fbpx

Partneři sekce

Jak šetří Češi energie? Důležitá je úspora peněz, životní prostředí ani tak ne0

Lidé si pomalu zvykají na šetření energií. Jako hlavní motivace je pro ně přirozeně úspora nákladů. Jen menšina spotřebitelů se při úsporách energií zabývá také aspekty šetrnosti životnímu prostředí.

Až 95 % tuzemských domácností se snaží snížit svou spotřebu energií. Vyplývá to z výzkumu společnosti E.ON u agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1 510 respondentů. Výsledky potvrzují, že domácnosti nejvíce motivuje k úsporám energií finanční úspora, ochrana životního prostředí je pak na druhém místě. Lidé pak nejvíce šetří nákupem úsporných domácích spotřebičů.

Výzkum, který E.ON uskutečnil koncem roku 2014 na vzorku 1 510 respondentů ve věku 18-65 let, analyzoval vztah obyvatel České republiky k úsporám energií. Potvrdil přitom, že úspory energií jsou téma pro naprostou většinu české veřejnosti. „Přibližně 95 % českých domácnosti energie šetří, přičemž 82 % uvádí jako hlavní důvod nižší účet za energie. Pro 18 % obyvatel je důležitá také ochrana životního prostředí,“ uvedl k výsledkům výzkumu Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Reklama

Nejčastějším krokem k úsporám je v Česku koupě méně energeticky náročných domácích spotřebičů. Foto: Thinkstock.com 

Nakupujeme úsporné spotřebiče a světla

Pokud Češi šetří, nejvíce tak činí formou nákupu úsporných spotřebičů a svítidel. „Pro více než 70 % obyvatel platí, že koupě úsporné ledničky či dalšího spotřebiče je společně s pořízením úsporných svítidel nejběžnější cestou k úspoře energií,“ vysvětluje Vladimír Vácha. „Velké procento Čechů vidí potenciál také v náročnějších stavebních úpravách – 62 % ve výměně oken a 48 % v zateplení domu,“ říká. Právě výměnu oken a zateplení domu pak Češi společně s úspornými spotřebiči považuji za nejvýhodnější způsob úspory energií.

Informovanost domácností o možnostech úspor je stále malá

Z výzkumu však také vyplývá, že znalost produktů zaměřených na úspory energií je v České republice stále malá. Podle zadavatele například 43 % respondentů nedokázalo odpovědět na otázku, jaké způsoby snížení spotřeby energií znají. Podle názoru domácností je nedostačující také způsob, jakým radí se snížením spotřeby sami dodavatelé – jen zhruba 13 % z nich si je vědomo, že by jejich dodavatel elektřiny či plynu poskytoval tento typ poradenství.

Hlavní závěry výzkumu:

  • Přibližně 95 % Čechů ve své domácnosti šetří energie; 
  • Nejvíce k tomu využívají nákupy energeticky úsporných spotřebičů – činí tak celkem 75 % domácností. Podobně populární jsou úsporná svítidla (71 %);
  • Motivací k úsporám energie je především finanční úspora (82 %), částečně také ochrana životního prostředí (18 %)
  • Většina lidí odpověděla na otázku, jaké zná způsoby úspor energií, odpovědí „nevím, nedokáži říci“. Platí to pro 43 % dotázaných; 
  • Lidé považují za nejvýhodnější způsob úspor energií výměnu oken (59 %), zateplení domu (58 %) a úsporné spotřebiče (57 %);
  • Jen asi 13 % domácností si je vědomo, že by jim jejich dodavatel energií pomáhal se snížením spotřeby elektřiny nebo plynu. Pokud tak jejich dodavatel činí, v 75 % formou praktických rad či jiných informací.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi