Domácí výroba dřevěného uhlí není nic složitého. A proč byste to měli dělat? Můžete si tak snadno vyrobit dřevěné uhlí „ověřeného původu“ na grilování, nebo třeba pro úpravu půdy v záhonech.

Dřevěné uhlí se může hodit nejen na grilování, ale také pro úpravu půdy. Zuhelnatělá biomasa vytvořená za účelem zušlechťování půdy se nazývá biouhel a podle svých zastánců má téměř zázračné účinky. Jedná se o téměř čistý porézní uhlík, který dokáže vázat různé živiny a důležité prvky, jako je dusík, fosfor, síra nebo draslík. Biouhel navíc v sobě zadržuje vodu a půdu vylehčuje. Biouhel (uhlík) je také jednou ze složek známé superúrodné antropogenní půdy známé jako terra preta.
Biouhel ale nelze s běžným dřevěným uhlím zaměňovat. Jedná se o mnohem jemnozrnější materiál. Je tedy nutné ho vyrábět z menších kousků organického materiálu a větší kusy dřevěného uhlí před zapravením do půdy drtit. Drcení dřevěného uhlí však není úplně jednoduchá, a hlavně čistá činnost.
ReklamaDomácí výroba dřevěného uhlí
Jako biouhel vám asi příliš neposlouží tolik oblíbené brikety dřevěného uhlí koupené někdy u benzínky. Jednak to při velkém objemu není příliš levná záležitost, a navíc u takového uhlí nemáte jistý původ a složení. Naopak při domácí výrobě dřevěného uhlí máte nad vším kontrolu a můžete takto zpracovat třeba zbytky dřeva i rostlinného materiálu ze zahrady.

Dřevěné uhlí se vyrábí tepelným rozkladem – pyrolýzou – organického materiálu bez přístupu vzduchu. Vstupní surovinou bývá obvykle dřevo, ale biouhel lze vyrábět z jakéhokoli organického materiálu. Pokud chcete začít s domácí výrobou dřevěného uhlí, nebo biouhlu, vyzkoušejte to nejdříve třeba na ohništi na zahradě. Prostě založte oheň a nechte palivo vyhořet do podoby hromady žhnoucích uhlíků a pak ji uhaste vodou. Právě uvnitř hromady by mělo dojít ke kýžené pyrolýze a po vysušení získáte dřevěné uhlí.
Výroba dřevěného uhlí v plechovce a v retortě
Vyzkoušet můžete i trochu sofistikovanější technologii, na kterou potřebujete větší plechovou uzavřenou nádobu – například čistou plechovku od barvy. Do plechovky vyvrtejte po obvodu zhruba 10 děr, kudy budou unikat plynné produkty pyrolýzy. Nádobu pak naplňte špalíčky dřeva, uzavřete a postavte ji na vrstvu žhavých uhlíků v ohništi. Probíhající pyrolýzu poznáte podle unikajícího plynu, který bude hořet. Jakmile plyn hořet přestane (asi po půl hodině), máte hotovo. Hotové dřevěné uhlí pak nechte uhlí v uzavřené nádobě zchladnout.
Pokud chcete vyrábět biouhel ve větším množství, můžete si pořídit retortu. Jedná se o ocelové topeniště kónického tvaru, v němž je možné biouhel vyrábět ve velkém a spalovat zde třeba odpadní větve nebo trávu. Na trhu najdete třeba ocelovou retortu Kon-Tiki vyvinutou podle havajského vzoru ve švýcarském Ithaka Institute, který se zaměřuje na využití uhlíku v zemědělství. Tato retorta je však poměrně drahá a pro jednotlivce asi i zbytečně velká. Nejde však o složitou technologii a skromnější retortu by jistě dokázal vyrobit každý šikovný zámečník.
Vyrobit dřevěné uhlí ve větším množství můžete i pomocí dvou barelů. Jednoho menšího, do něhož vložíte dřevo a většího, do kterého umístíte menší barel dnem vzhůru. Mezi stěny barelů pak umístíte a zapálíte topivo a necháte vyhořet. V menším barelu vám pak vznikne prý velmi kvalitní dřevěné uhlí. Pokud umíte anglicky, pěkný obrázkový návod včetně přípravy CO2 neutrální večeře na dřevoplynu najdete zde.