitor. Díky němu si snadno upravíte výšku monitoru tak, aby odpovídala vašim standardům. Dobré je pořídit si i cestovní myš a klávesnici, které jsou mnohem skladnější.

Dbejte také na to, aby jas vašeho monitoru nebyl příliš slabý nebo příliš silný. V obou případech dochází k únavě očí. Obecné pravidlo říká, že intenzita osvětlení vašeho monitoru by měla být jen o něco málo jasnější než okolní osvětlení.

Zdroj: Pexels

Židle

Potíže se zády se už řadí k běžným civilizačním chorobám. Abyste jim předcházeli, pořidťe si ergonomicky nastavitelnou židli, díky kterým jim budete moci předcházet. Příjemný doplňkem k židli je také gymnastický míč.

Úložné a odkládací prostory

Šanony, papíry, dokumenty… nic z toho, co právě nutně nepotřebujete, by nemělo zabírat místo na pracovním stole. Zkuste tedy do pracovny pořídit i skříňku nebo multifunkční knihovnu, do které se vejde třeba i tiskárna. Navíc se v uklizeném a minimalistickém prostoru pracuje mnohem lépe, protože vaše oči a mysl nerozptyluje nepořádek a spousta předmětů všude kolem.

Zdroj: Pexels

Správné osvětlení

Světlo má na vaše pracovní prostředí, váš výkon i koncentraci velký vliv. Ovšem málokdo si to uvědomuje. V ideálním případě byste měli mít stůl umístěný poblíž okna tak (nejlépe z boku nebo před ním), abyste získali dostatek nepřímého denního světla. To znamená, že by se sluneční paprsky neměly odrážet od monitoru vašeho počítače.

Co se týče umělého osvětlení, pořiďte si kvalitní pracovní lampičku, u které se většinou pracuje lépe než při hlavním – centrálním osvětlení.

Záloha

Nebuďte odkázáni jen na jeden „pracovní stroj“ a nezapomínejte ani na pravidelnou zálohu dat, Proto mějte pro ruce náhradní počítač, který v případě nouze a nutné správky toho hlavního ještě poslouží. Stejně tak si soubory pravidelně zálohujte, a to nejen v online podobě, ale také na externí disk. Kombinace fyzického a cloudového řešení vás prostě nenechá na holičkách.

Zdroj: Pexels

Dekorace

I ty jsou potřeba, protože mnohem lépe se nám pracujte v prostředí, kde se nám líbí a cítíme se příjemně. Své místo v pracovně tak mají pokojové rostliny, obrazy i fotky. U výběru barev se držte přírodních odstínů a světlých barev, které nenamáhají oči. Určitě se pak vyhněte extravagantním a agresivním barvám, které by vás jen rušily a rozptylovaly.

Křeslo nebo gauč

Jestli chcete mít v pracovně i oddechový koutek, umístěte ho tak, abyste na tohle místo přímo neviděli od vašeho pracovního stolu. Jinak vás bude svádět k odpočinku a lenošení.

Tabule nebo flipchart

Potřebujete při práci někdy podchytit a zapsat své myšlenky? Pořiďte si pro jejich zaznamenávání tabuli nebo flipchart, které umístíte poblíž pracovního stolu.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.