fbpx

Jak si doma vyrobit dřevěné uhlí – biouhel?1

Domácí výroba dřevěného uhlí není nic složitého. A proč byste to měli dělat? Můžete si tak snadno vyrobit dřevěné uhlí „ověřeného původu“ na grilování, nebo třeba pro úpravu půdy v záhonech.

Dřevěné uhlí si můžete snadno vyrobit v domácích podmínkách. Poslouží vám nejen ke grilování, ale také ke zúrodňování půdy.

Dřevěné uhlí se může hodit nejen na grilování, ale také pro úpravu půdy. Zuhelnatělá biomasa vytvořená za účelem zušlechťování půdy se nazývá biouhel a podle svých zastánců má téměř zázračné účinky. Jedná se o téměř čistý porézní uhlík, který dokáže vázat různé živiny a důležité prvky, jako je dusík, fosfor, síra nebo draslík. Biouhel navíc v sobě zadržuje vodu a půdu vylehčuje. Biouhel (uhlík) je také jednou ze složek známé superúrodné antropogenní půdy známé jako terra preta.

Biouhel a snižování CO2 v atmosféře
Ukládání biouhlu do země je nejen dobrým prostředkem ke zúrodňování půdy, ale také může napomoci v boji s klimatickými změnami. Výrobou biouhlu totiž ve hmotě zůstává uhlík a CO2, který rostlina během svého života spotřebovala z atmosféry fotosyntézou. Kdybychom biomasu dokonale spálili, všechen CO2 se uvolní do atmosféry zpět. Podle výzkumů uloží jedna tuna biouhlu do půdy pět tun CO2, a pokud se vezme v úvahu i podpořený růst rostlin, je celkově uloženo za dobu životnosti biouhlu 500 let cca 12 tun CO2.

Biouhel ale nelze s běžným dřevěným uhlím zaměňovat. Jedná se o mnohem jemnozrnější materiál. Je tedy nutné ho vyrábět z menších kousků organického materiálu a větší kusy dřevěného uhlí před zapravením do půdy drtit. Drcení dřevěného uhlí však není úplně jednoduchá, a hlavně čistá činnost.

Reklama

Domácí výroba dřevěného uhlí

Jako biouhel vám asi příliš neposlouží tolik oblíbené brikety dřevěného uhlí koupené někdy u benzínky. Jednak to při velkém objemu není příliš levná záležitost, a navíc u takového uhlí nemáte jistý původ a složení. Naopak při domácí výrobě dřevěného uhlí máte nad vším kontrolu a můžete takto zpracovat třeba zbytky dřeva i rostlinného materiálu ze zahrady.

Retorta na výrobu biouhlu. Foto Thebiocharsolution.com

Dřevěné uhlí se vyrábí tepelným rozkladem – pyrolýzou – organického materiálu bez přístupu vzduchu. Vstupní surovinou bývá obvykle dřevo, ale biouhel lze vyrábět z jakéhokoli organického materiálu.  Pokud chcete začít s domácí výrobou dřevěného uhlí, nebo biouhlu, vyzkoušejte to nejdříve třeba na ohništi na zahradě. Prostě založte oheň a nechte palivo vyhořet do podoby hromady žhnoucích uhlíků a pak ji uhaste vodou. Právě uvnitř hromady by mělo dojít ke kýžené pyrolýze a po vysušení získáte dřevěné uhlí.

Výroba dřevěného uhlí v plechovce a v retortě

Vyzkoušet můžete i trochu sofistikovanější technologii, na kterou potřebujete větší plechovou uzavřenou nádobu – například čistou plechovku od barvy. Do plechovky vyvrtejte po obvodu zhruba 10 děr, kudy budou unikat plynné produkty pyrolýzy. Nádobu pak naplňte špalíčky dřeva, uzavřete a postavte ji na vrstvu žhavých uhlíků v ohništi. Probíhající pyrolýzu poznáte podle unikajícího plynu, který bude hořet. Jakmile plyn hořet přestane (asi po půl hodině), máte hotovo. Hotové dřevěné uhlí pak nechte uhlí v uzavřené nádobě zchladnout.

Pokud chcete vyrábět biouhel ve větším množství, můžete si pořídit retortu. Jedná se o ocelové topeniště kónického tvaru, v němž je možné biouhel vyrábět ve velkém a spalovat zde třeba odpadní větve nebo trávu. Na trhu najdete třeba ocelovou retortu Kon-Tiki vyvinutou podle havajského vzoru ve švýcarském Ithaka Institute, který se zaměřuje na využití uhlíku v zemědělství. Tato retorta je však poměrně drahá a pro jednotlivce asi i zbytečně velká. Nejde však o složitou technologii a skromnější retortu by jistě dokázal vyrobit každý šikovný zámečník.

Vyrobit dřevěné uhlí ve větším množství můžete i pomocí dvou barelů. Jednoho menšího, do něhož vložíte dřevo a většího, do kterého umístíte menší barel dnem vzhůru. Mezi stěny barelů pak umístíte a zapálíte topivo a necháte vyhořet. V menším barelu vám pak vznikne prý velmi kvalitní dřevěné uhlí. Pokud umíte anglicky, pěkný obrázkový návod včetně přípravy CO2 neutrální večeře na dřevoplynu najdete zde.

Výroba biouhlu v retortě Kon-Tiki + další informace o biouhlu.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.